Nabór wystartował 5 października. Jak wnioskować o świadczenie interwencyjne?

Trwa nabór wniosków o pomoc finansową dla właścicieli firm, które poniosły straty w wyniku wrześniowej powodzi. ZUS przypomina o kluczowych warunkach i wymaganej dokumentacji. O jaką pomoc można się ubiegać? Jakie warunki należy spełnić?

Publikacja: 08.10.2024 06:50

Przedsiębiorcy z terenów powodziowych mogą wnioskować m.in. o świadczenie interwencyjne i odroczenie

Przedsiębiorcy z terenów powodziowych mogą wnioskować m.in. o świadczenie interwencyjne i odroczenie składek ZUS

Foto: Elżbieta Kaps/Adobe Stock

Zgodnie z ustawą z dn. 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, przedsiębiorcom działającym na terenach dotkniętych wrześniową powodzią przysługuje prawo do tzw. świadczenia interwencyjnego. Dodatkowo można również wnioskować m.in. o odroczenie płatności składek ZUS oraz inne, przewidziane ulgi.

Świadczenie interwencyjne. Trzy kluczowe warunki do spełnienia

Świadczenie interwencyjne przysługuje osobom poszkodowanym przez powódź, które prowadziły działalność gospodarczą w dn. 16 września 2024 r. Co istotne świadczenie może również uzyskać osoba, która w tym dniu miała zawieszoną działalność gospodarczą. Jak precyzuje ZUS, pomoc dotyczy zarówno osób fizycznych prowadzących działalność, ale również:

  • wspólników spółek cywilnych,
  • osób prawnych i jednostek organizacyjnych niebędących osobą prawną (którym ustawa przyznaje zdolność prawną).

W przypadku zawieszonej działalności w dniu otrzymania świadczenia interwencyjnego należy wznowić jej prowadzenie. Działalność musi być prowadzona przez co najmniej 6 miesięcy. Przedsiębiorca, który otrzyma świadczenie będzie również zobowiązany do utrzymania dotychczasowego poziomu zatrudnienia od dn. 16 września 2024 przez kolejne 6 miesięcy.

Czytaj więcej

Nie tylko seniorzy powyżej 75. roku życia. Kto jeszcze nie musi płacić abonamentu RTV?

Informacje i wymagana dokumentacja poniesionej szkody

Kluczowym warunkiem uzyskania świadczenia jest udokumentowana szkoda, poniesiona w wyniku powodzi. ZUS precyzuje, że chodzi o szkodę, która polega na „utracie, uszkodzeniu lub zniszczeniu, bezpośrednio w wyniku powodzi, składników materialnych przedsiębiorstwa niezbędnych do dalszego prowadzenia działalności gospodarczej”. Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przy składaniu wniosku wystarczy oświadczenie przedsiębiorcy o poniesionej szkodzie. Tę należy potwierdzić odpowiednią dokumentacją w ciągu 5 miesięcy od złożenia wniosku. ZUS przypomina, że wymagana będzie opinia rzeczoznawcy majątkowego lub biegłego uprawnionego do wyceny środków trwałych lub aktywów obrotowych.

Świadczenie interwencyjne. Jaką pomoc można uzyskać?

Kwotę świadczenia interwencyjnego wskazuje przedsiębiorca. Wnioskować można o kwotę odpowiadającą wysokości poniesionej szkody, nie wyższą jednak niż pułap 1 miliona złotych. Przedsiębiorca może otrzymać:

  • 16 tys. zł na każdą osobę, za którą odprowadza składki do ZUS-u,
  • kwotę odpowiadającą 75 proc. średniomiesięcznego przychodu za 2023 rok (przychód dzielony przez liczbę miesięcy kalendarzowych, podczas których prowadzono działalność przynajmniej przez 1 dzień).

Uwaga: przedsiębiorcy, którzy nie posiadają umowy ubezpieczenia firmy mogą wnioskować o kwotę 75 proc. przysługującego im świadczenia interwencyjnego.

Jak i gdzie składać wniosek RSI?

Aby skorzystać ze świadczenia interwencyjnego należy złożyć do ZUS-u wniosek RSI. Dokument jest dostępny na stronie zus.pl, można go również pobrać w stacjonarnych oddziałach ZUS-u. Uzupełniony wniosek – wraz z dodatkową, wymaganą dokumentacją – należy następnie:

  • złożyć do ZUS-u osobiście lub przesłać pocztą,
  • złożyć przez internet za pomocą profilu ZUS PUE jako pismo ogólne,
  • złożyć za pośrednictwem pełnomocnika.

Wnioski o świadczenie interwencyjne będą przyjmowane od 5 października 2024 do 16 marca 2025. O przyjęciu lub odmowie przyznania świadczenia wnioskodawca dowie się przez profil ZUS PUE lub drogą pocztową. Co istotne od decyzji można się odwołać do sądu okręgowego w terminie 1 miesiąca od dnia, w którym doręczono decyzję.

Czytaj więcej

Wyższe emerytury i rekompensaty dla seniorów? ZUS podpowiada, co zrobić

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o świadczenie interwencyjne?

Kluczowe informacje we wniosku dotyczą czasu i miejsca faktycznie prowadzonej działalności, poniesionej szkody oraz kwoty i metody przeliczenia wnioskowanego świadczenia. Do wniosku można dołączyć dokumentację dotyczącą oszacowania szkód, wystawioną przez rzeczoznawcę – o ile przedsiębiorca posiada ją na etapie wnioskowania. Jeżeli przedsiębiorstwo było ubezpieczone od następstw klęsk żywiołowych, do wniosku należy dołączyć umowę ubezpieczenia.

Wypełnianie wniosku. Gdzie uzyskać pomoc?

Na stronie zus.pl dostępna jest instrukcja wypełniania wniosku RSI. Przedsiębiorca może także uzyskać pomoc telefonicznie przez:

  • infolinie ZUS-u: tel. 33 825 31 34, 76 876 45 76, pon.-pt., godz. 8:00-15:00,
  • Centrum Kontaktu Klientów, tel. 22 560 16 00, pn.-pt., godz. 7:00-18:00.

Pomoc przy wypełnianiu dokumentacji można również otrzymać w stacjonarnych i mobilnych placówkach ZUS-u.

Czytaj więcej

Lista 19 świadczeń i ulga dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności

Zgodnie z ustawą z dn. 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, przedsiębiorcom działającym na terenach dotkniętych wrześniową powodzią przysługuje prawo do tzw. świadczenia interwencyjnego. Dodatkowo można również wnioskować m.in. o odroczenie płatności składek ZUS oraz inne, przewidziane ulgi.

Świadczenie interwencyjne. Trzy kluczowe warunki do spełnienia

Pozostało 91% artykułu
Spadki i darowizny
Ta grupa nie musi zgłaszać spadku do urzędu skarbowego
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Prawo drogowe
Nadchodzą duże zmiany w prawie drogowym. Rząd wskrzesza martwe przepisy
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje