KGHM z pomocą dla seniorów

Miedziowy gigant wspiera seniorów i osoby samotne. W czasie pandemii, kiedy dodatkowo pojawiają się wyzwania związane z ochroną zdrowia i izolacją, seniorzy mogą liczyć na pomoc i dobre słowo woluntariuszy.

Publikacja: 21.12.2020 09:00

Pracownicy KGHM, we współpracy z domami opieki społecznej i Caritasem, niosą pomoc osobom starszym z

Pracownicy KGHM, we współpracy z domami opieki społecznej i Caritasem, niosą pomoc osobom starszym z całego regionu dolnośląskiego

Foto: materiały prasowe

Materiał powstał we współpracy z KGHM

Żeby pomóc, nie trzeba wiele, a każdy gest jest doceniany. – Wszystko jest ważne. I to, że ktoś zapukał do drzwi, i pofatygował się, i przyszedł. Zimno na dworze, a oni przyszli i przynieśli. Pomoc materialna zawsze jest potrzebna. W moim wieku na leki wydaje się więcej niż na jedzenie – mówi z uznaniem pan Tadeusz, którego odwiedzili wolontariusze wspierani przez Fundację KGHM.

Solidarni Przedsiębiorcy - dodatek specjalny „Rzeczpospolitej”

Pracownicy firmy, we współpracy z domami opieki społecznej i Caritasem, niosą pomoc osobom starszym z całego regionu dolnośląskiego. Do tej pory KGHM przeznaczył niemal 400 tys. zł na wsparcie działań wolontariuszy, którzy m.in. odwiedzają osoby starsze z paczkami żywnościowymi. Znajdują się w nich najbardziej potrzebne produkty, głównie artykuły spożywcze o długim terminie ważności. To bardzo ważne, ponieważ w czasie pandemii zakupy są utrudnione i wiążą się z narażeniem zdrowia. – Każde wsparcie jest mile widziane. Emeryturę mam niewielką, wszystko muszę kupić sama – mówi pani Maria z Chojnowa. – Ucieszyłam się z dobrej herbaty. Jest ona dla mnie zbyt droga, a bardzo mi smakuje. Do tego miód, którego zazwyczaj też nie kupuję, bo też jest drogi – dodaje pani Maria.

Waga słowa

Paczki żywnościowe to tylko część wsparcia, na które mogą liczyć seniorzy. Nie mniej ważna jest pomoc psychologiczna i porady pomagające przetrwać ten trudny okres.

– Zrobiło mi się miło. Byłam zdziwiona, gdy ta młoda osoba dała mi kartkę z numerem telefonu i powiedziała, żeby zadzwonić do nich i porozmawiać – tak o wszystkim i o niczym. Czasami człowiek chciałby się do kogoś odezwać, tymczasem koleżanki poumierały, dzieci mają swoje obowiązki, a ja sama. Ucieszyłam się, że ktoś o nas, starszych ludziach, jeszcze pamięta – mówi ze wzruszeniem pani Maria. Potrzebę kontaktu podkreśla też pan Tadeusz: – Trzeba wyjść do ludzi, teraz jest zimno i nawet na działce nikogo nie ma. Zwraca jednak uwagę na bardziej przyziemny aspekt pomocy, w załatwieniu najprostszych spraw życia codziennego.

– Potrzebuję pomocy w domu, przykręcić coś, naprawić, do takich spraw muszę kogoś wzywać, bo sam już nie mam siły – mówi pan Tadeusz.

Poza działaniami bezpośrednimi uruchomiona została też pomoc poradnicza. Do seniorów trafią broszury ze wskazówkami dotyczącymi środków bezpieczeństwa oraz poradami dotyczącymi życia w zamknięciu, przy ograniczonym kontakcie bezpośrednim z innymi. W sumie, dzięki zaangażowaniu koncernu miedziowego z pomocy skorzysta ponad 28 tys. osób starszych w regionie.

Pomoc systemowa

Wymienione akcje pomocowe to jedynie fragment działalności na rzecz społeczności holdingu, który w październiku przystąpił do zainicjowanego i koordynowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej programu „Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów". Rządowy program umożliwia pomoc w dostarczeniu niezbędnych produktów do domów osób starszych tak, by ograniczyć wychodzenie na zewnątrz podczas pandemii.

– Przygotowaliśmy kompleksowy pakiet wsparcia dla osób starszych z Dolnego Śląska. Przeprowadziliśmy, w koordynacji z przedstawicielami rządu, samorządami i pracownikami opieki społecznej, szczegółowe analizy potrzeb, tak by pomoc była naprawdę skuteczna. „Korpus Wsparcia Seniorów" to jedna z najważniejszych rządowych inicjatyw, działających w skali całego kraju. Pomaga wytrwać w izolacji najbardziej narażonym członkom naszych społeczności. Pokazuje w pełni odpowiedzialność za seniorów i jest sprawdzianem naszej międzypokoleniowej solidarności. Wspieramy ją z pełnym zaangażowaniem. Bardzo dziękuję wolontariuszom za udział w działaniach – mówi Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.

Materiał powstał we współpracy z KGHM

Żeby pomóc, nie trzeba wiele, a każdy gest jest doceniany. – Wszystko jest ważne. I to, że ktoś zapukał do drzwi, i pofatygował się, i przyszedł. Zimno na dworze, a oni przyszli i przynieśli. Pomoc materialna zawsze jest potrzebna. W moim wieku na leki wydaje się więcej niż na jedzenie – mówi z uznaniem pan Tadeusz, którego odwiedzili wolontariusze wspierani przez Fundację KGHM.

Pozostało 88% artykułu
Ekonomia
Chcemy spajać projektantów i biznes oraz świat nauki i kultury
Ekonomia
Stanisław Stasiura: Harris kontra Trump – pojedynek na protekcjonizm i deficyt budżetowy
Ekonomia
Rynek kryptowalut ożywił się przed wyborami w Stanach Zjednoczonych
Ekonomia
Technologie napędzają firmy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ekonomia
Od biznesu wymaga się odpowiedzialności