Nie dość, że chińskie wojsko zwiększa swój budżet i kupuje swoim żołnierzom karaoke, w jego szeregach wprowadzane są także inne zmiany. Żeby dołączyć do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej nie trzeba spełniać surowych kryteriów.
Armia czerwonej gwiazdy z cyferkami
Jej symbolem jest czerwona gwiazda w złotej obwódce, przypominająca emblematy z rosyjskich wojskowych pojazdów. W środek gwiazdy wpisane są jeden nad drugim dwa chińskie znaki. To cyfry 8 i 1 umieszczone na gwieździe na cześć powstania w mieście Nanchang, do którego doszło 1 sierpnia (stąd znaki) 1927 roku. Ten moment rozpoczął w Chinach marsz komunistów do władzy.
Obecnie chińska armia jest drugą co do wielkości na świecie. Utrzymuje co prawda 0,18 proc. populacji kraju, ale w przypadku Chin oznacza to 2,3 mln żołnierzy. Do dyspozycji wojska jest jednak rzesza o wiele bardziej liczebna, blisko 750 mln ludzi. Każdego roku w wieku poborowym znajduje się około 20 mln. W obecnych, trudnych dla Azji Południo-Wschodniej czasach pełnych terytorialnych sporów, które łatwo mogą doprowadzić do incydentu dającego początek działaniom zbrojnym, armia musi być w ciągłej gotowości.
Chiny specjalnie nie troszczą się o prawa swoich obywateli, ale władza chce, by Chińczyk czuł się w wojsku dobrze. W tym celu Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wprowadziła nowe, łagodniejsze kryteria naboru do służby, a także nowy plan rozrywek dla żołnierzy. Kandydat na szeregowca może być od teraz o 2 centymetry niższy – w przypadku mężczyzn 160 cm, kobiet 158 – może mieć słabszy wzrok, mieć do niedawna zakazany w armii tatuaż, od służby nie zwolnią automatycznie także niektóre choroby psychiczne (np. schizofrenia).
Najpierw strzelanie, potem śpiewanie
Armia o swoich ludzi będzie także dbać. Zamiast katować rekrutów na morderczych obozach treningowych, chiński żołnierz będzie mógł posłuchać muzyki, pograć na specjalnie kupionych w tym celu przez armię instrumentach, a także pośpiewać z kolegami przy karaoke. Wojskowi muszą być zrelaksowani i zżyci ze sobą. Wszystko po to, by sprostać militarnym zadaniom.