Rzeczpospolita: Od przejęcia władzy przez PiS, Polska wdała się w szereg sporów z Unią Europejską, w szczególności o praworządność. Niektórzy eksperci obawiają się, że to może pogorszyć także warunki działalności zagranicznego biznesu. Do jakiego stopnia to może wpływać na postrzeganie przez Japonię Polski, jej znaczenia politycznego i gospodarczego w Europie? W przyszłym roku obchodzić będziemy 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską. Jak powinno wyglądać dalsze umacnianie naszych relacji?
Taro Kono: Japonia wspiera silną i zjednoczoną Europę. Gdy jedność zostaje zachwiana, trudno utrzymać wolny i oparty na praworządności porządek międzynarodowy, na sile zyskują zaś tendencje protekcjonistyczne. Uważam, że dla zachowania tego porządku coraz ważniejsza będzie współpraca między Japonią i Polską, także w kontekście relacji japońsko-unijnych.
W 1984 roku przez pół roku studiowałem w Warszawie na SGH (ówczesnej SGPiS), żywię więc do Polski głęboki sentyment i bardzo się cieszę, że mogłem ponownie ją odwiedzić. Japonia i Polska są strategicznymi partnerami, których łączą podstawowe wartości. W naszym przekonaniu Polska coraz silniej zaznacza swą obecność w Europie i odgrywa w niej ważną rolę.
W tym roku Polska obchodzi stulecie odzyskania niepodległości, natomiast w przyszłym roku przypada setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. Z tej okazji instytucje kulturalne, naukowe oraz gospodarcze w Japonii i Polsce przygotowują wiele wydarzeń okolicznościowych. Także rząd japoński zamierza dołożyć starań, by nadać jubileuszowi odpowiednią rangę.
W relacjach gospodarczych, w Polsce działa obecnie ok. 300 firm japońskich, zatrudniających ponad 40 tys. osób. Japonia jest największym inwestorem z Azji i zajmuje trzecie miejsce po USA i Niemczech pod względem łącznej kwoty inwestycji w Polsce. W 2016 roku uruchomione zostało bezpośrednie połączenie lotnicze między Warszawą i Tokio, co zaowocowało gwałtownym wzrostem przepływu ludności, zarówno w celach turystycznych, jak i biznesowych. Z okazji zbliżającego się jubileuszu stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych, pragnę działać na rzecz dalszego umacniania naszej relacji.