Kluczową datą jest tu piątek 30 kwietnia 2021 r. To bowiem nie tylko końcowy termin składania deklaracji rocznych, ale też zapłaty PIT za 2020 r. Jeśli podatnik zrobi to później, będzie musiał zapłacić podatek z odsetkami za zaległości podatkowe. Ich stopa wynosi obecnie 8 proc. w stosunku rocznym.
To jeden z powodów, dla których nie warto czekać z rozliczeniem do ostatniej chwili.
Załóżmy bowiem, że podatnik zabierze się do wypełniania swojej deklaracji w piątkowy wieczór 30 kwietnia i stwierdzi, że musi dopłacić określoną kwotę. Nawet jeśli uda mu się wysłać PIT przed północą (np. korzystając z systemu e-Deklaracje lub Twój e-PIT) i natychmiast zleci przelew ze swojego banku – może się pojawić zaległość. Według ordynacji podatkowej za dzień zapłaty podatku uważa się bowiem dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika. A ponieważ w tym roku najbliższym dniem roboczym dla banków będzie dopiero 4 maja – przelew może dojść do skutku dopiero wtedy. Będzie to zatem płatność spóźniona, skutkująca koniecznością dopłaty odsetek.
Może się też okazać, że dopłata wynika z korekty deklaracji. Jeśli nastąpi w terminie sześciu miesięcy od dnia złożenia pierwotnej deklaracji, a podatnik w ciągu kolejnych siedmiu dni ureguluje zaległość – może skorzystać z obniżonej stawki odsetek podatkowych. Ta preferencja wynosi 50 proc. nominalnej stawki, co w praktyce oznacza obecnie, że takie odsetki wynoszą tylko 4 proc. w stosunku rocznym.
Dopłatę PIT należy uiszczać na tzw. mikrorachunek podatkowy. Podatnik może wygenerować go dla siebie, korzystając z portalu internetowego podatki.gov.pl, lub uzyskać w urzędzie skarbowym.
W 45 dni lub dłużej
Zdarza się też, że z rocznego zeznania wynika nadpłata. Urząd zwraca ją podatnikowi. Ten nie musi w tym celu składać żadnych osobnych wniosków. Wystarczy, że wykaże nadpłatę w swoim zeznaniu rocznym. Zasadniczo urząd ma na zwrot nadpłaty trzy miesiące od dnia złożenia zeznania, w którym wykazano nadpłatę. Jeśli jednak podatnik składa zeznanie roczne w wersji elektronicznej, termin ten wynosi tylko 45 dni. Taki sam termin obowiązuje, jeśli nadpłata wynika z korekty deklaracji.