- We wszystkich tych przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie i zdrowie kobiety, wyrok TK nie ma do nich odniesienia. Sytuacja zagrożenia dla życia i zdrowia kobiety nie jest objęta tym wyrokiem. Te wszystkie kwestie, które niepokoją wielu ludzi, nie są objęte tym wyrokiem - podkreślał szef rządu.
- Dramaty, które przeżywają kobiety, gdy dowiadują się o bardzo poważnych wyrokach genetycznych swojego dziecka, swojego płodu, są niewyobrażalne. Kobiety nie powinny być narażane na to, żeby być zmuszanymi do aktów heroizmu. Stąd ten zapis o zdrowiu i życiu kobiety cały czas jest i nie został wzruszony przez wyrok TK - przekonywał Morawiecki.
- Badania prenatalne w ostatnich trzech-czterech latach zostały rozszerzone. Najlepszym dowodem jest to, że badaniom tym jest poddane 40 proc. kobiet więcej niż w 2015 r. Będę zalecał wprowadzenie badań prenatalnych dla wszystkich kobiet - mówił premier.
- Wolność wyboru jest kwestią fundamentalną. Ale chyba wszyscy zgodzimy się z tym, że aby zrealizować wolność wyboru trzeba żyć. Jakkolwiek wolność wyboru jest ważnym prawem jest ograniczona podstawowym prawem do życia, od którego zależy czy wolność wyboru może być realizowana - podkreślił premier.
- Wolność wyboru jest zapisana w naszej konstytucji i jest powiązana z niezbywalną godnością człowieka - mówił Morawiecki.