Sukces KKLW w sprawie orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej

Sąd Okręgowy w Warszawie, XXIII Wydział Gospodarczy Odwoławczy w sprawie o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej toczącej się przeciwko klientowi kancelarii KKLW uwzględnił apelację wniesioną przez kancelarię w imieniu klienta i w całości oddalił wniosek.

Publikacja: 19.08.2020 15:11

Sukces KKLW w sprawie orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej

Foto: Adobe Stock

Sąd odwoławczy podzielił argumentację kancelarii, iż sąd I instancji zbyt pochopnie zdecydował o orzeczeniu zakazu prowadzenia działalności gospodarczej wobec reprezentowanego przez nią członka zarządu spółki. Sąd wskazał, iż tego rodzaju postępowanie ma bardzo dotkliwe skutki dla uczestnika, gdyż orzeczenie zakazu jest sankcją quasi karną. Zatem tego rodzaju postępowanie nie może opierać się na domniemaniach, a jedynie na rzetelnych dowodach. Ciężar dowodzenia spoczywał na wnioskodawcy – wierzycielu niewypłacalnej spółki, który nie zgłosił wniosku o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego. W efekcie w toku postępowania przed sądem I instancji nie doszło do precyzyjnego ustalenia daty niewypłacalności spółki oraz oceny czy i kiedy jej majątek malał i w jakim stopniu.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego