Gdzie najłatwiej a gdzie najtrudniej jest inwestorom z zagranicy

Grecja, Indonezja, Brazylia to kraje z najbardziej złożonymi przepisami, które regulują prowadzenie biznesu. W tym globalnym zestawieniu, które pośrednio mierzy atrakcyjność kraju dla inwestorów Polska zajęła 21 miejsce - wyprzedzona przez większość krajów z regionu.

Aktualizacja: 31.07.2019 11:14 Publikacja: 31.07.2019 10:48

Gdzie najłatwiej a gdzie najtrudniej jest inwestorom z zagranicy

Foto: Fotorzepa/ Adam Burakowski

W Europie Polska znalazła się wśród dziesięciu państw, gdzie przedsiębiorcom, w tym zwłaszcza międzynarodowym inwestorom, najtrudniej jest sprostać wymogom administracyjnym i zapewnić zgodność działalności z regulacjami prawnymi – wynika z raportu Global Business Complexity Index, który opracowała TMF Group, globalna firma świadcząca usługi biznesowe przedsiębiorstwom prowadzącym biznes w międzynarodowej skali.

Jej eksperci porównali kraje w ramach 76 jurysdykcji na całym świecie biorąc pod uwagę trzy obszary; zasady, przepisy oraz kary obowiązujące w danym kraju, uwarunkowania podatkowo–księgowe oraz regulacje dotyczące zatrudniania, zwalniania oraz wynagradzania pracowników. Kraje, które w tych trzech obszarach oferują firmom najlepsze warunki, zajęły ostatnie miejsca w zestawieniu.

Przyjazne i stabilne Kajmany

Za najbardziej przyjazne dla zakładania i prowadzenia biznesu eksperci TMF Group uznali Kajmany (terytorium zależne Wielkiej Brytanii), Curaçao (terytorium zależne Holandii) i wyspę Jersey - będącą de facto terytorium zależne Wielkiej Brytanii. Wszystkie one łączą stabilność polityczną z probiznesowym otoczeniem prawnym - wyjaśniają autorzy raportu. W czołówce przyjaznych dla inwestorów rynków jest też Tajlandia (73 miejsce), a dogodne warunki dla prowadzenia biznesu oferują też dwa niewielkie lecz wysoko rozwinięte i proeksportowe kraje - Izrael i Szwajcaria, które zajęły w zestawieniu odpowiednio 71 i 70 miejsce.

– Niestety, niektóre z najbardziej atrakcyjnych komercyjnie krajów są jednocześnie najbardziej złożone z punktu widzenia regulacji - komentuje wyniki raportu Mark Weil, prezes TMF Group. Jak wynika z analizy jej ekspertów, wśród 10 państw, które wyznaczają międzynarodowym korporacjom niełatwe reguły gry są Brazylia (3 miejsce), rygorystycznie regulowane Niemcy (7 miejsce) i Chiny (9 miejsce) — wszystkie należące do 10. największych gospodarek świata. Z kolei Stany Zjednoczone (66 miejsce) należą do bardziej przyjaznych dla inwestorów rynków.

Trudna Grecja

Najmniej przyjazne warunki firmy napotykają natomiast w Grecji, która zajęła w zestawieniu 1. miejsce, jako rekordzistka pod względem regulacyjno-administracyjnego utrudniania życia krajowym i międzynarodowym inwestorom. Jak wyliczają eksperci TMF Group, w Grecji trzeba się liczyć m.in. z częstymi zmianami sprzecznych niekiedy przepisów, regionalnymi różnicami w podatkach i sztywnymi regulacjami rynku pracy.

W naszym regionie najbardziej złożone warunki do prowadzenia biznesu są na Słowacji, która uplasowała się na 6. miejscu Global Business Complexity Index. Najlepsze warunki oferują z kolei Bułgaria i Węgry, które zajęły odpowiednio 58 i 57 miejsca. Nieco gorsze, ale też niezłe warunki mają inwestorzy w Rumunii (53.miejsce), a Polskę wyprzedzają też Czechy (48.) i Rosja (44).

Zdaniem autorów raportu, stosunkowo wysokie 21. miejsce Polski - które oznacza złożone warunki do prowadzenia biznesu - wynika z często zmieniających się przepisów prawa, relatywnie trudnego dla inwestora zza granicy procesu zakładania firmy, a także wyjątkowo uciążliwych wymogów administracyjnych.

Polskie bariery

– Firmy z zagranicy chcące rozpocząć działalność w Polsce spotykają się z dużym wyzwaniem. Wszystkie dokumenty korporacyjne muszą być wypełnione w języku polskim, a założenie firmy w przypadku podmiotów, których spółki-matki zlokalizowane są poza Polską może trwać bardzo długo – wyjaśnia Dagmara Witt-Kuczyńska, dyrektor operacyjny TMF Group. Według niej, obecnie największym utrudnieniem ze względu na ubiegłoroczne zmiany w przepisach dotyczące nowych obowiązków związanych z roczną sprawozdawczością spółki, jest obowiązek posiadania przez przynajmniej jednego z członków zarządu numeru PESEL. Dodatkowym utrudnieniem - względem poprzednich lat - jest obowiązek posiadania podpisów elektronicznych dla każdego członka zarządu będącego kierownikiem jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości.

Jak podkreśla w komentarzu do raportu Mark Weil, w ponad jednej trzeciej analizowanych państw, lokalne przepisy, regulacje i systemy karne są bardzo dużym wyzwaniem dla inwestujących tam firm. W dodatku, częste i znaczące zmiany regulacji, które nierzadko mają na celu przyciągnięcie inwestorów, dodatkowo zwiększają złożoność warunków prowadzenia biznesu.

Gospodarka
Przesłanie UE dla Donalda Trumpa: wojna handlowa byłaby nieopłacalna
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Gospodarka
Jest rekord: 134 mld zł na obronność wydane w 2024 r.
Gospodarka
Antyrosyjskie sankcje Joe Bidena nie do ruszenia? Jakie pole manewru ma Donald Trump
Gospodarka
Kolejne sankcje USA. Na liście elektrownia atomowa na Ukrainie
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka
Polski rząd interweniuje w sprawie chipów. „Bez urzędniczego bla, bla”
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego