Sobotnia relacja
Wydarzenia z 857. dnia wojny można śledzić w naszej nowej relacji.
Czytaj więcej
Od ponad dwóch lat Ukraina broni się przed rosyjską agresją. Niezależni rosyjscy dziennikarze ustalili, że tylko w latach 2022-2023 Rosja straciła na wojnie z Ukrainą co najmniej 70 tys. żołnierzy.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Spotkanie Orbána z Zełenskim? Możliwe w przyszłym tygodniu
Premier Węgier Viktor Orbán może w przyszłym tygodniu spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby pod naciskiem UE zrobić krok w kierunku poprawy stosunków między Kijowem a Budapesztem.
Premier Węgier zdecydował się wysłać sygnał o zmianie nastawienia do Ukrainy podczas szczytu UE, który odbył się 27-28 czerwca w Brukseli. Dyrektor biura politycznego Orbána zapowiedział m.in. spotkanie premiera z Wołodymyrem Zełenskim. Oficjalnym powodem, jaki podał, było rozpoczęcie węgierskiej prezydencji w Radzie UE, która rozpoczyna się 1 lipca. Jednak, jak przypomina Europejska Prawda, węgierscy urzędnicy dotąd odrzucali możliwość takiego spotkania.
Dziesięcioro cywilów wróciło z rosyjskiej niewoli
28 czerwca władzom ukraińskim udało się sprowadzić z niewoli rosyjskiej 10 cywilów. Wśród nich jest Nariman Dżelal, wiceprzewodniczący Medżlisu Narodu Tatarów Krymskich, schwytany na Krymie w 2021 r. Medżlis Narodu Tatarów Krymskich jest najwyższym organem wykonawczo-przedstawicielskim Tatarów krymskich w okresie pomiędzy sesjami Rady Kurułtaj Narodu Krymskotatarskiego.
Oprócz Dżelala uwolnieni zostali Ołena Pech i Walerij Matiuszenko, cywile przetrzymywani w niewoli od 2017–2018 r., Bohdan Heleta i Iwan Lewicki - księża Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, pojmani w Berdiańsku za opór wobec okupantów. Pięciu innych cywilów zostało schwytanych na Białorusi.
Neutralność 11 sportowców z Rosji i Białorusi podważona przez igrzyskami w Paryżu
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) opublikował wyniki drugiego i trzeciego przeglądu AINERP (Panelu ds. oceny kwalifikowalności indywidualnych sportowców neutralnych) zawodników z Rosji i Białorusi, którzy zakwalifikowali się do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.
Ujawniono wyniki przeglądu zawodników pięcioboju współczesnego, tenisa ziemnego, strzelectwa, judo, kajakarstwa i wioślarstwa. 11 z 33 sportowców, którzy otrzymali licencje, nie spełnia kryteriów określonych przez MKOl w zakresie statusu indywidualnego neutralnego sportowca.
Dotyczy to 8 zawodników judo (z 12 posiadających licencje) 2 zawodników w pięcioboju nowoczesnym (2 posiadało licencje) 1 zawodnik strzelectwa (3 posiadało uprawnienia)
Finlandia wysyła na Ukrainę 24. pakiet pomocy wojskowej
Pakiet o wartości 159 mln euro zwiększa wartość fińskiej pomocy obronnej dla Ukrainy do około 2,2 mld euro.
„Finlandia jest zaangażowana we wspieranie Ukrainy w jej walce z nieuzasadnionym atakiem Rosji. Tu nie chodzi tylko o Ukrainę, ale ostatecznie o prawo wszystkich wolnych ludzi do istnienia. Finowie nauczyli się z naszej własnej historii, jak ważna jest ta kwestia” – napisał minister Obrony Antti Häkkänen w komunikacie.
Podobnie jak w przypadku poprzednich dostaw pomocy na Ukrainę, Finlandia nie ujawniła zawartości, sposobu dostawy ani harmonogramu najnowszego pakietu sprzętu wojskowego – ze względów operacyjnych, a także ze względu na bezpieczeństwo jego dotarcia na miejsce przeznaczenia.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził kolejną transzę pomocy dla Ukrainy
MFW zakończył czwarty przegląd swojego programu pomocy finansowej dla Ukrainy i zatwierdził nową transzę w wysokości 2,2 miliarda dolarów.
Środki zostaną przeznaczone na wsparcie budżetu – zapowiedział Fundusz.
Korea Południowa rozszerza listę towarów objętych zakazem eksportu
Ministerstwo Przemysłu Korei Południowej dodało kolejne 243 pozycje, które mogłyby potencjalnie zostać wykorzystane do celów wojskowych, do listy towarów objętych zakazem eksportu do Rosji i Białorusi.
decyzja zwiększy liczbę takich towarów do 1402 jednostek, w przypadku których Korea Południowa zacieśniła kontrolę nad dostawami tych towarów po inwazji Rosji na Ukrainę.
Ministerstwo podaje, że na nowym wykazie znalazły się urządzenia do cięcia metalu, części urządzeń optycznych i czujniki. „Pozycje znajdujące się na liście nie mogą być wysyłane do Rosji i na Białoruś, chociaż rząd może wyrazić zgodę w indywidualnych przypadkach, szczególnie w przypadku transakcji biznesowych zawartych przed ogłoszeniem” – czytamy w oświadczeniu. Nowe ograniczenia powinny wejść w życie do końca sierpnia, po zakończeniu niezbędnych procedur.
UE wpisała cztery rosyjskie firmy i dwóch Rosjan na sankcyjną listę
TransContainer i jego dyrektor generalny Michaił Konceriew zostali objęci restrykcjami za „nielegalny handel bronią z KRLD””
Umowa o bezpieczeństwie między Polską a Ukrainą zostanie podpisana przed szczytem NATO
W Rosji wraca debata o karze śmierci
Przewodniczący Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksander Bastrykin po raz kolejny zaproponował przywrócenie w Rosji kary śmierci.
Czytaj więcej
Na plenarnym posiedzeniu Międzynarodowego Forum Prawnego w Petersburgu Aleksander Bastrykin, szef Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, opowiadał się za możliwością zniesienia moratorium na wykonywanie kary śmierci.
Putin nakazał produkcję rakiet krótkiego i średniego zasięgu
Przywódca Kremla Władimir Putin powiedział 28 czerwca, że Rosja powinna wznowić produkcję rakiet średniego i krótkiego zasięgu, a następnie zdecydować, gdzie je rozmieścić.
Powiedział, że Stany Zjednoczone rozmieszczają swoje rakiety średniego i krótkiego zasięgu „w różnych regionach świata”, stwierdzając, że „jest to kwestia niepokojąca i wymaga reakcji”. W związku z tym Rosja rzekomo „musi rozpocząć produkcję tych systemów".
Rosja zawiesiła swoje uczestnictwo w Traktacie o siłach nuklearnych średniego i średniego zasięgu (Traktat INF) już w 2019 roku po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa jednostronnego zawieszenia jej zobowiązań i rozpoczęcia wycofywania się z traktatu. Ale teraz, powiedział Putin, Stany Zjednoczone „nie tylko produkują te systemy rakietowe, ale już przywiozły je do Europy na szkolenie, do Danii”.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony: Amerykańskie drony nad Morzem Czarnym to prowokacja
Minister obrony Moskwy nakazał armii rosyjskiej opracować środki zapobiegające – jak to ministerstwo określiło – „prowokacjom” ze strony amerykańskich dronów strategicznych działających nad Morzem Czarnym, twierdząc, że zwiększają one ryzyko „bezpośredniej konfrontacji” między Rosją a NATO.
W oświadczeniu z 28 czerwca rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że bezzałogowe statki powietrzne (UAV) są wykorzystywane do prowadzenia rozpoznania i znajdowania celów dla „broni o wysokiej precyzji dostarczanej Siłom Zbrojnym Ukrainy przez państwa zachodnie”.
„Wskazuje to na rosnące zaangażowanie USA i krajów NATO w konflikt na Ukrainie po stronie reżimu w Kijowie” – dodano w oświadczeniu.
Drony NATO operujące nad Morzem Czarnym można śledzić za pomocą publicznie dostępnych stron internetowych do śledzenia lotów.
Kułeba i Sikorski omawiali w Warszawie finalizację umowy o bezpieczeństwie
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba spotkał się w piątek w Warszawie ze swoim polskim odpowiednikiem Radosławem Sikorskim. Politycy rozmawiali o finalizacji dwustronnego porozumienia o bezpieczeństwie między Ukrainą a Polską.
Rosyjska gospodarka napędzana wojną
Władimir Putin chwali się rosnącym PKB.
Czytaj więcej
Władimir Putin twierdzi, że pomimo zachodnich sankcji, gospodarka Rosji znacząco rośnie. „Zobaczymy, co przyniesie pierwsza połowa roku, ale coś na poziomie około pięcioprocentowego wzrostu PKB kraju” – powiedział Putin na spotkaniu z absolwentami Wyższej Szkoły Administracji Publicznej RANEPA, relacjonuje agencja Interfax.
Litewskie służby celne odkryły plan naruszenia sankcji i eksportu samochodów do Rosji
Litewskie władze celne odkryły plan łamania sankcji poprzez eksport samochodów do Rosji i na Białoruś – poinformowały 28 czerwca litewskie media, powołując się na służby celne.
UE wprowadziła zakaz wywozu do Rosji wszystkich nowych i używanych samochodów powyżej określonej pojemności silnika (powyżej 1900 cm3) bezpośrednio po inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Niemniej jednak samochody z Europy w dalszym ciągu wwożą do Rosji w ramach różnych programów mających na celu obejście zakazu.
„Ciężarówki z naczepami, należące do podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na Litwie, wyjeżdżają do (Rosji lub Białorusi) rzekomo w celu przewiezienia towaru lub jego odbioru, ale nigdy nie wracają, a ich rejestracja jest po prostu zmieniana za granicą” – przekaząła litewska służba celna.
Aby przewozić luksusowe pojazdy, ludzie rejestrują je na własne nazwisko, przywożą do Rosji i tam trzymają. „To próba obejścia zaostrzonych kontroli litewskich organów celnych w zakresie ewentualnego wjazdu samochodów do Rosji” – podała służba celna.
Rosjanie ostrzelali dziewięciopiętrowy budynek w Dnieprze. Jedna osoba zginęła
Armia rosyjska przeprowadziła atak rakietowy na dziewięciopiętrowy budynek w mieście Dniepr,zabijając jedną i raniąc 5 osób.
" Wróg przeprowadził atak rakietowy na miasto Dniepr. Dziewięciopiętrowy budynek został uszkodzony. Zburzono kilka pięter" - poinformował Serhij Łysak, szef Administracji Wojskowej Obwodu Dniepropietrowskiego.
Według wstępnych informacji jedna osoba nie żyje, pięć jest rannych.
W ramach czeskiej inicjatywy Ukraina ma otrzymać do końca roku pół miliona pocisków
„W ramach czeskiej inicjatywy amunicyjnej zakupiono dla Ukrainy około pół miliona sztuk amunicji, które mają zostać dostarczone do końca 2024 roku” – czytamy w oświadczeniu czeskiego Ministerstwa Obrony.
Premier Ukrainy: Niemcy, Rumunia i Holandia przekażą Ukrainie po jednej baterii obrony powietrznej Patriot.
Włochy przekażą drugą baterię SAMP/T.
"WSJ": Wiedeń stał się „nowym centrum szpiegostwa Rosji”
Choć Wiedeń ma długą historię bycia ośrodkiem szpiegowskim, którego początki sięgają zimnej wojny, w kraju doszło ostatnio do wielu skandalów szpiegowskich, takich jak aresztowanie w kwietniu byłego oficera austriackiego wywiadu Egisto Otta pod zarzutem szpiegostwa.
Miesiąc wcześniej Austria wydaliła dwóch rosyjskich dyplomatów za działania „niezgodne z ich statusem dyplomatycznym”.
Dziennik „Wall Street Journal”, powołując się na przedstawicieli austriackiego wywiadu pisze, że liczba rosyjskich dyplomatów w Wiedniu od początku inwazji na Ukrainę na pełną skalę, wzrosła z około 300-400 do ponad 500. Około połowa z nich „działa jako szpiedzy” - twierdzi wywiad.
Kreml komentuje nowe kierownictwo UE
Mówiąc o ponownym powołaniu Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej, Pieskow zauważył, że jest ona już dobrze znana stronie rosyjskiej.
Czytaj więcej
Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow skomentował zatwierdzenie kandydatów na kluczowe stanowiska w Unii Europejskiej. Według niego dyplomacja europejska raczej nie podejmie działań normalizujących stosunki z Rosją.
Ukraina i Słowenia podpisały memorandum w sprawie ochrony dzieci uchodźców
„Słowenia zapewni wszechstronne wsparcie obywatelom Ukrainy, zwłaszcza dzieciom, które zostały zmuszone do czasowego opuszczenia swojego kraju. Dziś zostało podpisane odpowiednie memorandum między naszymi rządami. Realizacja memorandum przyczyni się do ochrony praw Ukraińców dzieci w Słowenii i bezpieczny powrót rodzin z dziećmi na Ukrainę w przyszłości” –przekazał na Telegramie premier Denys Szmyhal.
Czechy i Ukraina podpiszą porozumienie w sprawie bezpieczeństwa
Premier Czech Petr Fiala powiedział, że podpisanie dwustronnej umowy o bezpieczeństwie z Ukrainą nastąpi 18 lipca podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Londynie.
- Prezydent Wołodymyr Zełenski i ja uzgodniliśmy wczoraj, że negocjacje w sprawie tekstu czesko-ukraińskiego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa zakończymy przed szczytem NATO w Waszyngtonie.
Następnie podpiszemy go 18 lipca na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Londynie - przekazał Fiala.
Gazprom ma nowego, nieoczekiwanego klienta
Gazprom podpisał memorandum z National Iranian Gas Company (NIGC) w sprawie dostaw rosyjskiego gazu rurociągiem do Iranu. Agencja Reuters pisze, że memorandum zostało podpisane podczas wizyty szefa Gazpromu Aleksieja Millera w Iranie, w obecności tymczasowego prezydenta Iranu Mohammada Mochbera. Co ciekawe Iran ma drugie, po Rosji, zasoby gazu na świecie.
Czytaj więcej
Po utracie najbardziej zyskownego rynku - unijnego, rosyjski Gazprom, niegdyś największy eksporter gazu, stał się trzeciorzędnym graczem. Ogromna strata, rosnące zadłużenie i niedobór zamówień, zmuszają Rosjan do poszukiwań nowych klientów.
Drony USA w pobliżu Krymu. Minister obrony Rosji każe znaleźć odpowiedź
Liczne loty amerykańskich dronów nad Morzem Czarnym zwiększają prawdopodobieństwo, że dojdzie do incydentu z rosyjskimi samolotami - oświadczyło Ministerstwo Obrony Rosji.
Czytaj więcej
Minister obrony Rosji Andriej Biełousow polecił rosyjskiemu Sztabowi Generalnemu zaproponować środki, które będą reakcją na "prowokacje" ze strony amerykańskich dronów operujących nad Morzem Czarnym.
Rosjanie znaleźli nowy kraj na wakacje
Wizyta Władimira Putina w Hanoi i wielkie wspólne plany gospodarcze znacznie ociepliły stosunki rosyjsko-wietnamskie. Efektem jest także przyspieszenie wzrostu liczby rezerwacji turystycznych.
Czytaj więcej
Wizyta Władimira Putina w Hanoi i wielkie wspólne plany gospodarcze znacznie ociepliły stosunki rosyjsko-wietnamskie. Efektem jest także przyspieszenie wzrostu liczby rezerwacji turystycznych.
Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że Ukraina przygotowuje "jasny i szczegółowy" plan zakończenia wojny
- Opracujemy wszystkie punkty formuły pokojowej i przygotujemy kompleksowy plan, który zostanie przedstawiony wszystkim naszym partnerom - przekazał prezydent Ukrainy podczas konferencji prasowej z prezydent Słowenii Nataszą Pirc Musar.
Z wizytą w Kijowie przebywa prezydent Słowenii Nataša Pirc Musar
W czasie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim prezydent Musar mówiła, że słoweński rząd zdecydował o przekazaniu kolejnych 5 mln euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy.
Rosjanie informują o zajęciu wsi Rozdołiwka w obwodzie donieckim
Wieś Rozdołiwka jest położona w rejonie bachmuckim. Zająć mieli ją żołnierze z rosyjskiego zgrupowania „Południe”. Rosjanie mieli wyprzeć w tym rejonie frontu pododdziały trzech brygad zmechanizowanych, dwóch brygad powietrzno-desantowych i dwóch brygad szturmowych ukraińskiej armii.
Rosjanie zbombardowali wieś w obwodzie donieckim, są ofiary
W piątek rano Rosjanie zbombardowali wieś Nowy Jork (ukr. Niu Jork) w obwodzie donieckim. W wyniku bombardowania zginęły cztery osoby, a trzy — w tym ośmioletnia dziewczynka — zostały ranne — podała obwodowa prokuratura.
Dodatkowe pieniądze dla części żołnierzy walczących z Ukrainą. Dekret Putina
Żołnierze, którzy podpisali kontrakt na służbę wojskową po 28 lutego 2022 r. i biorą udział w "specjalnej operacji wojskowej" (tak Kreml nazywa inwazję na Ukrainę - red.), a wcześniej otrzymywali emeryturę za wysługę lat, otrzymają dodatkowe miesięczne rekompensaty w wysokości 100 proc. emerytury - głosi dekret podpisany przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Przepisy wejdą w życie 1 lipca.
Ukraińskie drony zestrzelone nad Rosją
Ok. godz. 12:30 dyżurne systemy obrony powietrznej zestrzeliły nad obwodem biełgorodzkim dwa ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne - podało Ministerstwo Obrony Rosji.
Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy ma nowego szefa
Andrij Mikołajowicz Danik został nowym szefem Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
W ostrzale wsi Wawariwka w obwodzie chersońskim zginęła 56-letnia kobieta
Informacje takie przekazuje policja obwodu charkowskiego. Ostrzał miał miejsce o 9 rano. Kobieta doznała śmiertelnych ran na podwórzu własnego domu.
Tusk zapowiedział w Brukseli, że Polska podpisze porozumienie w zakresie bezpieczeństwa z Ukrainą przed szczytem NATO
- Muszę, wraz z ministrem obrony określić, jak możemy nadal pomagać Ukrainie, ale nie osłabiać przy tym zdolności obronnych Polski — powiedział Tusk. - Jest 99 proc. szans, że podpiszemy to porozumienie z prezydentem Zełenskim (przed szczytem NATO) - dodał.
Finlandia przekaże Ukrainie pakiet pomocy wojskowej wart 159 mln euro
Informacje takie przekazał resort obrony Finlandii. Nie podano co wejdzie w skład pakietu. Wartość łącznej pomocy wojskowej przekazanej Ukrainie przez Finlandię od momentu wybuchu wojny wzrośnie tym samym do 2,2 mld euro.
Białorusini twierdzą, że Ukraińcy prowadzą rozpoznanie w rejonie granicy
Białorusi Komitet Granicy Państwowej podaje, że strona ukraińska prowadzi „aktywne działania rozpoznawcze” po ukraińskiej stronie granicy z Białorusią, „w tym przy użyciu dronów”. Według strony białoruskiej w rejonie granicy między Ukrainą a Białorusią w obwodzie żytomierskim pojawiły się jednostki Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego, czyli formacji złożonej z rosyjskich ochotników, która walczy po stronie Ukrainy.
Pieskow mówi, że Rosja nie będzie mieszać się do kampanii w USA
- Nie zamierzamy oceniać tych debat - powiedział po przedwyborczym starciu kandydatów na prezydenta USA, Joe Bidena i Donalda Trumpa, rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow zaznaczając, że to wewnętrzna sprawa USA. - Nigdy nie mieszaliśmy się w kampanie wyborcze w Stanach Zjednoczonych - oświadczył Pieskow dodając, że podobnie będzie i podczas tegorocznej kampanii.
Jens Stoltenberg mówi w rozmowie z agencją Yonhap, że nie można zrównywać wsparcia wojskowego dla Ukrainy, ze wsparciem dla Rosji
Sekretarz generalny Sojuszu apelował, aby nie czynić porównań między dostawami amunicji z Korei Północnej do Rosji z ewentualnym wsparciem Ukrainy przez Koreę Południową ponieważ, jak podkreślał, Rosja dokonała nielegalnej inwazji na Ukrainę, podczas gdy Ukraina broni się przed agresją.
Czytaj więcej
Jens Stoltenberg w rozmowie z agencją Yonhap stwierdził, że nie można zrównywać dostaw amunicji i rakiet z Korei Północnej do Rosji z ewentualnymi dostawami uzbrojenia z Korei Południowej na Ukrainę.
W Kijowie przeszukano byłego zastępcę szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Kyryło Tymoszenkę
Tymoszenko twierdzi, że przeszukano go w sprawie, z którą „nie ma nic wspólnego”. Prawdopodobnie chodzi o wyciek informacji na temat śledztwa jakie prowadziło ukraińskie biuro antykorupcyjne. Tymoszenko jest obecnie doradcą ministra obrony Ukrainy, Rustema Umerowa.
W Odessie rozległa się eksplozja
Informacje takie przekazuje mer Odessy, Giennadij Truchanow.
W ciągu doby w obwodzie chersońskim doszło
W ciągu doby w obwodzie chersońskim, w wyniku rosyjskiego ostrzału, doszło do 15 pożarów. Informację taką przekazuje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy obwodu chersońskiego.
Ukraińska Gwardia Narodowa chwali się strąceniem rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25 nad obwodem donieckim
Su-25 miał zostać strącony przez zestaw przeciwlotniczy Igła 31 Brygady Gwardii Narodowej.
Donald Tusk po pierwszym dniu szczytu UE w Brukseli: Polska uzyskała 100 proc. tego co zakładaliśmy jeśli chodzi o projekty obronne
- Bezpieczeństwo naszej granicy, polskiej i europejskiej jednocześnie, bezpieczeństwo europejskiego nieba, to już nie będzie wysiłek pojedynczych państw. To już będą projekty co do których nikt nie może mieć wątpliwości, że Europa będzie je współfinansowała. Mamy powody do satysfakcji — mówił polski premier.
Czytaj więcej
Polsce udało się zmobilizować praktycznie wszystkie pozostałe kraje (oprócz Francji i Niemiec - red.) i przeforsowaliśmy ten pomysł - mówił w Brukseli o projekcie wspólnej europejskiej obrony nieba premier Donald Tusk, po pierwszym dniu szczytu Unii Europejskiej.
Komitet Śledczy FSB w obwodzie briańskim rozpoczął postępowanie w sprawie o zdradę przeciw mieszkańcowi obwodu
FSB informuje, że mieszkaniec pogranicza obwodu briańskiego zbierał informacje o liczbie, umiejscowieniu i ruchach jednostek rosyjskich sił zbrojnych. Zebrane informacje przekazywał ukraińskim służbom specjalnym.
W Charkowie słychać eksplozje
O sprawie informują ukraińskie media. Wcześniej ukraińskie Siły Powietrzne ostrzegły przed rosyjskimi kierowanymi bombami lotniczymi. W obwodzie charkowskim ogłoszono alarm powietrzny.
Zełenski: Putin uderza w konstytucyjne wolności
W piątek na Ukrainie obchodzony jest Dzień Konstytucji. Okolicznościowe wystąpienie wygłosił prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. - Konstytucja Ukrainy koncentruje się na ludziach, a wojna Rosji przeciwko Ukrainie - na zabijaniu ludzi. Putin uderza nie tylko w naszą ziemię, lecz każdego dnia uderza w konstytucyjne wolności Ukraińców - powiedział dodając, że Rosja atakuje niezbywalne prawo do życia, rozwoju, dobrobytu czy do dokonywania własnych wyborów. Zełenski podkreślił, że Ukraińcy mają prawo do pokoju.
Są ofiary rosyjskich ataków w obwodzie donieckim
W ciągu ostatniej doby na skutek działań wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim zginęły trzy osoby, a kilkanaście zostało rannych - wynika z informacji podanych w mediach społecznościowych przez szefa obwodowej administracji Wadyma Fiłaszkina. Urzędnik podał, że z linii frontu ewakuowano 239 osób.
Korea Południowa ogranicza eksport do Rosji
Władze Korei Południowej o 243 pozycje rozszerzyły listę produktów objętych zakazem eksportu do Rosji i na Białoruś ze względu na możliwość wykorzystania ich do celów wojskowych. Według agencji Yonhap, na liście znalazły się m.in. urządzenia do cięcia metalu oraz części instrumentów optycznych. Po rozszerzeniu lista zawiera 1402 pozycje.
Pożar w Rosji po ukraińskim ataku
W miejscowości Biełaja Bieriozka w obwodzie briańskim po ataku ukraińskich dronów kamikadze doszło do pożaru obiektu infrastruktury - podał lokalny gubernator.
Sześć osób rannych w obwodzie chersońskim
W ciągu ostatniej doby w obwodzie chersońskim w wyniku działań wojsk rosyjskich jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych - podał szef miejscowej administracji Ołeksandr Prokudin.
Alarm powietrzny w Rosji
W obwodzie biełgorodzkim, Biełgorodzie i Szebiekinie ogłoszono alarm powietrzny w związku z zagrożeniem atakiem rakietowym - podał gubernator Wiaczesław Gładkow.
Ostrzał na północy Ukrainy
W nocy i nad ranem wojska rosyjskie czterokrotnie ostrzelały obszary przygraniczne obwodu sumskiego - podała administracja wojskowa tego obwodu. Odnotowano 17 eksplozji, brak doniesień o poszkodowanych lub zniszczeniach.
Ukraińskie drony nad Rosją
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w nocy rosyjska obrona powietrzna przechwyciła i zestrzeliła ukraińskie drony w obwodach briańskim, smoleńskim, woroneskim, kurskim i rostowskim. Łącznie zniszczono 25 maszyn - czytamy w komunikacie.
Ranni w obwodzie mikołajowskim
Władze obwodu mikołajowskiego podały, że wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał w regionie, w wyniku czego dwie osoby zostały ranne. Poszkodowani trafili do szpitala - czytamy.
W nocy nad Rosją strącono 25 dronów
Takie informacje przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Drony były strącane nad obwodem briańskim (12), smoleńskim (9), woroneskim (1), kurskim (dwa) i rostowskim (1).
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 540 490 żołnierzy, 8 066 czołgów, 15 480 pojazdów opancerzonych, 14 423 zestawy artyleryjskie, 1 109 wyrzutni rakiet, 871 zestawów przeciwlotniczych, 360 samolotów, 326 śmigłowców, 11 509 bezzałogowych statków powietrznych, 2 329 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 19 514 pojazdów (w tym cystern) i 2 431 jednostek sprzętu specjalnego.
Amerykanie mają bardzo konkretny pomysł, w jaki sposób pokazać Rosji, że NATO pozostanie u boku Ukrainy
Chodzi o zobowiązanie, że sojusz będzie przekazywał co roku wsparcie wojskowe warte 40 mld euro. To ogromna suma, skoro zdaniem sztokholmskiego instytutu SIPRI w tym roku cały budżet obronny Rosji wyniesie 109 mld dol., a Ukrainy 64,8 mld dol.
Czytaj więcej
Na szczycie w Waszyngtonie 9 lipca sojusz zobowiąże się do udzielania Ukraińcom ogromnej pomocy wojskowej 40 mld euro rocznie, dopóki Rosja nie padnie.
Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty
Żaden rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym nie jest uzbrojony w pociski Kalibr — informuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy. Z kolei na Morzu Azowskim jest osiem okrętów, w tym dwa uzbrojone łącznie w 16 pocisków Kalibr.
Pożar rosyjskiego składu paliw po ataku drona
W obwodzie tambowskim doszło do ataku drona na skład paliw. W efekcie na terenie składu doszło do pożaru — poinformował gubernator obwodu, Maksym Jegorow. Atak miał miejsce ok. 4:35.
Donald Trump w czasie debaty prezydenckiej zapewnił, że zakończyłby wojnę na Ukrainie jeszcze przed objęciem urzędu
Jednocześnie Trump stwierdził, że warunki zakończenia działań wojennych przedstawionych przez Władimira Putina są „nieakceptowalne”. Putin, tuż przed szczytem pokojowym w Szwajcarii (bez udziału Rosji), przedstawił propozycję zakończenia działań zbrojnych na Ukrainie, której elementem miałoby być m.in. wycofanie się ukraińskiej armii z kontrolowanych przez nią części obwodów na Ukrainie nielegalnie anektowanych przez Rosję oraz wyrzeczenie się przez Kijów dążeń do zostania członkiem NATO.
Czytaj więcej
Joe Biden i Donald Trump zmierzyli się ze sobą w pierwszej debacie przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi w USA.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 855 dzień wojny
Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.
Litwa wesprze Ukrainę w reformie szkolnictwa wojskowego
Informację taką przekazało Ministerstwo Obrony Ukrainy po spotkaniu wiceministra obrony Ukrainy, gen. Iwana Hawryluka i wiceminister obrony Natalii Kałmykowej z emerytowanym litewskim generałem Vitalijusem Vaikšnorasem.
W nocy na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny w obwodach donieckim i dniepropietrowskim
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że w obwodzie dniepropietrowskim aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Trzy ukraińskie drony strącone nad obwodem briańskim
Informacje o strąceniu dronów przekazał gubernator obwodu, Aleksandr Bohomaz.
W nocy nad obwodem smoleńskim strącono dziewięć ukraińskich dronów
Wasilij Anochin, gubernator obwodu smoleńskiego, informuje o ataku ukraińskich dronów na obiekt wojskowy w rejonie poczinkowskim. Z jego wpisu wynika, że nad rejonem strącono — przy użyciu obrony przeciwlotniczej i zestawów do walki radioelektronicznej — dziewięć ukraińskich dronów.
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 855. dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 855. dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy Ukraina była obiektem ataku rakietowego, cele na Ukrainie atakowały też liczne rosyjskie drony.