Wielu kredytobiorców, którzy posiadają kilka różnych ratalnych zobowiązań finansowych, po jakimś czasie dostrzega obciążającą budżet wysokość łącznych rat. Nie dość, że każde z kredytów, pożyczek i kart kredytowych mają różne oprocentowania, a odsetki naliczane są w różnych wysokościach, to należy pamiętać jeszcze o terminowych spłatach. Nierzadko termin spłaty rat wypada na różne dni miesiąca - jeśli więc kredytobiorcy zależy na budowaniu pozytywnej historii w BIK (a przede wszystkim nie chcą wpaść w spiralę zadłużenia), to musi przestrzegać każdego z terminów.
Dobrze wybrany i dopasowany do możliwości kredyt konsolidacyjny może okazać się dobrym i opłacalnym rozwiązaniem dla osób posiadających więcej niż jedno zobowiązanie. Środki z udzielonego w ten sposób finansowania mogą zostać wykorzystane do spłaty zadłużenia karty kredytowej, kredytu gotówkowego lub pożyczki pozabankowej. Przed wyborem odpowiedniego rozwiązania trzeba pamiętać, że kredyty konsolidacyjne różnią się kwotą, okresem spłaty i oprocentowaniem. Dlatego też, przed podjęciem decyzji, warto upewnić się, że wybiera się najtańszą i najbardziej komfortową dla siebie opcję. Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny? Poznaj kilka prostych rad.
Patrz na oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych
Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest jednym z podstawowych czynników decydujących o jego ostatecznym koszcie. Zasady są tu proste: im wyższa stopa procentowa, tym większa rata kredytu konsolidacyjnego. Niestety, osoby, które nie posiadają dobrej historii kredytowej w BIK, mogą nie kwalifikować się do konsolidacji lub otrzymać ofertę o niekorzystnym oprocentowaniu, a to będzie po prostu nieopłacalne. Dlatego też tak istotne jest budowanie pozytywnej historii w Biurze Informacji Kredytowej - im lepsza, tym większe szanse na lepsze warunki kredytowania. Każde opóźnienie w płatnościach raty przekraczające 30 dni znacznie wpływa na wysokość oceny w bazach takich jak Krajowy Rejestr Dłużników (KRD) czy właśnie BIK.