RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 12.04.2018 14:41 Publikacja: 12.04.2018 14:32
Droga w Chinach naładuje samochód elektryczny w czasie jazdy
Foto: Bloomberg
Droga w Chinach naładuje samochód elektryczny w czasie jazdy
Foto: Bloomberg
Droga w Chinach naładuje samochód elektryczny w czasie jazdy
Foto: Bloomberg
Droga w Chinach naładuje samochód elektryczny w czasie jazdy
Foto: Bloomberg
Droga w Chinach naładuje samochód elektryczny w czasie jazdy
Foto: Bloomberg
Nazwana została „inteligentną autostradą", wyłożona jest panelami słonecznymi i specjalnie skonstruowanymi czujnikami. Zdaniem ekspertów - pisze Bloomberg— takie rozwiązanie znacząco przyspieszy transformację w globalnym transporcie. Testowa droga ma dzisiaj długość nieco ponad kilometra (1080 metrów) i znajduje się w mieście Jinan na wschodzie Chin. Dziennie przejeżdża tamtędy 45 tys. pojazdów, a panele słoneczne są w stanie wygenerować energię elektryczną, która zasila nie tylko oświetlenie drogi, ale i 800 domów - poinformowała chińska firma Qilu Transportation Development Group Co. Dodatkowo panele słoneczne zapewniają, że powierzchnia drogi zawsze będzie wolna od śniegu i lodu.
W Seattle wszyscy czekają na wyniki dochodzenia w sprawie katastrofy B737 Jeju Air oraz kłopotów kolejnej maszyny tego samego typu i tego samego przewoźnika. Tak samo jest w przypadku awarii hydrauliki w B737 KLM.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Turkish Airlines są najszybciej rozwijającą się linią lotniczą na świecie. Ma największą siatkę połączeń, a państwo zbudowało dla niej największe lotnisko w Europie. Ale wraz z tym, być może zbyt szybkim, rozwojem pojawił się problemy.
Michael O’Leary, dyrektor generalny Ryanaira ostro domaga się od Komisji Europejskiej i krajów UE zmian w funkcjonowaniu transportu lotniczego.
Rząd niemiecki kupił trzy pasażerskie airbusy A350. Ich właścicielem jest Bundeswehra. I, po specjalnych przeróbkach, mają być tak bezpieczne, jak amerykański Air Force One.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Ostatniego dnia roku 2024 rząd przyjął Program Wieloletni Centralnego Portu Komunikacyjnego. W latach 2024-2032 wydatki na ten projekt sięgną 131,7 mld złotych.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Rosną przewozy na linii szerokotorowej, jej operator nieustannie zwiększa przepustowość. Za kilka lat LHS będzie konkurować z normalnotorowymi liniami budowanymi przez UE na Ukrainie.
Ruszają największe targi elektroniki użytkowej CES 2025 w Las Vegas. Giganci technologii i innowatorzy pokażą, jakie rozwiązania, poza AI, mogą podbić świat. W tym gronie są i Polacy.
Pekin planuje ograniczyć eksport technologii wykorzystywanej do wydobywania minerałów kluczowych dla rozwoju elektroniki i przemysłu motoryzacyjnego. To efekt eskalacji wojny technologicznej i handlowej Chin z USA.
Porsche, podobnie jak wcześniej Volkswagen i Audi, staje w obliczu poważnych problemów. Na liście wyzwań znalazły się: słaby popyt na samochody elektryczne, opóźnione premiery nowych modeli oraz rosnąca konkurencja spoza Europy. W konsekwencji tych trudności konieczne stają się cięcia budżetowe, które mogą prowadzić do zwolnień obejmujących nawet 8 tys. osób.
W 2024 roku po raz pierwszy od dziewięciu lat Tesla dostarczyła mniej samochodów niż w roku poprzednim. Ogółem sprzedaż elektryków Elona Muska spadła o 1,1 proc.
Wrocław wydał wytyczne w sprawie lokalizowania takich obiektów. W ocenie ekspertów należy jednak wreszcie prawnie uregulować lokalizowanie potrzebnych, jednak wyrastających jak grzyby po deszczu automatów paczkowych.
Zagłuszanie GPS to zagrożenie dla samolotów, ale nowa amerykańska technologia oparta na sztucznej inteligencji może je pokonać. Do określania położenia wykorzystuje zmiany pola magnetycznego Ziemi, a nie sygnał z satelity.
Władze Holandii w 2020 roku postanowiły obniżyć dozwoloną prędkość na autostradach do 100 km/h. Miało to przyczynić się do poprawy jakości powietrza i nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas