Reklama
Rozwiń

Zakaz przenoszenia roszczeń do dworów i pałaców

Sądy zaczynają blokować cesję roszczeń do ziemi zabranej na podstawie dekretu o reformie rolnej.

Aktualizacja: 05.03.2018 07:21 Publikacja: 05.03.2018 07:11

Zakaz przenoszenia roszczeń do dworów i pałaców

Foto: AdobeStock

Zapada coraz więcej niekorzystnych wyroków dla osób ubiegających się o zwrot pałaców, dworów oraz gruntów rolnych utraconych po II wojnie światowej. Sądy nie dopuszczają do przenoszenia roszczeń. Prawnicy nie mają wątpliwości, że to efekt politycznych zawirowań wokół reprywatyzacji.

Jeden z takich wyroków zapadł niedawno w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Dotyczył osoby, która nabyła od spadkobierców notarialną umową darowizny prawa i roszczenia do dworu i parku pod Nowym Tomyślem.

Zdaniem WSA nie ma prawa walczyć o wypłatę odszkodowania za zabrany po wojnie zespół parkowo-dworski. Taki przywilej przysługuje jedynie dawnym właścicielom i ich spadkobiercy, natomiast inne osoby, nawet jeśli pochodzą z rodziny (a tak było w tym wypadku), takiego prawa nie mają.

– Do tej pory nie budziło żadnych wątpliwości, że cesja roszczeń do nieruchomości, na których znajdują się pałace czy dwory, jest możliwa. Prawo tego nie zabrania, a urzędy tego nie kwestionowały. Pod wpływem tego, co teraz dzieje się wokół reprywatyzacji, zaczyna jednak zmieniać się podejście do reprywatyzacji. I sądy zaczynają wydawać wyroki takie jak ten WSA – mówi Maciej Obrębski, adwokat specjalizujący się w reprywatyzacji.

W tym przypadku, którym zajmował się WSA, osoba, która nabyła roszczenia, chciała unieważnić decyzję komunalizacyjną, na podstawie której dwór z parkiem przeszedł na własność gminy. Samorząd zdążył jednak dwór sprzedać. Dlatego ubiegała się o odszkodowanie, a nie zwrot.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dwukrotnie badało sprawę i za każdym razem nie miało wątpliwości, że decyzję komunalizacyjną trzeba unieważnić. Innego zdania był jednak sąd rozpatrujący odwołanie gminy.

– Jestem zaskoczony tym wyrokiem. Sąd poszedł za daleko – uważa Marcin Schirmer, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. – Przecież przepisy nie zabraniają cesji do nieruchomości zabranych na podstawie dekretu o reformie rolnej. Nawet w wypadku dekretowych nieruchomości warszawskich jest to dozwolone. Pod warunkiem że cesja ma charakter umowy notarialnej – podkreśla Schirmer.

Wyrok WSA nie jest prawomocny. Osoba, która nabyła roszczenia, chce się odwoływać do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

sygnatura akt: I Sa/Wa 1301/17

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: r.krupa@rp.pl

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku