Na planach filmowych zalecane jest, by członkowie ekipy pracowali w maseczkach. Wyjątki obejmują aktorów ze względu na charakteryzację i fryzury – w tym wypadku zalecane jest zachowanie przez nich dystansu wobec innych członków ekipy filmowej. Rekomenduje się też maksymalne ograniczenie liczby osób na planie, żeby nie tworzyć większych skupisk, m.in. poprzez wydzielenie stref poruszania się po planie.
Minister kultury Piotr Gliński poinformował, że celu przygotowania przewidzianego w IV etapie powrotu do publicznych form kultury i rozrywki – konieczne jest odbywanie prób i ćwiczeń bez publiczności, dokonywanie nagrań fonograficznych i audiowizualnych.
Złagodzenie ograniczeń umożliwi próby w teatrach dramatycznych, muzycznych i lalkowych, filharmoniach, operach oraz innych form ćwiczeń i lekcji w teatrach baletowych.
Próby, lekcje i ćwiczenia będą mogły prowadzić zespoły, orkiestry i grupy artystyczne zorganizowane w formule NGO, w domach i ośrodkach kultury. Będzie też możliwość dokonywania nagrań fonograficznych i audiowizualnych, dzięki czemu wiele zespołów artystycznych będzie mogło powrócić do działań zapewniających im dodatkowy dochód.
Unia prywatnych teatrów
Teatry Jandy, Gornostaj, Kamińskiego, Karolaka i Józefowicza rocznie sprzedają kilkaset tysięcy biletów, grają tysiące spektakli, zatrudniają setki aktorów, a czują się gorzej traktowane niż publiczne sceny. – Do stworzenia Unii skłoniła nas bezradność – powiedziała „Rz" Krystyna Janda. – A dajemy pracę setkom ludzi, płacimy podatki. Teraz tworzymy silną reprezentację 12 niepaństwowych teatrów i producentów, zapraszamy innych. Już nie będzie można nas zbyć. —j.c.