Fiskus po raz kolejny zmienił zdanie na temat VAT od najmu. Zgadza się na zwolnienie z podatku, gdy właściciel udostępnia nieruchomość bezpośrednio na cele mieszkaniowe lokatorów. Spór grozi jednak tym, którzy wynajmują lokale w celach dalszego podnajmu na te same cele.
W najnowszej interpretacji (0113-KDIPT1-2.4012.316. 2020.3.AMO) fiskus nie zgodził się na zwolnienie z VAT przedsiębiorcy, który zamierza kupić budynek z pięcioma lokalami mieszkalnymi i wynająć go na rzecz podmiotu trzeciego – najemcy. Ten z kolei będzie podnajmował lokale swoim klientom. W umowie najmu pomiędzy wnioskodawcą (wynajmującym) a podmiotem trzecim (najemcą) zostanie wyraźnie zaznaczone, że najem ma służyć wyłącznie celom mieszkaniowym.
Wnioskodawca zapytał, czy taka usługa jest zwolniona z podatku. Jego zdaniem tak, ponieważ lokale wynajmowane będą na potrzeby mieszkaniowe konsumentów.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej był jednak innego zdania. Zaznaczył, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT zastosowanie zwolnienia jest uzależnione od spełnienia przesłanek obiektywnych dotyczących charakteru wynajmowanego lokalu (lokal mieszkalny) oraz subiektywnych, dotyczących przeznaczenia (cel mieszkaniowy). Konieczne jest łączne spełnienie trzech warunków: świadczenie usługi na własny rachunek, charakter mieszkalny nieruchomości oraz mieszkaniowy cel najmu.
Bez preferencji
Dyrektor KIS uznał na tej podstawie, że wnioskodawca nie ma prawa do zwolnienia z VAT. To dlatego, że najemca nie będzie wykorzystywał nieruchomości w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Celem najmu będzie bowiem dalszy podnajem w prowadzonej przez najemcę działalności gospodarczej.