Reklama
Rozwiń

Wybory w maju czy może jednak później?

Wraz ze wzrostem liczby zachorowań w Polsce rosną wątpliwości wokół terminu wyborów prezydenckich.

Aktualizacja: 13.03.2020 08:12 Publikacja: 12.03.2020 20:34

Zamiast kampanii walka z koronawirusem. Andrzej Duda przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowe

Zamiast kampanii walka z koronawirusem. Andrzej Duda przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Opozycja coraz śmielej wskazuje, że wybory prezydenckie trzeba przełożyć. – Święte jest życie i zdrowie Polaków, a nie termin wyborów – mówił w czwartek Władysław Kosiniak-Kamysz. Sztaby deklarują, że są gotowe rejestrować kandydatów mimo niepewności co do terminu. – Coraz częściej słychać jednak, że wybory zostaną przełożone – podsumowuje jeden z naszych rozmówców. Nowy termin to – potencjalnie – jesień tego roku.

Rozmowa o przełożeniu terminu wyborów miała miejsce w trakcie czwartkowego spotkania przedstawicieli klubów opozycyjnych z rządem. Po spotkaniu politycy obozu władzy zapewniali, że dyskusja na ten temat jest przedwczesna. Taka deklaracja padła m.in. ze strony szefa KPRM Michała Dworczyka.

Sytuacja sztabów jest skomplikowana. Obecnie biegnie wyznaczony postanowieniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek terminarz, zgodnie z którym do 26 marca sztaby mają czas na rejestrację kandydatów. Potrzeba do tego co najmniej 100 tys. podpisów. Obecnie jedynym zarejestrowanym kandydatem jest prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. W czwartek Lewica poinformowała opinię publiczną o wcześniejszym zakończeniu zbiórki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że udało jej się do tej chwili zebrać ponad 200 tys. podpisów i jest gotowa do rejestracji kandydata. Podobny komunikat – o zakończeniu zbiórki ze względów epidemiologicznych i zdrowotnych – wydał w środę sztab Konfederacji.

W sztabie PiS można usłyszeć, że cały czas z regionów spływają do niego kolejne podpisy. Partia ma ich ponad milion, a pierwotnym celem było zebranie ponad 1,6 mln, więcej niż w 2015 r.

Pytanie o wybory to pytanie o trzy rzeczy – słyszymy w sztabach. O prowadzenie kampanii, w której jedna ze stron (rządowa) dominuje ze względu na komunikację kryzysową wokół koronawirusa, o przeprowadzenie wyborów i liczbę chętnych do pracy w komisjach wyborczych oraz o frekwencję. Nikt nie chce oszacować, jaki wpływ na nią będzie miał koronawirus.

W czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że szczyt zachorowań może przypaść na koniec przyszłego albo na początek następnego tygodnia. Inne szacunki mówią o początku kwietnia. Odłożenie wyborów jest możliwe, jeśli zostanie podjęta decyzja o stanie wyjątkowym. Wtedy wybory będą mogły się odbyć 90 dni po jego zakończeniu.

Rząd przygotowuje kolejne specustawy, m.in. dotyczące przedsiębiorców. W czwartek zebrał się Senat: głównym tematem stała się potencjalna konieczność kwarantanny senatorów. Jak poinformował marszałek Tomasz Grodzki, jedna z osób przebywających w Senacie przeprowadziła test na obecność koronawirusa. Zastrzegł, że jeśli będzie dodatni, senatorów czeka 14-dniowa kwarantanna.

PiS chce odwołania marszałka Grodzkiego m.in. ze względu na jego wcześniejszy wyjazd do Włoch. Ale w czwartek wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że oficjalnie wniosek nie zostanie złożony, chociaż PiS namawia do poparcia zmiany m.in PSL.

Przeczytaj także: Senat nowelizuje ustawę o koronawirusie. PiS zrywa kworum

Lider ludowców jednak odpowiedział, że nie ma teraz mowy o robieniu polityki. Politycy KO ponowili też apele o masowe udostępnienie testów, czego domagała się m.in. kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska. Została za to skrytykowana m.in. przez Adriana Zandberga, który zaapelował, by konsultowała się ze specjalistami w tej dziedzinie.

Polityka
Po decyzji PKW. Politycy PiS widzą ministra finansów przed TS. "Jeszcze będzie normalnie"
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Polityka
Minister finansów mówił kilka dni temu: Realizuję uchwały PKW
Polityka
Sondaż: Polacy ocenili rząd i premiera. Donald Tusk nie ma powodów do radości
Polityka
Leszczyna: Szef PKW jest partyjnym działaczem, a nie sędzią
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Polityka
Dworczyk o sprawie Romanowskiego. Mówi o "zaskoczeniu" ale i "zrozumieniu"
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay