Nad Wisłą powstaje coraz więcej nowatorskich technologii, z którymi z powodzeniem rodzimi wynalazcy mogą wychodzić w świat. To, czy zrobią międzynarodową karierę, zależy od wielu czynników, ale potencjał naszych innowacji dynamicznie rośnie, a przykładów rozwiązań, które już podbijają zagraniczne rynki lub wkrótce rozpoczną ekspansję, przybywa.
Coraz więcej satelitów znad Wisły
Przykładem polskiej myśli technicznej, która pozwala budować globalny bines, może być Iceye. To polsko-fiński startup z branży kosmicznej, który wyrósł na jednego ze światowych liderów w dziedzinie satelitarnych zobrazowań radarowych (SAR). Technologia firmy, za którą stoi Rafał Modrzewski, pozwala dostarczać dane, które umożliwiają organizacjom przeciwdziałanie skutkom m.in.: wycieków ropy naftowej, huraganów, wylesiania oraz wielu innym zagrożeniom. Spółka w br. miała wynieść na orbitę cztery satelity, a w 2021 r. osiem kolejnych.
Choć startup centralę ma w Espoo w pobliżu Helsinek, to wiele kluczowych obszarów działalności realizowanych jest w Polsce (nasi inżynierowie odgrywają istotną rolę w procesie produkcji systemów satelitów). – Obecna infrastruktura oraz kompetencje Iceye Polska umożliwiają prowadzenie procesu produkcji satelitów na terenie kraju – podkreśla Modrzewski, który spółkę założył w 2015 r. razem z Pekką Laurilą, kolegą ze studiów.
Inżynierom Iceye udało się zredukować czas niezbędny do produkcji mikrosatelity do kilku miesięcy. W innowacyjny biznes zainwestował m.in. Europejski Bank Inwestycyjny, a startup w sumie pozyskał już ponad 150 mln dol. wsparcia.
Na ścieżce do globalnej ekspansji jest również VersaBox. Startup tworzy autonomiczne roboty mobilne na rynek logistyki, głównie do przewożenia towarów i produktów wewnątrz firm, w obszarze hal produkcyjnych lub magazynowych. Spółka zbudowała własny system, który można porównywać do tego, co stosuje np. Amazon. Z technologii warszawskiej firmy korzystają już Faurecia, Lubella czy Autoliv. Teraz VersaBox szykuje się do szerokiego wyjścia za granicę. Jak tłumaczy Krzysztof Domarecki, twórca funduszu Fidiasz EVC, startup od początku pokazywał potencjał do szybkiego skalowania. – Szczególnie widać to teraz, gdy rewolucja pod znakiem Przemysłu 4.0 staje się faktem – dodaje.