Tekst z archiwum "Rzeczpospolitej"
Korzenie rodu Windsorów sięgają saksońskiej dynastii Wettynów, która panowała w Turyngii, Saksonii, na Łużycach oraz w Hanowerze. Jej przedstawiciele zasiadali także na tronie w Warszawie (wybrani podczas elekcji August II Mocny i August III Sas jako królowie Polski i wielcy książęta Litwy). W V wieku ród podzielił się na dwie linie. Ich założycielami byli Ernest i Albrecht Odważny, którzy podzielili między siebie Saksonię. Potem linia ernestyńska uległa kolejnym podziałom. W ten sposób powstały osobne księstwa, m.in. księstwo Koburgów. Z tej małej bocznej linii wywodzą się królowa Elżbieta II i jej potomkowie.
Pozbyć się nazwiska
Książę Albert von Sachsen-Coburg-Gotha w 1840 roku ożenił się z brytyjską królową Wiktorią, która natychmiast postanowiła pozbyć się niemiecko brzmiącego nazwiska. Podczas I wojny światowej antyniemieckie nastroje w brytyjskim społeczeństwie przybrały na sile. Sięgnęły zenitu, gdy niemiecki bombowiec Gotha przeleciał przez kanał La Manche i zaczął bombardować Londyn. Pozbycie się niemieckiego nazwiska stało się koniecznością. 17 lipca 1917 roku Jerzy V, wnuk Wiktorii, zmienił je na Windsor, pochodzące od XIV-wiecznego króla Anglii Edwarda III. Córka Jerzego VI, Elżbieta II, poślubiła księcia Filipa pochodzącego z rodu Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. 91-letni dziś Fllip po uzyskaniu obywatelstwa brytyjskiego również porzucił niemiecko brzmiące rodowe nazwisko i przyjął nazwisko matki Battenberg w zangielszczonej formie Mountbatten.
Dziś rodzina królewska bardziej niż z niemieckiego pochodzenia słynie ze skandali i z ekscentryczności. Książę Filip jest znany jako miłośnik niesmacznych żartów. Jego syn Karol, książę Walii, w 1981 roku poślubił na oczach setek milionów zachwyconych widzów na całym świecie młodziutką Dianę Spencer, by ją potem zdradzać z mężatką Camillą Parker Bowles.
Miłosne wyznania Karola podczas rozmowy z kochanką: „Chcę być twoim tamponem", wstrząsnęły krajem. Diana, krótko po rozwodzie w 1997 roku, zginęła w wypadku samochodowym i stała się ikoną pop-kultury. 62-letni Karol, pierwszy w kolejności do tronu, nie jest lubiany przez Brytyjczyków.