W Polsce jest blisko 2 mln studentów, ale będzie to pierwsze duże ich badanie. Odbywa się w ramach europejskiego projektu Eurostudent.
– Nie mamy dokładnej informacji o strukturze społecznej studentów. Taka wiedza bardzo się przyda np. po to, by wiedzieć, jak kierować pomoc materialną – mówi „Rz” Andrzej Kurkiewicz, wicedyrektor departamentu Ministerstwa Nauki, które koordynuje projekt.
– Życie studentów jest tajemnicą – mówi Dominik Antonowicz, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Według niego badacze mają tylko cząstkową wiedzę o tym, jak żyją studenci niektórych uczelni.
W projekcie Eurostudent (to już jego czwarta edycja) uczestniczy 26 państw. – Zachęcaliśmy ministerstwo, by Polska wzięła udział w projekcie, bo to okazja, by zdobyć rzetelne dane o polskich studentach i porównać ich sytuację na tle Europy – mówi Bartłomiej Banaszak, szef Parlamentu Studentów.
Ankieterzy w czerwcu i lipcu dotrą do ponad 2 tys. osób. Zapytają je m.in. o to, czy mieszkają same czy z rodzicami; w akademiku czy wynajętym mieszkaniu; czy są w związkach partnerskich albo założyły już rodziny i mają dzieci.