– Polskich przedsiębiorców należy i warto słuchać, skoro wnoszą tak dużą wartość do polskiej gospodarki – podkreślał Jacek Olechowski, szef spółki giełdowej Mediacap, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu (PRB) i inicjator jej ogłoszonego w czwartek raportu „Przedsiębiorca odczarowany – kim są twórcy polskiej gospodarki". Jak wynika z raportu, typowy polski przedsiębiorca to mężczyzna w wieku 44,6 roku, który najczęściej ma średnie lub wyższe wykształcenie i jako osoba fizyczna prowadzi niewielką firmę zatrudniającą niespełna pięciu pracowników. Dużo też pracuje – przeciętnie 46,8 godziny tygodniowo (o siedem godzin więcej niż pracownik najemny).
662 tys. przedsiębiorców
Jacek Szwajcowski, prezes PRB, podkreśla, że raport przygotowany przez Politykę Insight jest pierwszym tak przekrojowym opracowaniem na temat polskich przedsiębiorców i ich wkładu w rozwój polskiej gospodarki. Jak wynika z raportu, w 2017 r. działało w Polsce 662 tys. przedsiębiorców, założycieli i jednocześnie szefów firm z co najmniej jednym pracownikiem (ta liczba nie uwzględnia samozatrudnionych ani spółek z rozproszonym akcjonariatem).
– Jeśli chcemy, by ktoś zaczął z tą grupą rozmawiać, trzeba ją zdefiniować – zaznacza Janusz Jankowiak, główny ekonomista PRB.
Polscy przedsiębiorcy prowadzili w ubiegłym roku łącznie 884 tys. w większości małych i średnich firm, które jednak mają całkiem znaczący wkład w polską gospodarkę. W 2016 r. wytworzyły one prawie 35 proc. polskiego PKB (to oznacza 569 mld zł wartości dodanej) i odpowiadały za ponad połowę jej wzrostu.