Enzym-mutant ocali Ziemię? Koniec z wyspami śmieci z plastiku

Naukowcom udało się stworzyć zmutowany enzym, który rozkłada plastikowe butelki po napojach.

Aktualizacja: 17.04.2018 15:42 Publikacja: 17.04.2018 14:48

Naukowcy znaleźli enzym "zjadający" plastik

Naukowcy znaleźli enzym "zjadający" plastik

Foto: Bloomberg

ula

Jeśli kolejne badania potwierdzą "umiejętności" enzymu, to może on pomóc w zwalczeniu hałd plastikowych śmieci. Po raz pierwszy w historii będzie możliwy 100-procentowy recykling plastikowych butelek PET.

W 2016 roku odkryto bakterię, która naturalnie wyrosła na plastiku na śmietnisku w Japonii. Początkowo naukowcy chcieli tylko zbadać strukturę krystaliczną niezwykłej bakterii, ale nieumyślnie sprawili, że cząsteczka była jeszcze lepsza w rozbijaniu politereftalanu etylenu używanego do produkcji butelek z napojami bezalkoholowymi.

- Okazało się, że ulepszyliśmy enzym, co było nieco szokujące - powiedział w rozmowie z dziennikiem "The Guardian" prof. John McGeehan z University of Portsmouth w Wielkiej Brytanii, który kierował badaniami.

Zmutowany enzym rozkłada plastik w zaledwie kilka dni. W oceanach, do których trafia mnóstwo zużytych plastikowych butelek, potrwa to kilka stuleci.

Co minutę na całym świecie sprzedawanych jest milion butelek PET, ale tylko 14 proc., z nich jest na nowo przetwarzanych. Reszta trafia na wysypiska śmieci lub do mórz i oceanów, zanieczyszczając środowisko i zagrażając morskiej faunie oraz ludziom, ponieważ poprzez potrawy z owoców morza trafiają do ich organizmów.

Ta niewielka ilość recyklingowanych butelek jest przerabiana na tylko w nieprzezroczyste włókna do odzieży lub dywanów. Natomiast plastik "przetrawiony" przez enzym będzie można znów przekształcić w plastikowe, przezroczyste butelki, które mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na nowe tworzywo sztuczne.

Prof. McGeehan uważa, że przygotowanie nowego enzymu do zastosowań przemysłowych nie będzie trudne, ponieważ proces technologiczny jest podobny, jak w przypadku enzymów używanych do produkcji biodegradowalnych detergentów oraz biopaliw.

O odkryciu naukowców napisało czasopismo "Proceedings of National Academy of Sciences". Badania prowadził zespól naukowców z University of Portsmouth, US Department of Energy's National Renewable Energy Laboratory (NREL)  oraz University of Campinas w Brazylii.

Biznes
Nippon Steel nie przejmie US Steel. Jest weto Joe Bidena
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Biznes
Francuscy prezesi wątpią w swój kraj najbardziej od ponad dekady. Stawiają na zagranicę
Biznes
Nowy zakaz w Mediolanie uderzy w turystów? Od 1 stycznia kary nawet do 240 euro
Biznes
Niemcy wreszcie ruszyli na zakupy zbrojeniowe i idą na rekord
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Biznes
Jak uratować polskie hutnictwo? Resort przemysłu powołuje zespół
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay