RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 26.03.2021 21:26 Publikacja: 26.03.2021 21:13
Foto: Fotorzepa, Michał Walczak
Państwowy operator pocztowy zmaga się aktualnie z groźbą sporu zbiorowego i strajku. Poczta chce bowiem zredukować zatrudnienie i poprawić w ten sposób swoją sytuację finansową. Zwolnionych ma zostać ponad 7 tys. osób, co stanowi prawie 11 procent obecnego stanu zatrudnienia, ale tylko 2 tysiące z nich ma odejść w ramach zwolnień grupowych. I najwyraźniej Poczta próbowała znaleźć powody do zwolnień.
Jak poinformowała na swoim facebookowym profilu posłanka Lewicy Marcelina Zawisza, do chorych pracowników Poczta wysyłała pisma, w którym groziła im zwolnieniami z powodu nadmiernych absencji chorobowych. W pismach pracownicy mogli przeczytać: „częsta i liczna absencja chorobowa powoduje: dezorganizację pracy, utrudnia właściwe jej planowanie, zakłóca tok bieżącej i terminowej realizacji zadań oraz zatrudnienie w godzinach nadliczbowych i zwiększenie obowiązków pracownikom obecnym w pracy”. Po tym następowała groźba, że w razie gdyby taki stan rzeczy się utrzymał, to Poczta będzie chciała „podjąć kroki” zmierzające do rozwiązania umowy z chorującym pracownikiem. Cała sytuacja miała miejsce w trakcie pandemii, w czasie której przebywanie na zwolnieniu lekarskim można uznać wręcz za czyn patriotyczny (szczególnie, że zasiłek za czas choroby wynosi 80 proc. wynagrodzenia).
Jest wtorek, 7 stycznia – na nowy odcinek podcastu „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek.
O dylematach związanych z potencjalnym wprowadzeniem ceł na towary z Chin, o koniunkturze w AGD oraz o tym, czy Polska nadal będzie europejskim liderem produkcji tego sprzętu, mówi Jacek Rutkowski, prezes firmy Amica.
Rok 2024 był szczególnie dobry dla marek, które kładły większy nacisk na zrównoważony rozwój, różnorodność i równość płci. Jednak największy wpływ na wycenę marki miała sztuczna inteligencja. W piątce najcenniejszych cztery to technologiczne marki USA. W Polsce najcenniejsza jest marka stworzona przez Portugalczyków.
Joe Biden zawetował sprzedaż za 14,9 mld dolarów US Steel japońskiemu gigantowi Nippon Steel powołując się na bezpieczeństwo narodowe i utrzymanie sprawnych łańcuchów dostaw — poinformował w komunikacie Biały Dom. Japonia nie rozumie tej decyzji.
Nowa usługa rejestrowanych doręczeń elektronicznych od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego biznesu i administracji. eDO Post łączy najwyższe standardy bezpieczeństwa z wygodą i zgodnością z przepisami prawa, otwierając drzwi do pełnej cyfryzacji procesów komunikacyjnych.
Doroczna ankieta w ramach 20. barometru biznesu we Francji wśród ponad tysiąca szefów firm pracujących w kraju lub zagranicą przeprowadzona przez Eurogroup Consulting, kanał BFM Business i tygodnik „La Tribune Dimanche” wykazała, że większość ankietowanych widzi w tym roku pomyślność swych firm nie we Francji, ale za granicą, zwłaszcza w USA.
Sprzedaż należącego do Banku Pekao S.A. budynku daje możliwość zakupu nieruchomości mieszczącej się w doskonałej lokalizacji – w samym środku dynamicznie rozwijającej się dzielnicy biznesowej.
5 lat temu w chińskim Wuhan odnotowano pierwsze przypadki ciężkiego zapalenia płuc. Były one spowodowane zakażeniem nieznanym wówczas koronawirusem. Choć dziś wiemy o nim znacznie więcej, wciąż istnieją pytania, na które nie poznaliśmy odpowiedzi.
Po latach dynamicznego wzrostu rynek magazynowy w Polsce się ustabilizował. Spowolnienie gospodarcze zniechęca deweloperów do budowania bez uprzedniego pozyskania najemców.
Renta alkoholowa - pod tym nieoficjalnym pojęciem kryje się renta z tytułu niezdolności do pracy, o którą mogą ubiegać się również osoby cierpiące na chorobę alkoholową. Obecnie wynosi 1780,96 zł brutto. W 2025 roku kwota ta wzrośnie, bowiem renta podlega waloryzacji.
Naukowcy pracują nad nową terapią antyrakową, nieinwazyjną i bardzo skuteczną. Znaleźli sposób na przekształcanie komórek raka jelita grubego w „normalne", zamiast je niszczyć. Może to działać także w przypadku innych nowotworów.
"Jest to obowiązek moralny i naukowy" – podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), apelując do Chin, by udostępniły jej dane, które mogą pozwolić zrozumieć genezę COVID-19.
Najnowsza analiza przeprowadzona przez naukowców z University College London wykazała, że wypalenie jednego papierosa skraca oczekiwaną długość życia średnio o 20 minut. Oznacza to, że jedna paczka kosztuje nas blisko 7 godzin życia.
Nowa klasa leków na odchudzanie opracowana przez Novo Nordisk i Eli Lilly może zakończyć problem otyłości - potwierdzają naukowcy WHO w artykule opublikowanym w "Journal of the American Medical Association". Eksperci mają jednak pewne obawy.
Bez rzetelnych relacji międzyludzkich nie ma dobrego biznesu - mówi Krzysztof Trembowski, dyrektor zarządzający w cmT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas