Cyfryzacja w kancelariach przyśpieszyła. Mogła bardziej?
Tak. Według badań dla ponad 40 proc. prawników Legal Tech to wciąż terra incognita. W ostatnich latach widać przyspieszenie. Dwie główne przyczyny to pandemia i coraz częstsze cyberataki. Kancelarie są bardziej świadome, że na konkurencyjnym rynku, przy postępującej cyfryzacji obywateli i biznesu, ich informatyzacja zyska na znaczeniu. Efektywność pracy też jest ważna, ale daje się zauważyć dopiero w organizacjach co najmniej średniej wielkości. Inaczej niż na Zachodzie, ok. 85 proc. prawników w Polsce pracuje w trzyosobowych lub mniejszych kancelariach.
Przejście do świata cyfrowego to także nakłady finansowe. Jak szybko się zwracają?
Zależy od perspektywy. Dla nas, dostawców takich rozwiązań, raczej powoli. Z perspektywy kancelarii inwestycja w narzędzia dobrze dobrane do skali i specyfiki zwraca się dużo szybciej. W ustabilizowanym i realnie funkcjonującym biznesie kancelaryjnym finansowy koszt cyfryzacji nie jest blokadą w takim stopniu jak siła przyzwyczajenia i obawy o turbulencje związane z okresem przejściowym.
Czytaj więcej
Dla 40 proc. kancelarii prawniczych nowe technologie nie są atrakcyjne – wynika z badania LegalTech 2022 autorstwa C.H.Beck, które poznała „Rzeczpospolita”.