Aktualizacja: 27.11.2018 21:20 Publikacja: 27.11.2018 21:20
Katarzyna Lubnauer
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Zawirowania w Nowoczesnej to echa wolty radnego tej partii w sejmiku śląskim, Wojciecha Kałuży, który dzień po podpisaniu umowy koalicyjnej między KO, PSL i SLD dołączył do radnych PiS, co oddało władzę w sejmiku Prawu i Sprawiedliwości. W nagrodę Kałuża został wicemarszałkiem sejmiku.
Ten transfer spowodował w Nowoczesnej trzęsienie ziemi, którego owocem będzie albo połączenie z Platformą Obywatelską, albo zmiany we władzach partii. Lub - o czym również słychać - odejście z Nowoczesnej nawet 11 posłów.
Szef komisji śledczej ds. afery wizowej Marek Sowa (KO) przedstawił projekt raportu końcowego z jej prac. Jak poinformował, komisja złoży 11 zawiadomień do prokuratury, które będą dotyczyły m.in. byłego premiera Mateusza Morawieckiego, byłego szefa MSZ Zbigniewa Raua, byłej wicepremier Jadwigi Emilewicz i byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Dodał, że będzie też skarga na opieszałość postępowania prowadzonego przez lubelską prokuraturę.
Paweł Szefernaker to człowiek z mojego pokolenia, człowiek urodzony w latach osiemdziesiątych. To bardzo ważne, by kandydat na prezydenta miał nić porozumienia z człowiekiem, który będzie tak blisko niego przez całą kampanię - mówił w Sochaczewie Karol Nawrocki, pytany o poniedziałkową decyzję, by to właśnie Szefernaker był szefem jego sztabu wyborczego. Nawrocki tłumaczył się również z wpisu w mediach społecznościowych Instytutu Pamięci Narodowej.
Nowa Lewica stoi przed trudnym zadaniem wyłonienia kandydata na prezydenta RP, który mógłby skutecznie rywalizować w wyborach w 2025 roku. Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Opinia24 na zlecenie Radia ZET rzucają światło na wyzwania, jakie czekają to ugrupowanie w nadchodzącej kampanii.
Karol Nawrocki ma za sobą działalność instytucjonalną, czyli szefowanie Instytutem Pamięci Narodowej (IPN). Jest to jakieś doświadczenie w zarządzaniu, ale to doświadczenie dalekie od kompetencji, jakie powinien mieć prezydent. Czysta kartka, którą będą malować sztabowcy, z jednej strony jest atutem Nawrockiego, zaś z drugiej – jego obciążeniem - powiedziała dr hab. Ewa Marciniak, dyrektorka Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
W kultowym filmie „Czterdziestolatek”, który został nakręcony w latach 70., budowlańcami, inżynierami, kierownikami i prezesami są mężczyźni. To oni wykuwają kilofami przyszłość narodu na poligonach dworca centralnego czy Trasy Łazienkowskiej. A kobiety….?
Państwowa Komisja Wyborcza po raz kolejny zgłosiła zastrzeżenia do sprawozdania partii związanej z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Formacji Hołowni jeszcze nigdy nie udało się złożyć dokumentów finansowych bez błędów.
- Te prawybory pomogły w tym, żeby budować w sobie tę twardość na nowo - mówił po uzyskaniu partyjnej nominacji na kandydata w wyborach prezydenckich Rafał Trzaskowski, który pokonał w prawyborach w KO Radosława Sikorskiego. Szef MSZ oświadczył, że uznaje wyniki głosowania.
Rozstrzygnięte zostały prawybory w Koalicji Obywatelskiej, w której prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i szef MSZ Radosław Sikorski ubiegali się o partyjną nominację do startu w wyborach prezydenckich w 2025 r. Zwycięzca uzyskał ponad 74 proc. spośród 22 tys. głosów.
Nie rozumiem w PSL potrzeby odróżniania się na siłę – mówi Monika Rosa, wiceszefowa klubu KO, posłanka Nowoczesnej ze Śląska.
Posłanka Lewicy, należąca do partii Razem, tworzy nową inicjatywę polityczną z Marcinem Horałą z PiS. Polityków ponad podziałami łączy m.in. poparcie dla budowy CPK. Odpowiedź na pytanie, kto na zyska na politycznej inicjatywie, może być tylko jedna.
Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość uzyskałyby w wyborach do Sejmu niemal identyczny rezultat - wynika z najnowszego sondażu pracowni Opinia24. Tyle, że w porównaniu z kwietniem poparcie dla KO mocno spadło, a dla PiS - wzrosło.
Lider Polski 2050, mimo zapowiedzi przed lat, że będzie chciał kandydować w wyborach na prezydenta Polski, teraz waha się, a od jego decyzji zależy kształt sceny politycznej na wiele lat. Stawką jest przyszłość Trzeciej Drogi i zmiana premiera.
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, najwięcej głosów zebrałaby Koalicja Obywatelska - wynika z najnowszego badania CBOS.
Na przełomie stycznia i lutego największy wzrost poparcia zaliczyła Koalicja Obywatelska - wynika z najnowszego sondażu partyjnego United Surveys dla Wirtualnej Polski. Największy spadek zanotowała Trzecia Droga.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas