Królowa w świątecznym przesłaniu chwali młodych aktywistów ekologicznych

Brytyjska królowa Elżbieta II w swoim przemówieniu z okazji Bożego Narodzenia wspomniała o młodych działaczach na rzecz ochrony środowiska, dla których inspiracją była globalna akcja szwedzkiej nastolatki Grety Thunberg.

Aktualizacja: 25.12.2019 16:55 Publikacja: 25.12.2019 16:39

Królowa w świątecznym przesłaniu chwali młodych aktywistów ekologicznych

Foto: AFP

qm

Brytyjskie media podkreślają, że coroczne przesłanie królowej wydane zostało po „chaotycznym” roku - wielkiej dyskusji na temat wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, ale także skandalu w rodzinie królewskiej i wycofaniu się księcia Andrzeja z życia publicznego.

Elżbieta II nazwała rok 2019 „wyboistym” i wezwała Brytyjczyków, by „przezwyciężyli utrzymujące się różnice i głęboko zakorzenione podziały”.

W nagranym filmie wykorzystano m.in. ujęcia z lądowania misji Apollo 11 na Księżycu w 1969 roku. Nawiązała do historycznej kwestii, którą 50 lat temu wygłosił astronauta Neil Armstrong. Ale zmieniła jego słowa, aby podkreślić, że osiągnięcie Amerykanów stanowiło ogromny skok zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. - To dla nas przypomnienie, że gigantyczne skoki często zaczynają się od małych kroków - podkreśliła.

Królowa wspominała, jak młodzi ludzie zmagali się z przeciwnościami losu w jej pokoleniu - Elżbieta II była nastolatką w czasie bitwy o Anglię i niemieckich bombardowań Londynu. - Wyzwania, przed którymi stoi dziś wiele osób, mogą różnić się od tych, z którymi borykało się moje pokolenie - powiedziała. - Uderzyło mnie jednak to, że nowe pokolenie ma podobne poczucie celu w kwestiach takich jak ochrona naszego środowiska i klimatu - zauważyła.

Młodzieżowy ruch klimatyczny został zapoczątkowany przez szkolny strajk klimatyczny Grety Thunberg w 2018 roku. Londyn stał się jednym z centralnych punktów protestów po utworzeniu radykalnej ekologicznej grupy Extinction Rebellion.

Wielka Brytania wyznaczyła sobie cel w postaci redukcji emisji dwutlenku węgla do zerowego poziomu netto do 2050 roku.

Nauka
Rewolucyjne odkrycie biologów. Bonobo porozumiewają się w sposób podobny do ludzi?
Nauka
Wilki straszne zostały wskrzeszone? Niezwykły eksperyment z wymarłym gatunkiem
Materiał Partnera
Sąsiedzi-turyści. Czy Warszawa powinna ograniczyć najem krótkoterminowy?
Nauka
Naukowcy kłócą się o jeszcze większy Wielki Zderzacz Hadronów. Plany CERN podzieliły badaczy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Materiał Partnera
Przerwana lekcja. Niedostępne miasto znów otwarte dla polskich archeologów