Skarbnik gminy i komornik sądowy mają zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. A to oznacza, że nawet gdy wynajmują kilkadziesiąt lokali, mogą rozliczać się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Stwierdziła tak skarbówka w najnowszej interpretacji.
Czytaj także: Tylko jeden z trzech właścicieli może rozliczać najem
Z pytaniem zwróciła się podatniczka, która wraz z mężem kupiła dwie kamienice do majątku prywatnego. Obecnie wynajmują w nich cztery mieszkania i cztery lokale użytkowe. Rozliczają się według skali podatkowej – stawek 18 i 32 proc.
Wnioskodawczyni jest powołana na stanowisko skarbnika gminy i zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne skarbnik gminy nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek ani wspólnie z innymi. Z kolei jej mąż jest komornikiem sądowym. Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. art. 2 pkt 1 ustawy o komornikach sądowych komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym i nie może prowadzić działalności gospodarczej.
Kobieta zapytała, czy w sytuacji gdy oboje mają zakaz prowadzenia jakiegokolwiek biznesu, mogą wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że tak. Przypomniał, że zyski z najmu można zakwalifikować do dwóch źródeł przychodu: najmu prywatnego (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) albo działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). Tylko osoby prowadzące najem prywatny (poza działalnością) mogą wybrać rozliczenie ryczałtem. Z kolei w myśl art. 5a pkt 6 ustawy o PIT działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.