Reklama
Rozwiń

Globalni giganci stawiają na Polskę

Potwierdzeniem znaczenia naszego kraju na technologicznej mapie świata są m.in. przedsięwzięcia realizowane przez koncerny Google i Microsoft.

Publikacja: 28.05.2021 09:00

Globalni giganci stawiają na Polskę

Foto: AdobStock

Polska odgrywa kluczową rolę w rozwoju branży IT w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. – Widzą to największe korporacje IT, czego dowodem jest obecność w naszym kraju globalnych partnerów oferujących usługi chmurowe – komentuje Adam Dyszkiewicz, menedżer z firmy Lenovo.

Miliardowe plany

W zeszłym miesiącu Google uruchomił swoją najnowszą inwestycję w Polsce – region Google Cloud w Warszawie. Ma on pomóc polskim przedsiębiorstwom w cyfrowej transformacji. To pierwsza tego typu infrastruktura globalnego dostawcy usług chmury publicznej nie tylko w Polsce, ale i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Warszawski region jest 25. takim ośrodkiem na świecie i jedynym, jaki firma otworzy w tym roku w Europie. Zapowiedziała go już w 2019 r., kiedy zawarto strategiczne partnerstwo z Chmurą Krajową, spółką utworzoną przez PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju.

W ostatnich 12 miesiącach świat stawiał coraz pewniejsze kroki w chmurze. Nasz region zrobił niespotykany wcześniej skok technologiczny.

– W pierwszych miesiącach blokady spowodowanej przez Covid-19 gospodarka cyfrowa w Europie Środkowo-Wschodniej przyspieszyła prawie dwukrotnie w porównaniu z podobnym okresem w poprzednich latach – podkreśla Rafał Albin, dyrektor marketingu i operacji w polskim oddziale firmy Microsoft. Dlaczego w Polsce chmurowy trend ruszył ze wzmożoną siłą? Wynika to między innymi ze zmian prawnych, planów rozwoju infrastruktury technicznej w Polsce oraz programów podnoszenia kompetencji cyfrowych.

– Polska zajmuje wiodącą pozycję w agendzie inwestycyjnej firm technologicznych. Microsoft przed rokiem ogłosił kompleksowy plan inwestycyjny o wartości 1 mld USD, mający na celu przyspieszenie innowacji i rozwoju biznesu w ramach „Polskiej Doliny Cyfrowej" oraz przygotowanie społeczeństwa na nowe możliwości, jakie otworzy przed nim rynek pracy – przypomina Albin. Dodaje, że mając na uwadze dalsze wspieranie lokalnej transformacji cyfrowej, Microsoft i Operator Chmury Krajowej podpisały strategiczną umowę, która pozwoli zapewnić szeroki dostęp do rozwiązań chmurowych we wszystkich branżach i przedsiębiorstwach w Polsce. W ramach planu Microsoft otworzy nowy region data center w Polsce.

Rynkowe trendy

Polska jest na szóstym miejscu w Europie, jeśli chodzi o liczbę centrów danych.

– W 2021 r. jest ich już 144. To wciąż mniej niż w Wielkiej Brytanii czy Niemczech (odpowiednio 452 i 442). Potencjał dostępności infrastruktury energetycznej i lokalizacji pod budowę centrów przetwarzania danych na zachodzie Europy się wyczerpuje. Duże firmy coraz częściej będą więc kierowały oczy w stronę Polski – podkreśla Rafał Kryk, ekspert z firmy Eaton.

Inwestycje globalnych koncernów w Polsce są dla rynku pozytywnym sygnałem przyciągającym kolejnych inwestorów.

– Dzięki takim inwestycjom, mądrej transformacji energetycznej i dalszemu rozwojowi infrastruktury Polska umocni swoje znaczenie technologiczne – uważa Wojciech Stramski, zarządzający Beyond.pl. Dodaje, że atutem Polski jest lokalizacja geograficzna: łączymy wschód z zachodem, a dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry dodatkowo zachęca inwestorów.

Według prognozy Gartnera światowe wydatki na usługi w chmurze publicznej osiągną ponad 330 mld dol. w 2021 r. To wzrost o ponad 23 proc. Cały rynek IT z jednej strony będzie rósł, natomiast z drugiej będzie następowało rozdrobnienie. Pojawienie się chmury i jej coraz powszechniejsze stosowanie stwarza też możliwości rozwoju dla mniejszych firm, które będą tworzyć rozwiązania niszowe, specjalistyczne.

– To z kolei demokratyzuje dostęp do możliwości tworzenia innowacyjnych rozwiązań, nieustępujących w niczym produktom od gigantów zza oceanu – mówi Janusz Pribulka, prezes Sagra Technology.

Analizy Rzeczpospolitej
Polska na celowniku najemców
Analizy Rzeczpospolitej
Transport i magazyny przeładowane problemami finansowymi
Analizy Rzeczpospolitej
Wielkie pudła? Współczesne magazyny to coś więcej
Analizy Rzeczpospolitej
Inwestorzy garną się nad Wisłę
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Analizy Rzeczpospolitej
Na tle kondycji finansowej całego sektora TSL branża logistyczna wypada nieźle
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku