Wykorzystanie ukraińskiej wiedzy w dziedzinie technologii rakietowych i technik satelitarnych, a także wymiana informacji dla budowania świadomości sytuacyjnej w kosmosie - były w zeszłym tygodniu przedmiotem porozumień uzgodnionych z władzami i administracją ukraińskiego sektora kosmicznego w Kijowie przez ich polskich odpowiedników.
Czytaj także: Polskie firmy kosmiczne łączą siły
Cenne rakietowe doświadczenia
Przedstawiciele polskiej delegacji dobyli w ramach misji szereg spotkań z reprezentantami ukraińskiej administracji i sektora kosmicznego. Do najważniejszych należały rozmowy z Mykhailo Titarchuk'em – wiceministrem rozwoju i handlu Ukrainy dotyczące możliwości zacieśnienia kooperacji polskich i ukraińskich firm działających w przemyśle kosmicznym oraz spotkanie z Pavlo Degtiarenko - prezesem Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy, który zwracał szczególną uwagę na współpracę w obszarze technologii rakietowych. Specjalistów PGZ uczestniczących w ubiegłotygodniowej kijowskiej misji gospodarczej interesowała zwłaszcza współpraca dotycząca rozwoju technologii układów wykonawczych sterowania rakiet. Polska dopiero rozwija kompetencje w tej dziedzinie a Ukraińcy zgromadzili już bogate doświadczenie w badaniu i produkcji broni rakietowej średniego zasięgu. Wykorzystanie ukraińskiej wiedzy i doświadczeń może przyczynić się do wzrostu potencjału polskiego przemysłu związanego z konstrukcjami rakietowymi, w tym m.in. niewielkich rakiet sondujących – ujawniła w komunikacie po zakończeniu wizyty delegacja z dr Grzegorzem Broną prezesem PAK na czele. Kierunek ten wpisuje się w szereg działań PAK zmierzających także do budowy polskiego potencjału rakiet suborbitalnych.
Satelitarny zwiad
Jednym z głównych punktów wizyty było podpisanie przez nadzorowaną przez Ukraińską Agencję Kosmiczną spółkę Kiev Radio Plant, wartej kilka milionów złotych umowy z PGZ . Podpisany kontrakt jest już drugim elementem projektu wartego ponad 70 mln złotych, który dotyczy rozwoju technologii sterowania rakiet. Z Kijowa przedstawiciele agencji i krajowego przemysłu przywieźli też porozumienie z Narodowym Centrum Kontroli i Testowania Urządzeń Kosmicznych Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy (SSAU), dotyczące ustanowienia stałej współpracy obu narodowych organizacji dotyczącej m.in. przedsięwzięć związanych ze świadomością sytuacyjną w kosmosie. Kooperacja ma objąć wymianę informacji i doświadczeń, realizację wspólnych projektów naukowych i technicznych, prowadzenie programów szkoleniowych i wymianę ekspertów oraz organizację wspólnych wydarzeń naukowych i konferencji.
Ruszyły start-upy
Wizyta była okazją do przedstawienia stronie ukraińskiej działalności Mazowieckiego Klastera ICT, Krajowego Klastra Kluczowego, który jest platformą współpracy dla blisko 300 firm, 6 instytutów badawczo-rozwojowych i funduszy inwestycyjnych. Z inicjatywy klastra powstał fundusz inwestycyjny Space Bridge Fund współfinansowany ze środków prywatnych i publicznych w ramach rządowego projektu NCBR - BRIdge Alfa. Celem funduszu jest m.in. inwestowanie w polsko-ukraińskie najbardziej obiecujące i zaawansowane technologicznie start-upy działające w sektorze kosmicznym. Mazowiecki Klaster ICT, Krajowy Klaster Kluczowy oraz Space Bridge Fund realizują już w ramach konsorcjów z udziałem m.in. Ukrainy projekty w obszarze przemysłu kosmicznego, takie jak: Mobilny Kosmodrom, orbitalny system przeciwpożarowy, MINI-REIS - systemy dronów osiągających prędkość dźwięku czy MaxiMAPA - przetwarzanie danych satelitarnych w hydrologii.