Kryzysy mobilizują nas do działania

Potężne zawirowania sprawiły, że jako społeczeństwo musieliśmy na nie zareagować. Najpierw odpowiedzi wymagały wyzwania wywołane przez pandemię, a potem kryzys migracyjny spowodowany napaścią Rosji na Ukrainę.

Publikacja: 19.10.2022 09:00

Debata „Świat według kobiet”

Debata „Świat według kobiet”

Foto: materiały prasowe

Przenikliwa diagnoza zjawisk, które są efektem spiętrzenia kryzysów: klimatycznego, pandemicznego i wywołanego wojną, a także próba wyciągnięcia konstruktywnych wniosków. Wszechstronna debata o wyzwaniach otaczającego świata, analiza zjawisk politycznych, społecznych, gospodarczych i kulturowych, ważny merytoryczny głos z szeroką perspektywą. Spojrzenia od strony nauki, kultury, biznesu, także z punktu widzenia osób mających doświadczenie w pracy na wysokich stanowiskach menedżerskich w różnych, nieraz odległych częściach świata. Taki przebieg miał niezwykle interesujący panel „Świat według kobiet” na XI Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie.

Multiplikacja VUCA

– To dosyć niesamowite, że świat VUCA, opisywany przez Taleba (Nassim Taleb „The Black Swan” – red.), spotkał nas w takiej multiplikacji. Jeden po drugim przypłynęły dwa czarne łabędzie: pandemia i agresja Rosji na Ukrainę. A do tego mamy oczywiście parasolowy kryzys klimatyczny, który ma charakter kroczący. To sprzężenie w niespotykanej skali – stwierdziła Aleksandra Przegalińska, profesor Akademii im. Leona Koźmińskiego. – Dobrych stron obecnej sytuacji nie ma. Pocieszeniem jest to, że każdy kryzys hartuje.

VUCA to akronim użyty po raz pierwszy w 1987 r. przy opisie teorii przywództwa, określający zmienność (volatility), niepewność (uncertainty), złożoność (complexity) i niejednoznaczność (ambiguity) warunków i sytuacji.

– W kryzysie łatwiej o mobilizację. Widziałam ją choćby w pierwszej fali pandemii, ale także przy organizacji pomocy dla uchodźców po napaści Rosji na Ukrainę – wskazała Aleksandra Przegalińska. Specjalistka od sztucznej inteligencji zwróciła uwagę na akcelerację projektów „dobrotwórczych”, jakie pandemia spowodowała np. w medycynie – w diagnostyce, najnowszych terapiach czy choćby kolejkowaniu pacjentów w szpitalach.

Przełamanie barier

Sonia Wędrychowicz, partner, McKinsey & Company, zwróciła uwagę, że w pandemii przyspieszyły zmiany w patrzeniu na wiele tradycyjnie ustalonych i – jak się wydawało – niezmiennych procesów. Nastąpiło przełamanie barier w myśleniu. – Jeszcze niedawno nie dopuszczaliśmy myśli, że można zdalnie udzielać porad medycznych czy dotyczących inwestycji lub ubezpieczeń. To była blokada mentalna. Nagle okazało się też, że 90 albo nawet 100 proc. pracowników może pracować w domu. Zdrowy balans między tym, co zdalne, cyfrowe, a tym, co stacjonarne uporządkował nasze życie – mówiła Sonia Wędrychowicz. – Wcześniej w firmie panowało przekonanie, że nie można rezygnować z nawet półgodzinnego spotkania z klientem na drugim końcu świata. Dziś ekspertów możemy zgromadzić na spotkanie wideo o wiele mniejszym kosztem i o wiele większą efektywnością – stwierdziła.

O szybkiej adaptacji do zmienionych warunków i tym, że pandemia zmieniła organizację pracy, mówiła także Olga Złotnicka, p.o. dyrektorki wykonawczej ds. transformacji i efektywności w Orange Polska.

– Po wybuchu pandemii zaczęliśmy organizować codziennie spotkania z pracownikami rozsianymi po kraju. Rozmawialiśmy o biznesie, ale też o zdrowiu pracowników i ich rodzin. To bardzo nas zbliżyło i skonsolidowało zespół. Nadal spotykamy się dwa razy w tygodniu. Czerpiemy z doświadczeń tego kryzysu – powiedziała Olga Złotnicka.

Katarzyna Janowska z Onet Kultura zauważyła, że pandemia szczególnie uderzyła w ludzi zajmujących się w branży tym, co dzieje się poza sceną. Dodała, że kultura odżyła, ale zwróciła uwagę na ciągle istniejące zagrożenia. – Kryzys to szansa i w kulturze jest wykorzystywana. Z nieprawdopodobną siłą wróciły wydarzenia, festiwale, choć wiele ma bardziej kameralny, networkingowy charakter. Zwraca się uwagę na osoby wykluczone i włączanie ich w edukację kulturalną, bo dzięki temu wychowuje się krytycznych obywateli, którzy potrafią dokonywać świadomych wyborów – mówiła.

Dodała, że ten rok jest przewrotem w myśleniu o kulturze i udziale w niej kobiet. – Przykładowo na Biennale w Wenecji po raz pierwszy w historii pokazano 90 proc. prac stworzonych przez kobiety – mówiła.

Zdaniem Małgorzaty Bonikowskiej, prezeski Centrum Stosunków Międzynarodowych, jesteśmy w momencie zawirowania, międzynarodowego chaosu i nie wiemy, co może się wydarzyć.

– Pandemia i wojna zwiększyły „czynnik ludzki”. Okazało się, że wszyscy są równi i każdy może zachorować. Wojna pokazała, że ludzie mogą umierać w strasznych okolicznościach, jak w Buczy. Kiedyś liczyło się piękno, dobre życie. Dziś już nie wypada robić pewnych rzeczy, które kiedyś akceptowano – zauważyła Małgorzata Bonikowska.

Wydarzenia Gospodarcze
Zarządzanie różnorodnością – DEI jako wyzwanie i klucz do sukcesu nowoczesnych organizacji
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Wydarzenia Gospodarcze
Czy polska prezydencja w Unii Europejskiej to czas na rozpoczęcie debaty o kosztach zrównoważonej transformacji? Dyskusja w świetle raportu Mario Draghi’ego.
Wydarzenia Gospodarcze
Bezpieczeństwo lekowe - filar gwarantujący stabilność europejskiej gospodarki
Wydarzenia Gospodarcze
CSRD, CSDDD, Atestacja. Na jakim etapie jesteśmy?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Wydarzenia Gospodarcze
Transformacja biznesu w całym łańcuchu wartości – dobre praktyki
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku