Palenie to bardzo szkodliwy nałóg

By do 2030 r. Polska stała się krajem bez papierosa, potrzebna jest precyzyjna mapa drogowa – mówi dr Marcin Maruszewski z Collegium Medicum UKSW w Warszawie.

Publikacja: 30.05.2022 22:36

Przeciętny palacz wypala w swoim życiu ok. 300 tysięcy papierosów

Przeciętny palacz wypala w swoim życiu ok. 300 tysięcy papierosów

Foto: AdobeStock

Z jakimi negatywnymi konsekwencjami muszą liczyć się osoby sięgające po papierosy?

Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne, takie jak choroby układu oddechowego, między innymi rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa, gruźlica. Ale to także choroby układu krążenia, przyczyniając się do rozwoju choroby niedokrwiennej serca, zwiększając ryzyko zawału mięśnia sercowego, miażdżycy zarostowej kończyn dolnych, nadciśnienia tętniczego i powstawania tętniaków aorty. Przyczynia się do rozwoju chorób nowotworowych: raka płuc, języka, wargi, jamy ustnej, krtani, tchawicy, nerki, pęcherza moczowego i przełyku. Palenie papierosów to także ryzyko zachorowania na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, przepukliny jelitowej, choroby oczu (zaćmę, niedowidzenie, zwyrodnienie plamki żółtej). Ma wpływ na rozwój impotencji i upośledzenie płodności.

Pozostało 92% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Zdrowie
Co dalej z regulacją saszetek nikotynowych?
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Co z wotum nieufności wobec minister zdrowia?
Zdrowie
Reforma szpitali na politycznym zakręcie
Zdrowie
Reforma szpitali. Projekt trafi do ponownych konsultacji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zdrowie
Dziecko też może mieć kryzys psychiczny