Gdy organizm nie reaguje na szczepionkę przeciw COVID-19

Są osoby, które nie reagują na szczepionki i nie wytwarzają odpowiedniej ochrony. To na przykład pacjenci z nowotworami, poddawani chemioterapii, hemodializie, to także osoby po przeszczepianiu narządów i przyjmujące leki immunosupresyjne. Jest sposób, by się chronić przed COVID-19.

Publikacja: 17.01.2022 22:15

Gdy organizm nie reaguje na szczepionkę przeciw COVID-19

Foto: Adobe stock

mk

Nawet 2 proc. zaszczepionej populacji może być narażona na poważne konsekwencje COVID-19, ponieważ nie wykształciła należytej odpowiedzi immunologicznej na szczepionkę. Blisko 40 proc. osób zaszczepionych i hospitalizowanych to osoby z zaburzeniami układu odpornościowego.

Rozwiązaniem dla osób niereagujących na szczepionki może być profilaktyka preekspozycyjna, czyli podawanie przeciwciał. - Ten rodzaj terapii, jakim jest podawanie immunoglobulin, to nie są przysłowiowe dropsy. On trochę będzie kosztował, więc żeby móc podać coś takiego, będą musiały zostać spełnione odpowiednie warunki — powiedział, w rozmowie z Onetem, dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog.

Pozostało 82% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Zdrowie
Co dalej z regulacją saszetek nikotynowych?
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Co z wotum nieufności wobec minister zdrowia?
Zdrowie
Reforma szpitali na politycznym zakręcie
Zdrowie
Reforma szpitali. Projekt trafi do ponownych konsultacji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zdrowie
Dziecko też może mieć kryzys psychiczny