Łagodny reżim antywirusowy nie przyniósł ulgi

Szwecja w porównaniu z innymi krajami wprowadziła łagodne restrykcje i rekomendacje, do których ostatnio doszedł zakaz stania w barach, restauracjach i nocnych klubach.

Aktualizacja: 27.03.2020 05:09 Publikacja: 26.03.2020 20:00

Łagodny reżim antywirusowy nie przyniósł ulgi

Foto: AFP

Zamiast tego klienci mają siedzieć przy stolikach, by nie robić tłoku, zachowując odpowiedni dystans. Mimo że bary są czynne, mieszkańcy są przerażeni pandemią koronawirusa. Odbija się to na gospodarce i już dziś Swedbank prognozuje, że jeszcze przed wakacjami Szwecji grozi bezrobocie na poziomie 10 procent.

Rząd szwedzki zwrócił się do gimnazjów i uczelni, by prowadziły naukę zdalną. Przedszkola i podstawówki są jednak nadal otwarte. Jednakże coraz więcej ekspertów debatuje nad tym, jak zabezpieczyć kraj przed masowym bezrobociem i depresją, do których mogą prowadzić rygorystyczne rozporządzenia w walce z koronawirusem.

Volvo AB zwolni z pracy 20 tysięcy osób, Scania 9 tysięcy, a Volvo Cars zatrzymuje produkcję w fabrykach w Göteborgu i Torslanda, co dotyczy 25 tysięcy pracowników. – Mamy ambicję powrócić do normalności, kiedy to będzie możliwe, deklaruje rzecznik prasowy Volvo Cars Stefan Effström. Przerwanie produkcji umożliwił rządowy pakiet kryzysowy, dzięki któremu personel może zmniejszyć wydajność pracy o 40 procent, ale otrzymywać 94 procent wynagrodzenia.

W fabryce ciężarówek Scanii ponad 50 zwolnionym osobom zaproponowano zatrudnienie w medyczno-technicznej spółce Getinge, by mogli w szybkim trybie produkować respiratory, których może zabraknąć, gdy zwiększy się liczba zakażonych Covid-19 pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

W środę minister finansów Magdalena Andersson przedstawiła trzeci już podczas zmagania się z pandemią pakiet kryzysowy, który ma pomóc przetrwać recesję małym i średnim przedsiębiorstwom. Uwaga jest skierowana przede wszystkim na sytuację hoteli, restauracji, branży transportowej i sklepów.

Rząd zainwestował w projekt 40 mld sek. Pakiet przewiduje bezpośrednią formę wsparcia finansowego dla firm w formie obniżek składek pracodawców i zredukowanego podatku dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Inicjatywa rządu obejmuje również ułatwienia w opłacaniu VAT oraz ustanowienie państwowej gwarancji na kredyty mające pokryć pilne potrzeby przedsiębiorstw. Rządowe „pogotowie" oferuje gwarancje, w której państwo przyjmuje na siebie 70 procent ryzyka.

Johann Cullberg, szef sieci sklepów z produktami ekologicznymi Paradiset, mówi, że pakiet dla małych i średnich przedsiębiorstw pojawił się za późno. On musi bowiem ogłosić bankructwo już dzisiaj, ponieważ w czasie zapaści giełdy zniknęły pieniądze inwestorów. Cullberg przewiduje, że w ciągu najbliższych dwóch–trzech tygodni można się spodziewać w całym kraju tsunami upadłości. W ostatnich dniach bankructwa w Szwecji bardzo przyspieszyły. Tygodniowo plajtuje teraz 40 firm.

W czwartek rano zakażonych koronawirusem było ponad 2500 osób, a 62 osoby zmarły.

Gospodarka
Stan wojenny w Korei Południowej osłabił wona
Gospodarka
Szokujące Prognozy Saxo Banku na 2025 rok
Gospodarka
Europa nie jest gotowa na Donalda Trumpa
Gospodarka
Donald Trump wepchnie Europę w recesję?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Gospodarka
Nierówne warunki życia w Niemczech. Różnice w sile nabywczej są ogromne
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska