Legionella. Sanepid: Epidemia jest na etapie wygaszania

Epidemia Legionelli jest na etapie wygaszania - oświadczył dr Adam Sidor, podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. Zastrzegł, że wciąż nie ustalono, co jest źródłem zakażenia.

Publikacja: 31.08.2023 18:00

(fot. ilustracyjna)

(fot. ilustracyjna)

Foto: Adobe Stock

zew

W czwartek dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wygłosił oświadczenie dla mediów w związku z odnotowanymi na terenie Podkarpacia przypadkami zakażenia Legionellą. Do tej pory potwierdzono ponad 150 przypadków zachorowań na legionellozę, zmarło 18 osób (wszystkie miały choroby współistniejące).

- Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi bardzo intensywne działania kontrolne i zapobiegawcze celem ograniczenia warunków, gdzie mogłoby dojść do zakażenia. Prowadzimy dochodzenie epidemiologiczne, żeby ustalić potencjalne źródło zakażenia - powiedział dr Adam Sidor.

Czytaj więcej

Prof. Andrzej Horban: Legionella. Można mówić o epidemii lokalnej

Legionella. Jak dochodzi do zakażenia?

- Do zakażenia nie dochodzi poprzez bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem chorym, do zakażenia nie dojdzie również, jeżeli będziemy pili wodę z bakteriami Legionella. Do zakażenia dochodzi wyłącznie poprzez wdychanie bioaerozolu - podkreślił.

- Analizując aktualne dane epidemiologiczne (...) i w zasadzie pojedyncze przypadki potwierdzane w ciągu ostatnich paru dni mogę powiedzieć, że epidemia jest w tej chwili na etapie wygaszania - oświadczył dyrektor WSSE w Rzeszowie.

Dr Sidor dodał, że pierwsze informacje o osobach zakażonych Legionellą sanepid otrzymał 17 sierpnia. - Rozpoczęliśmy intensywne działania kontrolne, głównie u usługodawców, czyli w podmiotach usługowych, w zakładach pracy, również w podmiotach leczniczych, gdzie przedmiotem naszej inspekcji były przede wszystkim systemy wentylacyjne, klimatyzacyjne, systemy doprowadzające wodę ciepłą, zimną. Przedmiotem naszych kontroli są głównie stan techniczny, parametry pracy tych urządzeń - mówił wojewódzki inspektor sanitarny.

Sidor podkreślił, że dzięki mediom prowadzona jest bardzo szeroka akcja informacyjna w sprawie Legionelli.

Czytaj więcej

Badania wody i dezynfekcja sieci. Wodociągi reagują na zakażenia legionellą

Sanepid informuje o wynikach badań

Szef Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie oświadczył też, że są kolejne wyniki badań. Doprecyzował, że chodzi o wyniki badań próbek wody zimnej (10) i ciepłej (9) z mieszkań osób, u których potwierdzono zachorowania. Chodzi o próbki pobrane 19 i 20 sierpnia. Sidor poinformował, że w trzech próbkach wody ciepłej potwierdzono wysoki poziom bakterii Legionella, a w czwartej - jej wzrost.

- Zaznaczam, że jesteśmy na początku dochodzenia epidemiologicznego, żeby wskazać źródło zakażenia. Oczekujemy na kolejne sprawozdania z badań. Próbki pobieramy, mamy ich ponad 130 z różnych elementów środowiska - powiedział szef WSSE w Rzeszowie.

Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Obszary medyczne
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać