Ibuprofen pogarsza przebieg COVID-19?

Ze wstępnych obserwacji francuskich pacjentów zakażonych koronawirusem wynika, że leki przeciwzapalne mogą przyczynić się do cięższego przebiegu choroby COVID-19 - pisze Onet.

Publikacja: 17.03.2020 08:37

Ibuprofen pogarsza przebieg COVID-19?

Foto: Adobe stock

mk

Francuski minister zdrowia Olivier Véran podał informację, że niektóre leki przeciwzapalne (jak ibuprofen czy kortyzon) mogą nasilać przebieg infekcji wywołanej nowym koronawirusem. Sugeruje, by w przypadku wystąpienia gorączki stosować środki zawierające paracetamol.

Tych, którzy już przyjmują leki przeciwzapalne, skierował na konsultacje z lekarzem. Wnioski dotyczące wspomnianej grupy leków zostały wyciągnięte na podstawie wstępnych obserwacji pacjentów przyjętych na intensywną terapię we francuskich szpitalach.

Kwestia stosowania leków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych wywołała we Francji szeroką dyskusję. Specjaliści tłumaczą, że stan zapalny to naturalna odpowiedź organizmu na infekcję, a leki przeciwzapalne zmniejszają reakcję układu odpornościowego i maskują symptomy choroby. 

W zeszłym tygodniu badanie, w którym pośrednio poruszona została kwestia wpływu ibuprofenu na przebiegiem infekcji koronawirusem, opublikowało czasopismo "The Lancet": "Ludzkie patogenne koronawirusy (koronawirus zespołu ostrej niewydolności oddechowej SARS-CoV i SARS-CoV-2) wiążą się z komórkami docelowymi przez enzym konwertujący angiotensynę 2 (ACE2), który jest wytwarzany przez komórki nabłonkowe płuc, jelit, nerek i naczyń krwionośnych. Ekspresja ACE2 jest znacznie zwiększona u pacjentów z cukrzycą typu 1 lub typu 2, którzy są leczeni inhibitorami ACE i blokerami receptora angiotensyny II typu (ARB).

Inhibitorami ACE i ARB leczy się również nadciśnienie, co powoduje zwiększenie wydzielania ACE2. ACE2 można też zwiększyć przez tiazolidynodiony i ibuprofen. (...) Zwiększona ekspresja ACE2 ułatwia infekcję COVID-19. W związku z tym wysuwamy hipotezę, że leczenie cukrzycy i nadciśnienia lekami stymulującymi ACE2 zwiększa ryzyko rozwoju ciężkiego i śmiertelnego COVID-19."

Dr Colm Henry, szef irlandzkich państwowych służb medycznych (Health Services Executive – HSE), komentując doniesienia, które zostały przedstawione przez francuskiego ministra, podkreślił, że nie należy ich interpretować jako wskazania do całkowitej rezygnacji z ibuprofenu.

Osobom, u których zdiagnozowano COVID-19, paracetamol rzeczywiście jest zalecany jako pierwsza linia leczenie gorączki i objawów bólowych związanych z występowaniem wirusa, ale ibuprofen to druga linia.

Jak podaje “The Guardian”, od połowy stycznia francuscy pacjenci, jeśli chcą kupić popularne środki przeciwbólowe, w tym ibuprofen, paracetamol i aspirynę, muszą skonsultować się z farmaceutami.

Część ekspertów skrytykowała francuskiego ministra za tak śmiałe twierdzenie. "Nie znam dowodów naukowych, które potwierdzają, że ibuprofen zaostrza objawy COVID-19" – napisał na Twitterze dr Muge Cevik, wirusolog z University of St Andrews w Szkocji. Większość naukowców podkreśla, że należy poczekać na badania, które sprawdzą, jak w rzeczywistości ibuprofen może działać na pacjentów z koronawirusem.

Lekarze ostrzegają osoby chorujące przewlekle przed samodzielnym odstawianiem leków przeciwzapalnych, które są dla niektórych jedyną dostępną opcją leczenia. Wskazują też na ryzyko przedawkowania paracetamolu. Przyjęcie zbyt dużej dawki tego leku może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Do zatrucia u osób zdrowych dochodzi po przekroczeniu dobowej dawki powyżej 10 g. Na toksyczne działanie paracetamolu szczególnie wrażliwe są osoby obciążone przewlekłymi chorobami wątroby i innymi chorobami ogólnoustrojowymi. Niebezpieczne może być dla nich już przyjęcie 6 g tej substancji czynnej - pisze Onet.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1057
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1056
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1055
Materiał Partnera
Trzeba wykorzystać potencjał Europy Środkowej
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1053