Czytaj dalej RP.PL.
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 31.01.2020 05:12 Publikacja: 30.01.2020 14:35
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
W Pałacu Prezydenckim 29 stycznia odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami opozycyjnych klubów parlamentarnych. Uczestnicy spotkania apelowali do prezydenta, aby nie podpisywał tzw. ustawy represyjnej przyjętej przez Sejm po tym, jak została ona odrzucona przez Senat. Ustawa umożliwia karanie sędziów m.in. za podważanie statusu sędziów wskazanych przez KRS wybraną przez Sejm poprzedniej kadencji.
Kilka dni temu Polskę odwiedziła wiceszefowa KE Věra Jourová, która spotkała się m.in. z marszałek Sejmu, marszałkiem Senatu, I prezes SN, a także ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Unijna komisarz odpowiedzialna za sprawy praworządności prowadziła w Polsce rozmowy na temat reformy sądownictwa realizowanej przez PiS, którą KE uważa za zagrożenie dla praworządności w Polsce.
W pierwszym w tym roku odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" Michał Kolanko rozmawia z Michałem Fedorowiczem, szefem europejskiego kolektywu analitycznego Res Futura. Nie tylko o kampanii prezydenckiej, ale też o jej kontekście i nastrojach społecznych w Polsce na przełomie 2024 i 2025 roku.
Pokoju wokół naszych granic, za którym tak tęsknimy; więcej zrozumienia dla innych, czego tak potrzebujemy...
Grzegorz Gauden – polski dziennikarz prasowy i radiowy, działacz opozycji w okresie PRL, a w latach 2004–2006 redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” – otrzymał odznaczenie „Za odwagę intelektualną”, przyznawane od 25 lat przez pismo społeczno-literackie „Ї”.
„Cicha noc, święta noc! Pokój niesie ludziom wszem”. Pokoju potrzeba dziś światu. Pokoju potrzeba nam, Polakom, bo podzieleni jesteśmy różnorakimi konfliktami w rodzinach, w polityce.
Nowa usługa rejestrowanych doręczeń elektronicznych od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego biznesu i administracji. eDO Post łączy najwyższe standardy bezpieczeństwa z wygodą i zgodnością z przepisami prawa, otwierając drzwi do pełnej cyfryzacji procesów komunikacyjnych.
Ministerstwo Kultury oraz MSZ nie potwierdzają informacji, które pojawiły się w niemieckich mediach, aby trwały negocjacje na temat zwrotu pakietu dzieł sztuki, w tym manuskryptu średniowiecznej pieśni „Gaude Mater Polonia”.
Gdy spojrzeć na sztab Rafała Trzaskowskiego, ma się wrażenie, że to grupa meksykańskich rewolucjonistów, którzy za chwilę ruszą palić kościoły, nacjonalizować klasztory i represjonować zakonnice i księży. To musi się zmienić, inaczej PiS-owi uda się skleić prezydenta Warszawy z wizerunkiem oderwanego od polskiej rzeczywistości antyklerykała.
W miarę przybliżania się daty wyborów do Bundestagu zaognia się konflikt pomiędzy CDU/CSU a SPD w sprawie dalszej strategii wobec władcy Kremla.
2025 będzie rokiem pospolitego straszenia. Miesiące do wyborów prezydenckich wypełnią się sianiem grozy. Targowica, pruscy agenci oraz inne demony upadku będą wylewać się z ekranów małych i dużych. Rzecz jasna przerywane reklamami i w zaktualizowanych do XXI wieku wersjach. Polską politykę do poziomu horroru klasy B podniosą algorytmy zza oceanu.
Uczniowie w Polsce są przemęczeni. Czy lepsza organizacja roku szkolnego pozwoliłaby im lepiej rozłożyć siły w ciągu dziesięciu szkolnych miesięcy? – Trzeba się nad tym zastanowić – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.
Grupa działaczy rozpoczęła rejestrację Samoobrony Odrodzenie Andrzeja Leppera. Choć zmarły wicepremier był ucieleśnieniem kontrowersji w polityce, coraz częściej nawiązują do niego mniejsze i większe ugrupowania, przybywa też pomysłów na stawianie mu pomników.
Andrzej Duda wybrał narty w Kluszkowcach zamiast inauguracji prezydencji w Unii, by nie firmować obecnego rządu, a Donald Tusk wybrał szczyt UE w Brukseli, a nie w Warszawie, żeby uniknąć lansowania prezydenta jako gospodarza. Oto Polska polityka w noworocznej pigułce.
Eksperci różnią się w ocenie, czy państwo, którego przedstawiciel mógł dopuścić się zdrady dyplomatycznej, straci w oczach zagranicznych partnerów. Może ono pokazać, że dokonuje samorozliczeń, ale też zostać odsunięte od zakulisowych negocjacji.
Jaką nowoczesną inicjatywę programową w obszarze kultury zaproponuje Marcin Wolski, nowy członek sztabu Karola Nawrockiego? Jedno jest pewne: to niezła szopka noworoczna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas