Do Sejmu trafił projekt zmian w prawie o ruchu drogowym przygotowany przez Komisję do spraw Petycji. Chodzi o pojazdy odholowane na specjalne parkingi, po które nikt się nie zgłasza.
Dziś do czasu prawomocnego orzeczenia sądu o przepadku takiego pojazdu starosta ma obowiązek nie tylko trzymać go na strzeżonym parkingu, ale też opłacać składkę OC. Gros z nich to pojazdy bez wartości rynkowej. Kwalifikują się tylko do recyklingu. Odzyskanie nakładów od właściciela, nawet jeśli go ustalono, jest często niemożliwe.
Czytaj też: Kiedy gmina przejmuje porzucony samochód
Po zmianie na wniosek właściwego starosty auta zostaną wyrejestrowane. Warunki? Po pierwsze, właściciel został prawidłowo powiadomiony. Po drugie, osoba uprawniona nie odebrała pojazdu w ciągu trzech miesięcy od dnia jego odholowania (jeżeli od dnia powiadomienia minęło co najmniej 30 dni). Po trzecie, jeżeli w ciągu czterech miesięcy od odholowania pojazdu nie został ustalony (mimo dołożenia należytej staranności) jego właściciel lub osoba uprawniona do odbioru.
Takie same warunki musi spełnić starosta, aby złożyć do sądu wniosek o orzeczenie przepadku takiego usuniętego z drogi pojazdu na rzecz powiatu.