Covid-19 stał się również katalizatorem dyskusji dotyczącej branż, które powinny zajmować znaczące miejsce na gospodarczej mapie Europy i Polski. Bezpieczeństwo lekowe stało się równie ważne jak bezpieczeństwo militarne. Ten kryzys pokazał, jak istotne jest posiadanie silnego krajowego przemysłu farmaceutycznego, a jego podstawowym zadaniem jako branży odpowiedzialnej społecznie jest dostarczenie leków pacjentom.
W pandemii przemysł farmaceutyczny stanął przed poważnym wyzwaniem: zaostrzone wymogi sanitarne, konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom, przerwy w produkcji substancji czynnych w Azji, gwałtowny wzrost cen tych substancji, konieczność poszukiwania nowych dostawców, zamknięte granice, zatrzymywanie transportów na granicach, utrudnienia w transporcie. Jednak Polska, w przeciwieństwie do innych krajów europejskich, nie doświadczyła braków leków i była to głównie zasługa krajowych producentów, m.in. takich jak Adamed.
Cała branża farmaceutyczna w Polsce, firmy prywatne i państwowe, jako uzupełniający się ekosystem odgrywają ważną rolę w systemie opieki zdrowotnej, zapewniając pacjentom bezpieczne, skuteczne i dostępne cenowo produkty lecznicze. Dziś krajowi producenci dostarczają niemal 50 proc. dziennych terapii stosowanych przez Polaków. Ale aby zapewnić bezpieczeństwo lekowe, krajowe firmy muszą cały czas inwestować i rozwijać się. Inwestycje w badania i rozwój oraz we wzrost produkcji i jej ciągłość, to największa troska i odpowiedzialność tych firm wobec milionów obywateli naszego kraju.
Farmacja liderem innowacyjności
Według GUS farmacja to lider innowacyjności w Polsce. Innowacyjności, która pozwala na przezwyciężenie gospodarczych, zdrowotnych i społecznych skutków kryzysu. Bo kierunkiem rozwoju dla wielu firm jest dzisiaj właśnie ta „ucieczka do przodu", reorientacja działań i dostosowanie procesów.