Wynaleziony przez prof. Macieja Wojtkowskiego tomograf do badania siatkówki oka, który pozwala na stosowanie w okulistyce tomografii optycznej z detekcją fourierowską, zajął piąte miejsce w konkursie „100 lat medycznych innowacji w Polsce", organizowanym przez „Rzeczpospolitą" we współpracy z firmą Philips Polska.
W konkursie uhonorowano najważniejsze innowacje, jakie powstały w polskiej medycynie w ciągu ostatnich 100 lat. Okres ten przyjęto umownie i za zgodą kapituły, w przypadku niektórych innowacji cofnięto się do początku XX w. O zwycięstwie zdecydowały głosy ponad 100 osób – specjalistów w dziedzinie medycyny, tworzących tzw. dużą kapitułę. Laureatów wybrano spośród 29 kandydatur zaproponowanych przez tzw. małą kapitułę, złożoną z przedstawicieli redakcji, partnerów, patronów oraz najznamienitszych osobistości polskiego świata medycznego.
Łatwiej postawić diagnozę
Wynalazek prof. Macieja Wojtkowskiego i jego zespołu polegał na ulepszeniu metody tomografii optycznej (Optical Coherence Tomography, OCT) przy wykorzystaniu detekcji fourierowskiej (Transformata Fouriera to podstawowe narzędzie analizy harmonicznej i teorii analizy oraz przetwarzania sygnału). W efekcie uzyskano możliwość nieinwazyjnej, błyskawicznej obserwacji patologicznych zmian siatkówki, np. jaskry, zwyrodnienia plamki, otworów w plamce, odklejenia siatkówki i innych.
– Dzięki wynalazkowi prof. Wojtkowskiego i jego zespołu można było wprowadzić dokładniejszą diagnostykę chorób siatkówki, szczególnie plamki, oraz nerwu wzrokowego. Wcześniej do badania wykorzystywano oftalmoskop, soczewkę Volka oraz angiografię fluoresceinową, czyli badanie z podaniem kontrastu dożylnego. Przeprowadzano także badanie OCT w oparciu o domenę czasową – tłumaczy prof. Jacek P. Szaflik, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM).
Dodaje, że nowy sposób uzyskania obrazu z wykorzystaniem detekcji fourierowskiej sprawił, że badanie może być bardziej efektywne. – Umożliwiło to szybszą, dokładniejszą i tańszą diagnostykę pacjentów, szczególnie ze zwyrodnieniem plamki, związaną z wiekiem i jaskrą. Zastosowanie tej metody ulepszyło diagnostykę w codziennej pracy okulisty i przyczyniło się do skuteczniejszego leczenia pacjentów – dodaje prof. Jacek P. Szaflik.