Wizja Nowego Jorku nad Wisłą

Stefanowi Bryle zawdzięczamy projekty konstrukcji wielu niezwykłych budynków powstałych w czasach II RP. Wśród nich był Prudential – wówczas najwyższy wieżowiec w Polsce.

Publikacja: 20.04.2020 10:00

Wieżowiec Prudential był przed wojną najwyższym niesakralnym budynkiem w Polsce

Wieżowiec Prudential był przed wojną najwyższym niesakralnym budynkiem w Polsce

Foto: materiały prasowe

Budynek Towarzystwa Ubezpieczeniowego Prudential powstał przy warszawskim placu Napoleona (obecnie plac Powstańców Warszawy) w latach 1931–1933. Jego głównym projektantem był Marcin Weinfeld, a stalową konstrukcję spawaną opartą na żelbetowych fundamentach zaprojektowali Stefan Bryła i Wenczesław Poniż. Brytyjscy inwestorzy, dla których stawiano ten budynek, nie mieli żadnych zastrzeżeń co do tego, że został on oparty na konstrukcji spawanej. Twierdzili, że Polacy mają z tą technologią większe doświadczenie niż inżynierowie z Wysp. Wykonawcami były polskie firmy K. Rudzki i S-ka oraz Perun, gdyż żadna firma zagraniczna nie była w stanie podjąć się tego zadania. W iście imponującym, „amerykańskim" tempie zbudowano wieżowiec mający 66 m wysokości. Zużyto na niego 1,5 tys. ton stali, 2 tys. ton cementu i 2 mln cegieł. Budynek ozdobiono rzeźbami, a jego drzwi wejściowe wykonano z patynowanej miedzi. Niedługo przed wojną zainstalowano na jego szczycie pierwszy w Polsce nadawczy maszt telewizyjny.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Wydarzenia Gospodarcze
John G. Ruggie: Odpowiedzialne działanie firm przestało być kwestią wyboru
Materiał partnera
Kluczowa jest dostępność naszych usług
Europejski Kongres Finansowy
Tadeusz Białek: Chcemy zmiany podstawy opodatkowania sektora
Europejski Kongres Finansowy
Artur Głembocki: Ze sztuczną inteligencją jesteśmy w komitywie od lat
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Europejski Kongres Finansowy
Obraz gospodarki: różowy czy nie?