Gdybyśmy zapytali pracowników spoza branży transportowej o to, do czego jest wykorzystywana telematyka , pewnie nieliczni mogliby wypowiedzieć się w tym temacie. Tymczasem staje się ona symbolem nowoczesnego biznesu. Korzyści wynikające z zastosowania systemów telematycznych to chociażby zmniejszenie kosztów paliwa, ułatwianie i rozliczenie pracy kierowców czy redukcja liczby szkód. Jest to szczególnie ważne w czasach, w których zarządzający firmami i urzędami nieustannie szukają narzędzi pozwalających na minimalizowanie pozycji kosztowych.
Inwestycja w systemy telematyczne warunkowana jest poprzez dwie przesłanki: obniżenie kosztów prowadzenia działalności i zwiększenie generowanych zysków. Skuteczna realizacja tych celów możliwa jest tylko, gdy fleet manager posiada pełny obraz stanu floty w zakresie eksploatacji pojazdów oraz czynników takich jak: sposób jazdy kierowców, wypadkowość, ciągi zleceniowe itd. Wdrożenie infrastruktury telematycznej w mechanizmy korporacji czy prostego monitoringu GPS w małych i średnich firmach pozwala przekazywać w ręce fleet managera dane analityczne potrzebne do podejmowania właściwych decyzji.
Oszczędności mogą wynieść nawet 20-30 proc. na samych kosztach paliwa. Osiągane są one przeważnie poprzez wprowadzenie programów ekonomicznej i bezpiecznej jazdy w oparciu o dane ze scoringu, czyli algorytmu oceniającego styl jazdy kierowców. Z kolei analiza dużych zbiorów danych (big data) możliwa jest dzięki inteligentnym algorytmom systemów telematycznych zintegrowanych z oprogramowaniem wykorzystywanym w danym przedsiębiorstwie. Firmy, łącząc dane z wielu obszarów, zyskują szerszy obraz działania, który może być podstawą do podejmowania strategicznych decyzji.
W trendy te doskonale wpisuje się ze swoją ofertą spółka Geotik. Obszary jej biznesowej działalności to: usługi IoT, Support M2M, automatyzacja procesów biznesowych, car sharing, przetwarzanie danych geograficznych, hardware i software do zarządzania flotą oraz big data i geo data. Firma powstała w 2016 r., jest silnie zakorzeniona na rynku. Scala w sobie wieloletnie doświadczenie dwóch podmiotów, w wyniku których połączenia została powołana do życia. Chodzi o wrocławskie przedsiębiorstwo Rikaline świadczące od 2004 r. usługi telematyczne dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz warszawską spółkę T-matic Systems – producenta aplikacji do zarządzania flotą dla korporacji i instytucji.