tr
Marysieńka
Wiosenno-letnie przysmaki szefa kuchni Roberta Sowy to wykwintne kompozycje z polskich produktów, m.in. sałatka z białych i zielonych szparagów z serem kozim i plastrami wędzonej gęsi (40 zł). W specjalnej karcie dużo jest też zestawów egzotycznych, np. krewetki black tiger w cieście imbirowym ze szparagami, sałatką z owoców południowych i sosem miodowo-sojowym (60 zł) czy pieczony filet z ryby barramundi podany z teryną jajeczną, białymi i zielonymi szparagami oraz sosem szczawiowym (76 zł). Barramundi to australijska ryba z rodziny okoniowatych. Jest wyjątkowo drapieżna, dorasta do 1,5 metra. Niektóre samice po osiągnięciu 50 cm długości przeistaczają się w samce. Ryby mają białe mięso – soczyste, praktycznie bez ości. Hotel Jan III Sobieski, pl. Zawiszy 1, tel. 022 579 10 00.
mq
Dziś pokaz filmów ze studia Platige Image. Jest wśród nich „Katedra” Tomasza Bagińskiego, która przed sześciu laty oznajmiła odrodzenie polskiej animacji.
Marcin Kobylecki, Platige Image: Dotychczas niewiele było u nas tak doskonałych animacji komputerowych. A tu nagle pojawił się chłopak znikąd z pięknym, plastycznym filmem w ręku. Nic więc dziwnego, że kiedy dostał nominację do Oscara, od razu odezwał się w nas patriotyzm: to nasi, nasi takie cuda potrafią robić.
Bagiński to najbardziej rozpoznawalny dziś polski twórca animacji. Jednak niejedyny, który może pochwalić się międzynarodowymi sukcesami.
Jest wielu uzdolnionych animatorów. Wśród nich wyróżnia się Grzegorz Jonkajtys. Pokażemy jego debiut sprzed sześciu lat – „Mantis” i stworzoną przed rokiem, już z myślą o dystrybucji kinowej „Arkę”. Jonkajtys teraz mieszka w Stanach Zjednoczonych i tam tworzy efekty specjalne. W Polsce rynek jest niewielki. Nie promuje się animacji, bo nadal jest ona kojarzona z Reksiem i Teletubisiami.
A jednak – o krótkich formach jest coraz głośniej. Przegląd to jeden ze sposobów na promocję tej sztuki. Podczas dzisiejszego można zobaczyć także filmy Damiana Nenowa, Marcina Waśki, Sebastiana Pańczyka czy Marcina Pazerta.
rozmawiała Anna Brzezińska
Bookhousecafé, ul. Świętokrzyska 14, godz. 20, wstęp wolny.