Aktualizacja: 07.01.2020 11:07 Publikacja: 07.01.2020 10:58
Foto: AdobeStock
Jak informuje BBC, 37-letni obywatel Turcji w niedzielę wieczorem awanturował się przed posterunkiem policji w mieście Gelsenkirchen na zachodzie Niemiec. Zaatakował stojących tam funkcjonariuszy nożem oraz pałką. Jeden z policjantów zabił mężczyznę czterema strzałami z broni palnej.
- Wychodzimy z założenia, że był to czyn popełniony przez osobę psychicznie zaburzoną, która działała w pojedynkę - powiedział szef MSW w rządzie Nadrenii Północnej-Westfallii Herbert Reul. Dodał, że zaatakowani funkcjonariusze na początku myśleli, że mają do czynienia z zamachem terrorystycznym, gdyż napastnik krzyczał "Allahu akbar”. Ne było także oczywistego powodu ataku.
Trwa dochodzenie, które ma zbadać, czy reakcja policjantów była zgodna z prawem.
Wcześniej napastnik był dwukrotnie sprawdzany przez służby pod kątem radykalizacji islamistycznej. Nie stwierdzono jednak żadnego zagrożenia i nie znaleziono dowodów, które mogłyby świadczyć o tym, że miał powiązania ze środowiskami islamistów.
Podczas przeszukania mieszkania mężczyzny znaleziono nośniki pamięci, które zostały zabezpieczone i zostaną przeanalizowane.
Napastnik od 2002 roku miał kilka konfliktów z policją. Spędził także dwa miesiące w więzieniu za nieuregulowanie grzywny oraz za obrazę i uszkodzenie mienia. Na początku 2018 roku policja zatrzymała go podczas próby karczowania lasu pod. Tłumaczył, że to "miejsce modlitewne dla Allaha” i twierdził, że znajduje się w państwie islamskim. Miał przy sobie zaświadczenie psychiatryczne, w którym stwierdzono, że nie stanowi poważnego zagrożenia.
Mężczyzna z Arizony został aresztowany i oskarżony o groźby zabójstwa wobec prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. W mediach społecznościowych miał "niemal codziennie" publikować nagrania, w których oskarżał Trumpa o porwania i handel ludźmi i groził jego rodzinie.
60-letnia Susan Lorincz została skazana na 25 lat więzienia za zastrzelenie swojej sąsiadki, 35-letniej Ajike „A.J” Owens, w czasie kłótni dotyczącej dzieci tej drugiej - informuje AP.
W wyniku strzelaniny, do której doszło w pobliżu ambasady Izraela w Ammanie, rannych zostało trzech funkcjonariuszy policji. Zabito także napastnika, który otworzył ogień.
Trzy osoby zostały zatrzymane pod zarzutem wykrzykiwania rasistowskich obelg pod adresem dwóch piłkarzy Blaugrany podczas październikowego meczu Real Madryt - FC Barcelona - poinformowała hiszpańska policja.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Przedłuża się śledztwo w sprawie polskiego statku "Jawor", na którym na początku października marynarze znaleźli prawie pół tony kokainy. Brazylijscy śledczy utajnili swoje działania i dopatrują się powiązań załogi z przestępcami, którzy chcieli przeszmuglować narkotyki do Europy - wynika z ustaleń RMF FM.
Kreml da resortom siłowym prawo do blokowania, bez decyzji sądu, rachunków bankowych i wszelkich transakcji płatniczych osób fizycznych i firm. Tajemnica bankowa przestanie obowiązywać. Także operatorzy komórkowi będą musieli ujawniać służbom informacje o połączeniach.
Melanie Leonhard, senator ds. gospodarki i innowacji Wolnego i Hanzeatyckiego Miasta Hamburg przekonuje, że porty nie rozwiną się bez dobrych stosunków z armatorami, którzy stali się głównymi graczami w transporcie morskim.
W Warszawie pułkownik Służby Ochrony Państwa zaatakował i pobił ratowników medycznych, którzy zostali wezwani, by udzielić mu pomocy - informuje Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego „Meditrans".
Lider CDU/CSU, wracając z Kijowa, miałby w połowie tygodnia spotkać się w Warszawie z Donaldem Tuskiem, Rafałem Trzaskowskim i Radosławem Sikorskim – dowiaduje się „Rzeczpospolita”.
Nie chcą ich w Hiszpanii, zwłaszcza na Majorce? Ani w Portugalii? Nie ma problemu. Bo są kraje, w których nie mają problemu z osiedleniem.
Zmieniła się struktura właścicielska lotniska Pułkowo w Petersburgu. Po ponad 14 latach niemiecki Fraport sprzedał swój 25-procentowy pakiet akcji. Miał koncesję na zarządzanie na 30 lat.
Kanclerz Olaf Scholz oświadczył, że w związku z kryzysem przemysłu ciężkiego skarb państwa Niemiec przyjdzie z pomocą gigantowi Thyssenkrupp i obejmie w nim udział mniejszościowy.
Dostawca podzespołów motoryzacyjnych i rowerów elektrycznych ze Szwabii ogłosił upadłość. W 2011 roku firma zdobyła nagrodę Deutsche Gründerpreis - wyróżnienie dla wybitnych przedsiębiorców w Niemczech.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas