Aktualizacja: 02.01.2020 14:04 Publikacja: 02.01.2020 14:01
Foto: AdobeStock
Proboszcz Krzysztof Guziałek z kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie tłumaczy w rozmowie z Polsat News, że ekologiczny krzyż został zbudowany w celach oszczędnościowych i w trosce o środowisko naturalne. Przywołał słowa papieża Franciszka, który uważa, że zaangażowanie w ekologię i dbanie o planetę jest naszym wspólnym obowiązkiem.
Proboszcz nie ukrywa, że przyczyną był również lęk przez nieuchronnym wzrostem cen energii. Panele fotowoltaiczne mają obniżyć rachunki za prąd parafii. Jak pisaliśmy w grudniu, Urząd Regulacji Energetyki podjął pierwszą decyzję ws. cen prądu w 2020 r., zgodnie z którą podwyżka obejmie na razie jedną firmę – Tauron.
Ruszył Program Dobrowolnych Odejść w Poczcie Polskiej. W pierwszym etapie propozycję odejścia otrzymało 707 osób, 3/4 przyjęło ofertę. To element programu ratowania Poczty. W jego ramach spółka zamierza zwolnić 9,3 tys. osób, ok. 15 proc. załogi.
Krystalizują się przeglądy audytów w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Złożono już blisko 50 zawiadomień do prokuratury, a liczba ta może jeszcze wzrosnąć. Łączne straty wynikające m.in. z nietrafionych inwestycji oraz nieuzasadnionych wydatków wynoszą co najmniej kilkanaście miliardów złotych.
Jest środa, 27 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Dokumentacja techniczna dotycząca m.in. samolotów nie będzie musiała być tłumaczona na język polski – przewiduje nowelizacja ustawy o języku polskim. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze, czas i poprawić bezpieczeństwo. Już teraz bywa tak, że ze zrobionych tłumaczeń… nikt nie korzysta.
Ten rok był dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyjątkowy. Są już także plany na rok 2025.
Europa traci konkurencyjność względem USA i Chin, stając się wyłącznie rynkiem zbytu uzależnionym od zewnętrznych dostawców. Transformacja musi być prowadzona, ale w taki sposób, by nie wyeliminować europejskiego przemysłu. Pomóc w tym może Europejski Fundusz Konkurencyjności.
Krystalizują się przeglądy audytów w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Złożono już blisko 50 zawiadomień do prokuratury, a liczba ta może jeszcze wzrosnąć. Łączne straty wynikające m.in. z nietrafionych inwestycji oraz nieuzasadnionych wydatków wynoszą co najmniej kilkanaście miliardów złotych.
Firmy transportowe i ich klienci próbują wykorzystywać biopaliwa. Na razie jest ich jak na lekarstwo i są drogie, ale koncerny paliwowe obiecują zwiększenie dostaw i obniżenie cen.
Ksiądz Henryk Okołotowicz pierwszy odprawił mszę w Katyniu w czasach Związku Radzieckiego. Potem nie uklęknął przed reżimem Aleksandra Łukaszenki. Grozi mu 15 lat łagru.
JSW decyzją władz korporacyjnych wprowadza tzw. Plan Strategicznej Transformacji. To w rzeczywistości plan oszczędnościowy spółki. Wdrożenie zmian przyniesie Jastrzębskiej Spółce Węglowej szacowane 8,5 mld złotych pozytywnych skutków finansowych w latach 2025-2027. Cięć socjalnych ma nie być.
Polska przed najbliższą zimą jest bezpieczna energetycznie. Z informacji Europejskich Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych wynika jednak, że na początku 2025 r. mogą pojawić się problemy z dostępem mocy. Ryzyko jednak jest niewielkie.
Produkcja energii elektrycznej spadła o 3,88 proc. rok do roku do 13,83 TWh w październiku 2024 roku, podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). W całym roku nadal to węgiel w ponad 60 proc. zabezpiecza dostawy energii. Niespodziewanie w październiku znacząco spadła produkcja energii z wiatru.
Rząd przekonuje, że ceny rynkowe energii elektrycznej spadły już na tyle, że dalsze mrożenie cen energii dla biznesu i samorządów nie ma sensu. Jak się jednak okazuje, są jeszcze firmy, które korzystają z mrożonej ceny energii, a jej brak będzie dla nich wyzwaniem w 2025 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas