Według badań Narodowego Banku Polskiego („Wybrane wyniki badania Polaków nt. korzystania z usług bankowych i płatności 2016", opublikowane w styczniu 2017 r.) kartę debetową ma – i korzysta z niej – 82 proc. ankietowanych Polaków (3 proc. posiada, ale nie korzysta, natomiast 15 proc. nie ma). Dość wysoki wskaźnik „ukartowienia" stanowi dobrą bazę do wzrostu liczby i wartości transakcji bezgotówkowych przy użyciu karty (ale w przypadku braku odpowiedniej infrastruktury płatniczej karta posłuży do podjęcia gotówki w bankomacie).
Największy odsetek korzystających z kart debetowych – 93 proc. ankietowanych – to osoby w wieku od 18 do 24 lat. Wraz z wiekiem wskaźnik ten spada – do 61 proc. dla grupy powyżej 59 lat. Jednocześnie wyraźnie widać inną zależność – bardziej zamożne gospodarstwa domowe chętniej korzystają z kart; wśród tych, których dochody wynoszą do 2000 zł, odsetek używających karty to tylko 57 proc.
Kolejnym czynnikiem istotnie wpływającym na popularność obrotu bezgotówkowego jest dostęp do bankowości internetowej. Według badania NBP z usługi tej korzysta 73 proc. Polaków (kolejne 5 proc. wprawdzie ma, ale nie korzysta). Jednak aż 20 proc. ankietowanych w ogóle nie jest zainteresowanych dostępem do konta przez internet. W tej grupie dominują osoby starsze. Spośród ludzi powyżej 59 lat aż 57 proc. udzieliło właśnie takiej odpowiedzi.
Najbardziej zainteresowane usługą są osoby w wieku od 25 do 39 lat, mające regularne dochody. W tej grupie aż 92 proc. ma bankowość internetową i z niej korzysta. Według danych Związku Banków Polskich aktywnie bankowości online używa już około 15,2 mln Polaków.