Aktualizacja: 22.11.2024 01:20 Publikacja: 27.09.2022 16:21
Paweł Borys prezes Polskiego Funduszu Rozwoju
Foto: materiały prasowe
- Dla gospodarki najważniejsza jest stabilizacja cen energii, które wzrosły na skutek agresji Rosji. Produkcja energii elektrycznej z węgla, zwłaszcza brunatnego, jest tutaj dużą przewagą względem innych krajów. Koszt działań osłonowych dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw jest bardzo wysoki dla finansów publicznych i tym samym dla podatników. Jeżeli w tej sytuacji powstają nadzwyczajne zyski firm energetycznych, to podobnie jak już w kilku krajach UE jest uzasadnienie do podatku od tych nadzwyczajnych zysków – wyjaśnia „Rzeczpospolitej” Paweł Borys.
Inwestorzy dobrze przyjęli ogłoszone w czwartek wyniki największego polskiego ubezpieczyciela. Jego akcje na warszawskiej giełdzie zyskały na zamknięciu notowań blisko 7 proc., podstawowe indeksy około 1,5 proc.
W wynikach PZU widać wprawdzie katastrofalną powódź na południu Polski, ale spadek zysku jest wyraźnie niższy od tego, którego obawiali się analitycy. Za nieco ponad tydzień poznamy strategię Grupy PZU na lata 2025-27.
Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny pojawił się w Polsce rok temu. Swoim uczestnikom przyniósł ponad 20 proc. zysku. Produkt ten cały czas oferuje jednak tylko jedna firma, która pozyskała dotąd 5 tys. aktywnych klientów.
Spowodowanie wypadku bez polisy OC może być katastrofą finansową – przestrzega Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Rekordowy dług sprawcy bez OC sięga już 4,7 mln zł. Koszt rocznej polisy to kilkaset złotych.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wymagania klientów ciągle się zmieniają, prześledziliśmy więc najlepsze oferty, które obejmują polisy podstawowe, jak i te mające w zakresie wszystkie ryzyka.
Rada nadzorcza MCI Capital ASI powołała Pawła Borysa - obecnego prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) - do pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu ze skutkiem od 8 kwietnia 2024 r., podała spółka w komunikacie. Jednocześnie z tą samą datą rada nadzorcza MCI Capital TFI powołała Pawła Borysa na funkcję prezesa zarządu MCI Capital TFI oraz Tomasza Czechowicza na funkcję wiceprezesa zarządu.
Komisja do spraw kontroli państwowej nie przyjęła raportu NIK o pomocy udzielonej firmom w czasie pandemii. Wnioskował o to szef komisji, jeden z liderów PSL Marek Sawicki. Ustalenia NIK były szczególnie krytyczne wobec Polskiego Funduszu Rozwoju, a izba złożyła na prezesa Pawła Borysa zawiadomienie do prokuratury – pisze Business Insider Polska.
Polski Fundusz Rozwoju jest symbolem Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, firmowanej przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Jego rola wzrosła jeszcze w trakcie pandemii - zdaniem krytyków, za mocno. Poprosiliśmy ekonomistów o recenzję tej instytucji.
Bliski współpracownik premiera Mateusza Morawieckiego, Paweł Borys ogłosił w piątek, że rezygnuje ze stanowiska prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju. Ma wrócić na prywatny rynek finansowy.
Jesteśmy chyba najbardziej zaudytowaną instytucją w Polsce. Wyniki są dla nas pozytywne w tym sensie, że nie zawierają żadnych istotnych wniosków o nieprawidłowościach – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Kadrowe spekulacje wokół stanowiska szefa KNF przybierają na sile. Faworytem do tego by objąć to stanowisko na kolejną kadencję jest obecny szef nadzoru Jacek Jastrzębski. Pojawiają się też i inne nazwiska w tym m.in…. szefa PFR Pawła Borysa.
Bydgoska Pesa zakończyła restrukturyzację i dokapitalizowana rozpoczyna walkę o taborowy rynek Trójmorza, zamierza podwoić zdolności produkcyjne.
Do sprawy słabości złotego po decyzji RPP o cięciu stóp odniósł się Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, stwierdzając m.in., że bank centralny przy kolejnych decyzjach powinien uwzględniać także sytuację złotego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas