Partia Ziobry nie poprze ustawy "covidowej". Definitywnie

Obowiązkiem funkcjonariusza publicznego jest przestrzeganie prawa, a nie poszukiwanie drogi na skróty - powiedział Onetowi poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Aktualizacja: 16.09.2020 06:14 Publikacja: 15.09.2020 13:42

Janusz Kowalski

Janusz Kowalski

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland license, fot. Adrian Grycuk

amk

W porządku jutrzejszego posiedzenia znalazło się głosowanie nad forsowana przez PiS ustawą, nazywaną "covidową".

Zakłada ona, że urzędnik nie poniesie odpowiedzialności karnej, jeśli będzie działać w interesie społecznym w celu przeciwdziałania Covid-19.

Czytaj także: Nie powiesiliśmy prawa na kołku

"Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania Covid-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym, a bez tego naruszenia podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby utrudnione" - brzmi art. 10d ustawy.

Ponadto, jeśli ustawa wejdzie w życie, ma dotyczy także czynów popełnionych przed jej uchwaleniem.

Opozycja jest przekonana, że przepisy te mają chronić urzędników, którzy podjęli niezgodne z prawem decyzje dotyczące forsowanych przez PiS majowych wyborów prezydenckich - np. bezprawne zlecenie przez ministra aktywów państwowych Jacka Sasina druku kart wyborczych, co leży w gestii Państwowej Komisji Wyborczej.

- Obecny jego kształt urąga zasadom legislacji, gdyż może doprowadzić do tego, że urzędnik państwowy będzie zwolniony z odpowiedzialności karnej bez względu na to, co zrobił - mówił prof. Adam Strzembosz. 

Solidarna Polska, której szef, Zbigniew Ziobro, o planowanej ustawie dowiedział się z mediów, już dawno zapowiadała, że jej nie poprze.

Dziś, tuż przed głosowaniem, stanowczo to potwierdza.

Nie poprzemy żadnej formy bezkarności za popełniane przestępstwa. Obowiązkiem funkcjonariusza publicznego jest przestrzeganie prawa, a nie poszukiwanie drogi na skróty. Jeśli potrzebne jest usprawnienie procedur, potrzebne są zmiany legislacyjne, ale nie takie jak ta, która ma być procedowana  - mówi Onetowi poseł SP Janusz Kowalski.

Dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że decyzja Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, polecająca Poczcie Polskiej S.A. przygotowanie korespondencyjnych wyborów prezydenckich, jest nieważna i została wydana z rażącym naruszeniem prawa.

Polityka
Adrian Zandberg o wyborach prezydenckich: Otwieranie bramy piekieł
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Trzej ministrowie, od których zależą losy rządu Donalda Tuska
Polityka
Marcin Romanowski podjął decyzję w sprawie swojego statusu. "Zrzekłem się"
Polityka
Kaczyński nie ma sobie nic do zarzucenia ws. pikników. „Pieniądze i tak byłyby wydane"
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Polityka
Jarosław Kaczyński o prof. Antonim Dudku: Kiedy był młody, bardzo się mylił
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay