Zgodnie z ustawą z dn. 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, przedsiębiorcom działającym na terenach dotkniętych wrześniową powodzią przysługuje prawo do tzw. świadczenia interwencyjnego. Dodatkowo można również wnioskować m.in. o odroczenie płatności składek ZUS oraz inne, przewidziane ulgi.
Świadczenie interwencyjne. Trzy kluczowe warunki do spełnienia
Świadczenie interwencyjne przysługuje osobom poszkodowanym przez powódź, które prowadziły działalność gospodarczą w dn. 16 września 2024 r. Co istotne świadczenie może również uzyskać osoba, która w tym dniu miała zawieszoną działalność gospodarczą. Jak precyzuje ZUS, pomoc dotyczy zarówno osób fizycznych prowadzących działalność, ale również:
- wspólników spółek cywilnych,
- osób prawnych i jednostek organizacyjnych niebędących osobą prawną (którym ustawa przyznaje zdolność prawną).
W przypadku zawieszonej działalności w dniu otrzymania świadczenia interwencyjnego należy wznowić jej prowadzenie. Działalność musi być prowadzona przez co najmniej 6 miesięcy. Przedsiębiorca, który otrzyma świadczenie będzie również zobowiązany do utrzymania dotychczasowego poziomu zatrudnienia od dn. 16 września 2024 przez kolejne 6 miesięcy.