Czy można oglądać towar podczas godzin dla seniorów

Dlaczego nie można oglądać towaru w sklepie przed 12? Z takim pytaniem na infolinię biura rzecznika praw obywatelskich zwrócił się konsument, którego wyproszono ze sklepu kwadrans przed zakończeniem tzw. godzin dla seniorów.

Aktualizacja: 06.01.2021 15:15 Publikacja: 06.01.2021 13:00

Czy można oglądać towar podczas godzin dla seniorów

Foto: Adobe Stock

Mężczyzna powołał się na przepisy rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w którym jest napisane, że osoby poniżej 60. roku nie mogą być w tych godzinach obsługiwane. Konsument podkreślał, że nie on jest adresatem zakazu ponieważ nie był obsługiwany, a jedynie rozglądał się po sklepie.

Biuro rzecznika przyznało, że dosłowne czytanie przepisu pozwoliłoby na interpretację jaką przyjął dzwoniący. Do § 12. rządowego rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2020 r., które wprowadziło ograniczenie dla konsumentów wydano jednak dodatkowo uzasadnienie.

Czytaj także: Godziny dla seniorów: Sklepy zamknięte, a seniorów brak

Wyjaśniono w nim, że intencją przedmiotowego obostrzenia jest umożliwienie osobom w wieku powyżej 60. roku życia, które obawiają się o swoje zdrowie, wygodnego zrobienia zakupów. - Chodzi więc o to, aby osoby starsze czuły się komfortowo nie tylko przy kasie, gdzie są fizycznie obsługiwane, ale również w trakcie wybierania odpowiednich produktów w sklepie - wyjaśniono skarżącemu.

Godziny dla seniorów

Przypomnijmy, że tzw. godziny dla seniorów to specjalne przepisy, które nakazują obiektom handlowym i usługowym w godzinach 10-12 obsługiwanie wyłącznie seniorów, czyli osób, które ukończyły 60 lat.

W obecnym kształcie uprzywilejowanie dla seniorów obowiązuje w obiektach handlowych i usługowych, których przeważająca działalność polega na sprzedaży: żywności; produktów kosmetycznych; artykułów toaletowych; środków czystości; produktów leczniczych; wyrobów leczniczych; środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Godziny dla seniorów obowiązują także w placówkach świadczących usługi pocztowe.

Co ważne, w weekendy konsumentów nie dotyczą specjalne godziny robienia zakupów. Przepisy pozwalają też na odstępstwa od reguły. Do sklepu lub apteki w czasie tzw. godzin dla seniorów, mogą wejść osoby poniżej 60. roku życia w przypadku gdy: "wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia". Godziny dla seniorów nie obowiązują przy handlu hurtowym oraz sklepów działających w szkołach lub placówkach oświatowych oraz w portach lotniczych.

Wprowadzenie zakazu obsługi konsumentów poniżej 60. roku życia ma na celu ochronę zdrowia seniorów. Z rządowych danych wynika, że osoby 60+ są szczególnie narażone na ciężkie przechodzenie zakażenia covid-19 i najczęściej muszą korzystać z respiratorów.

Infolinia RPO

Biuro rzecznika praw obywatelskich czeka na telefony w poniedziałek w godz. 10.00 - 18.00, oraz od wtorku do piątku w godz. 8.00 - 16.00 pod numerem 800-676-676. Infolinia przeznaczona jest dla tych, którzy chcą uzyskać informacje o przysługujących prawach i sposobie złożenia wniosku. Połączenie jest bezpłatne zarówno z telefonów stacjonarnych jak i telefonów komórkowych.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku