W czwartek dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wygłosił oświadczenie dla mediów w związku z odnotowanymi na terenie Podkarpacia przypadkami zakażenia Legionellą. Do tej pory potwierdzono ponad 150 przypadków zachorowań na legionellozę, zmarło 18 osób (wszystkie miały choroby współistniejące).
- Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi bardzo intensywne działania kontrolne i zapobiegawcze celem ograniczenia warunków, gdzie mogłoby dojść do zakażenia. Prowadzimy dochodzenie epidemiologiczne, żeby ustalić potencjalne źródło zakażenia - powiedział dr Adam Sidor.
Czytaj więcej
W tym konkretnym przypadku – legionellozy przyjmuje się, że jeśli dojdzie do zapalenia płuc – to odsetek zgonów wynosi około 10 proc., więc jest całkiem pokaźny. Zgony dotyczą jednak zwykle ludzi schorowanych i starych – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Andrzej Horban – konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.
Legionella. Jak dochodzi do zakażenia?
- Do zakażenia nie dochodzi poprzez bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem chorym, do zakażenia nie dojdzie również, jeżeli będziemy pili wodę z bakteriami Legionella. Do zakażenia dochodzi wyłącznie poprzez wdychanie bioaerozolu - podkreślił.
- Analizując aktualne dane epidemiologiczne (...) i w zasadzie pojedyncze przypadki potwierdzane w ciągu ostatnich paru dni mogę powiedzieć, że epidemia jest w tej chwili na etapie wygaszania - oświadczył dyrektor WSSE w Rzeszowie.