Jeśli kolejne badania potwierdzą "umiejętności" enzymu, to może on pomóc w zwalczeniu hałd plastikowych śmieci. Po raz pierwszy w historii będzie możliwy 100-procentowy recykling plastikowych butelek PET.
W 2016 roku odkryto bakterię, która naturalnie wyrosła na plastiku na śmietnisku w Japonii. Początkowo naukowcy chcieli tylko zbadać strukturę krystaliczną niezwykłej bakterii, ale nieumyślnie sprawili, że cząsteczka była jeszcze lepsza w rozbijaniu politereftalanu etylenu używanego do produkcji butelek z napojami bezalkoholowymi.
- Okazało się, że ulepszyliśmy enzym, co było nieco szokujące - powiedział w rozmowie z dziennikiem "The Guardian" prof. John McGeehan z University of Portsmouth w Wielkiej Brytanii, który kierował badaniami.
Zmutowany enzym rozkłada plastik w zaledwie kilka dni. W oceanach, do których trafia mnóstwo zużytych plastikowych butelek, potrwa to kilka stuleci.
Co minutę na całym świecie sprzedawanych jest milion butelek PET, ale tylko 14 proc., z nich jest na nowo przetwarzanych. Reszta trafia na wysypiska śmieci lub do mórz i oceanów, zanieczyszczając środowisko i zagrażając morskiej faunie oraz ludziom, ponieważ poprzez potrawy z owoców morza trafiają do ich organizmów.