Aktualizacja: 27.04.2020 21:42 Publikacja: 27.04.2020 20:01
Prof. Maximilian J. Hochmaier
Foto: materiały prasowe
Eksperci medyczni podkreślają, że immunologia i immunochemioterapia są przyszłością leczenia chorób onkologicznych, w tym także raka płuca. Czy zgadza się pan z tym twierdzeniem?
Leczenie raka płuca zmieniło się bardzo w ostatnich latach. Pamiętam, że pod koniec lat 90., kiedy zaczynałem się tym zajmować, każdy pacjent w czwartym stadium zaawansowania choroby otrzymywał tylko chemioterapię. To się zupełnie zmieniło. Teraz każdy przypadek analizujemy indywidualnie i decydujemy, jakie leczenie włączyć. A także to, w jakiej formie – czy to będzie lek podawany doustnie, czy w inny sposób. Jeśli możliwe jest leczenie miejscowe, wtedy początkowo pacjenci nie otrzymują żadnej chemio- ani immunoterapii. Może to stać się później, jeśli leczenie miejscowe nie jest skuteczne. Wtedy może być włączone leczenie systemowe, m.in. immunochemioterapia. Ale skończyły się czasy, kiedy każdy pacjent „na wejście" otrzymywał chemioterapię. Terapia ukierunkowana jest wskazana u pacjentów z mutacjami, które częściej występują u osób niepalących lub palących bardzo niewiele. Przy nieobecności mutacji, co zwykle związane jest z paleniem papierosów obecnie lub w przeszłości, częściej istnieją wskazania do immunoterapii lub immunochemioterapii.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
W kultowym filmie „Czterdziestolatek”, który został nakręcony w latach 70., budowlańcami, inżynierami, kierownikami i prezesami są mężczyźni. To oni wykuwają kilofami przyszłość narodu na poligonach dworca centralnego czy Trasy Łazienkowskiej. A kobiety….?
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Zawsze wspólnym mianownikiem i podmiotem naszych działań jest pacjent – mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta (RPP).
Lekarz, współpracujący w ramach działalności z podmiotem, w którym odbywał staż, może skorzystać z preferencji składkowych.
Dla wielu kobiet miesiączka to czas złego samopoczucia. Doskwierający ból, mdłości, czy obniżony poziom energii to tylko kilka z objawów, które mogą negatywnie wpływać na koncentrację w pracy. OHP zdecydowały o dodatkowych dniach wolnych z powodu menstruacji.
Czysta energia z fuzji jądrowej ma być tania i nieograniczona, a kompaktowy reaktor, wielkości kontenera, będzie można ustawić wszędzie. Rozwiązanie problemów energetycznych świata jest coraz bliżej.
Rumunia odnawia flotę pociągów pasażerskich i właśnie ruszyły na tory pierwsze od blisko ćwierćwiecza nowe elektryczne pojazdy, choć z przygodami.
Sejm zagłosował za odrzuceniem wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Dzień wcześniej za takim rozwiązaniem opowiedziała się też sejmowa Komisja Zdrowia. Podczas jej obrad nawiązywano do "czarodziejskiej różdżki" Leszczyny.
Wiadomo, że siedzący tryb życia jest szkodliwy dla organizmu, choć do tej pory nie przeprowadzono wielu badań, które prezentowałyby jego konkretne skutki. W najnowszej analizie naukowcy pokazali związek między zbyt długim siedzeniem a ryzykiem chorób serca.
We wrześniu br. Trybunał Konstytucyjny uznał, że procedura uchwalania przepisów tzw. AdA 2.0 była niezgodna z konstytucją. Jak dotąd rozstrzygnięcie TK nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas