Legal Tech wciąż nieznany dla wielu prawników

Informatyczne narzędzia mają wesprzeć, a nie zastąpić pracę ludzi w kancelariach – mówi Wojciech Bierwiczonek, dyrektor zarządzający, prezes zarządu wydawnictwa C.H.Beck.

Publikacja: 13.06.2022 19:32

Legal Tech wciąż nieznany dla wielu prawników

Foto: Adobe Stock

Cyfryzacja w kancelariach przyśpieszyła. Mogła bardziej?

Tak. Według badań dla ponad 40 proc. prawników Legal Tech to wciąż terra incognita. W ostatnich latach widać przyspieszenie. Dwie główne przyczyny to pandemia i coraz częstsze cyberataki. Kancelarie są bardziej świadome, że na konkurencyjnym rynku, przy postępującej cyfryzacji obywateli i biznesu, ich informatyzacja zyska na znaczeniu. Efektywność pracy też jest ważna, ale daje się zauważyć dopiero w organizacjach co najmniej średniej wielkości. Inaczej niż na Zachodzie, ok. 85 proc. prawników w Polsce pracuje w trzyosobowych lub mniejszych kancelariach.

Przejście do świata cyfrowego to także nakłady finansowe. Jak szybko się zwracają?

Zależy od perspektywy. Dla nas, dostawców takich rozwiązań, raczej powoli. Z perspektywy kancelarii inwestycja w narzędzia dobrze dobrane do skali i specyfiki zwraca się dużo szybciej. W ustabilizowanym i realnie funkcjonującym biznesie kancelaryjnym finansowy koszt cyfryzacji nie jest blokadą w takim stopniu jak siła przyzwyczajenia i obawy o turbulencje związane z okresem przejściowym.

Czytaj więcej

Prawnicy niechętnie podchodzą do nowinek technologicznych

Czego brakuje prawnikom, by mogli w pełni się scyfryzować?

Trzeba by to precyzyjnie zdefiniować. Jeśli cyfryzację potraktujemy wąsko, to na pewno pomocne mogą być regulacje prawne lub standardy wykonywania zawodu, płynące choćby z samorządów i wymuszające reżim funkcjonowania, np. co do cyberbezpieczeństwa. Warto wspomnieć, że w tegorocznym badaniu 26 proc. prawników odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy zetknęli się z próbą cyberataku. Wiedząc, że pewna, być może nawet znaczna część takich prób pozostaje nieujawniona, a kancelarie przetwarzają dane wrażliwe, widzimy, jak ważne są takie standardy. Zarówno po to, aby przyspieszyć cyfryzację, ale także, aby wykonywać zawód bezpiecznie dla klientów.

Sztuczna inteligencja wkracza do kancelarii. Czy są obszary, w których nie zastąpi prawnika?

Jest wiele takich obszarów. Większość ekspertów na rynku przedstawia podobną narrację – wpływ AI na powtarzalne, proste czynności usprawniające pracę prawników będzie postępował. Nie wyobrażam sobie, aby w dającej się przewidzieć przyszłości np. skarga kasacyjna była napisana od A do Z przez algorytmy sztucznej inteligencji. Wsparcie tak, zastąpienie nie. Podobnie uważają sami prawnicy. Z ostatnich badań przeprowadzonych przez C.H.Beck wynika, że zaledwie 4 proc. respondentów uważa, że narzędzia i algorytmy zastąpią większość zawodowych zadań prawnika.

Czytaj więcej

Prawnik musi znać nowoczesne technologie - Raport Future Ready Lawyer - Prawnik Gotowy na Przyszłość
Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku