W Europie Polska znalazła się wśród dziesięciu państw, gdzie przedsiębiorcom, w tym zwłaszcza międzynarodowym inwestorom, najtrudniej jest sprostać wymogom administracyjnym i zapewnić zgodność działalności z regulacjami prawnymi – wynika z raportu Global Business Complexity Index, który opracowała TMF Group, globalna firma świadcząca usługi biznesowe przedsiębiorstwom prowadzącym biznes w międzynarodowej skali.
Jej eksperci porównali kraje w ramach 76 jurysdykcji na całym świecie biorąc pod uwagę trzy obszary; zasady, przepisy oraz kary obowiązujące w danym kraju, uwarunkowania podatkowo–księgowe oraz regulacje dotyczące zatrudniania, zwalniania oraz wynagradzania pracowników. Kraje, które w tych trzech obszarach oferują firmom najlepsze warunki, zajęły ostatnie miejsca w zestawieniu.
Przyjazne i stabilne Kajmany
Za najbardziej przyjazne dla zakładania i prowadzenia biznesu eksperci TMF Group uznali Kajmany (terytorium zależne Wielkiej Brytanii), Curaçao (terytorium zależne Holandii) i wyspę Jersey - będącą de facto terytorium zależne Wielkiej Brytanii. Wszystkie one łączą stabilność polityczną z probiznesowym otoczeniem prawnym - wyjaśniają autorzy raportu. W czołówce przyjaznych dla inwestorów rynków jest też Tajlandia (73 miejsce), a dogodne warunki dla prowadzenia biznesu oferują też dwa niewielkie lecz wysoko rozwinięte i proeksportowe kraje - Izrael i Szwajcaria, które zajęły w zestawieniu odpowiednio 71 i 70 miejsce.
– Niestety, niektóre z najbardziej atrakcyjnych komercyjnie krajów są jednocześnie najbardziej złożone z punktu widzenia regulacji - komentuje wyniki raportu Mark Weil, prezes TMF Group. Jak wynika z analizy jej ekspertów, wśród 10 państw, które wyznaczają międzynarodowym korporacjom niełatwe reguły gry są Brazylia (3 miejsce), rygorystycznie regulowane Niemcy (7 miejsce) i Chiny (9 miejsce) — wszystkie należące do 10. największych gospodarek świata. Z kolei Stany Zjednoczone (66 miejsce) należą do bardziej przyjaznych dla inwestorów rynków.
Trudna Grecja
Najmniej przyjazne warunki firmy napotykają natomiast w Grecji, która zajęła w zestawieniu 1. miejsce, jako rekordzistka pod względem regulacyjno-administracyjnego utrudniania życia krajowym i międzynarodowym inwestorom. Jak wyliczają eksperci TMF Group, w Grecji trzeba się liczyć m.in. z częstymi zmianami sprzecznych niekiedy przepisów, regionalnymi różnicami w podatkach i sztywnymi regulacjami rynku pracy.