Sprawa dotyczyła odwołania Tadeusza K. (imię fikcyjne) ze stanowiska komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w L. W uzasadnieniu decyzji Minister Sprawiedliwości wyjaśnił, że komornik ukończył 65 lat, zgodnie zaś z ustawą o komornikach sądowych (art. 19 ust. 1 pkt 2) Minister Sprawiedliwości z urzędu odwołuje, w drodze decyzji, komornika z zajmowanego stanowiska, jeżeli komornik ukończył 65 rok życia.
Tadeusz K. zaskarżył decyzję do sądu administracyjnego. Wskazał, że jeżeli w pracy komornika nie odnotowano przypadków istotnych uchybień, np. w postaci nieprawidłowego przeprowadzania egzekucji - to automatyczne wygaszenie jego uprawnień zawodowych należy ocenić jako ingerencję niezgodną z zasadą proporcjonalności, a idąc dalej należy ją z całą stanowczością ocenić jako dyskryminującą. Jeśli dany komornik ma pozytywną opinię potwierdzoną przez dany organ do wykonywania zawodu, to nie powinien być z niego usuwany. Natomiast Minister Sprawiedliwości w żaden sposób nie uzasadnił swojej decyzji, a jedynie powołał się na przepis z ustawy o komornikach.
Podniósł przy tym, że pełni funkcję komornika od 1993 roku. Przez cały okres wykonywania swojej pracy nie był karany dyscyplinarnie, a dokonywane kontrole w kancelarii kończyły się wynikiem pozytywnym. Co więcej, prowadzi kancelarię z wpływem ok. 1000 spraw rocznie, przy czym nie prowadzi spraw spoza wyznaczonego rewiru. Dodał, iż jako funkcjonariusz publiczny działający przy Sądzie Rejonowym w L. wykonywał powierzone mu zadania w sposób rzetelny, bez zastrzeżeń ze strony osób nadzorujących pracę komornika.
Stan fizyczny komornika
W odpowiedzi na skargę Minister wyjaśnił, że odwołanie komornika z przyczyny wskazanej w art. 19 ust. 1 pkt 2 u.k.s. jest obligatoryjne. Ukończenie 65 lat dotyczy kobiet jak i mężczyzn i jest terminem prawa materialnego, co oznacza, że upływ tego terminu wywołuje skutek prawny w postaci wygaśnięcia praw lub obowiązków o charakterze materialnym. Nie ma więc możliwości przedłużenia zatrudnienia komornika.
Według organu wbrew twierdzeniom zawartym w skardze, przepis art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o komornikach nie stoi w sprzeczności z przepisami Konstytucji RP oraz przepisami unijnymi, a ponadto nie jest dyskryminujący. Jak wyjaśnił ustawa o komornikach sądowych w sposób jasny określa reguły dostępu do zawodu komornika sądowego, jak i przesłanki odwołania z tego stanowiska. Odwołanie komornika ze względu na wiek nie stanowi novum w polskim systemie prawnym i jest powtórzeniem treści przepisu art. 15a ust. 1 pkt 3 ustawy 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, z tą różnicą, że granica wieku zakończenia pełnienia służby przez komornika została obniżona o 5 lat (z 70 lat na 65 lat). Jak wyjaśniono dalej, ustawodawca, obniżając granicę wiekową odwołania komornika z zajmowanego stanowiska, zrezygnował przy tym z wprowadzenia rozwiązań pozwalających w niektórych sytuacjach na wydłużenie okresu służby, jak to ma miejsce w przypadku sędziów, z uwagi na specyfikę wykonywania zawodu komornika sądowego.