Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Niemcy przekażą Ukrainie sześć śmigłowców wielozadaniowych.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Viktor Orbán chce negocjować ze Szwecją jej przystąpienie do NATO
Szef szwedzkiego MSZ „nie widzi powodu”.
Czytaj więcej
Premier Węgier Viktor Orbán zaprosił Szwecję do negocjacji w sprawie przystąpienia kraju do NATO. - Nie widzę powodu do negocjacji – powiedział minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Billström.
Polska i kraje bałtyckie proponują UE wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego LNG
Polska i kraje bałtyckie proponują objęcie nowymi unijnymi sankcjami zakazu importu rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego i aluminium oraz wprowadzenia środków utrudniających obchodzenie sankcji. Oprócz zakazu importu skroplonego gazu ziemnego i aluminium z Rosji, propozycja Polski i krajów bałtyckich zawiera szereg innych rozwiązań, które mają utrudniać rozwój gospodarczy i technologiczny Moskwy.
W związku z tym nowe sankcje UE mogą obejmować zakaz współpracy naukowej i finansowania badań dla Rosji, dalsze działania przeciwdziałające obchodzeniu przez Moskwę sankcji, zaostrzenie sankcji w sektorze lotniczym oraz poszerzenie listy zakazanych bezzałogowych statków powietrznych.
Polska i kraje bałtyckie opowiadają się także za wywieraniem presji sankcjami sektorowymi na Białoruś. Uważają, że zapobiegnie to wykorzystywaniu Białorusi przez Rosję do obchodzenia unijnych sankcji.
Zełenski zapowiada utworzenie Rady Wspierania Przedsiębiorczości
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział utworzenie Rady Wspierania Przedsiębiorczości, w skład której wejdą przedstawiciele biznesu.
- To znane nazwiska i znani szefowie ukraińskich firm. Firmy, które pracują dla milionów ludzi. Biznes technologiczny, finanse, usługi i inne branże. Różne branże, więc reprezentowane są różne poglądy. Ale jednym zadaniem jest wzmocnienie naszej gospodarki i naszego społeczeństwa - mówił Zełenski.
Zełenski zapowiedział, że rząd przedstawi nowelizację ustawy o Biurze Bezpieczeństwa Gospodarczego i niektórych innych ustaw, aby „w jak największym stopniu ograniczyć wszelką możliwą presję na legalne przedsiębiorstwa”.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony ustaliła także trzymiesięczne de facto moratorium na czynności proceduralne, które mogłyby zablokować działalność spółki. Przeprowadzony zostanie także audyt systemu monitorowania ryzyka faktur podatkowych.
Premier Słowacji: W Kijowie żyje się zupełnie normalnie
Podczas konferencji prasowej po wizycie przedstawicieli słowackiego rządu we wsi Kamenica na wschodzie Słowacji, zapytano Fico, dlaczego spotyka się z premierem Ukrainy w Użhorodzie, a nie w Kijowie.
Czytaj więcej
W przeddzień swojej wizyty w Użhorodzie na zachodzie Ukrainy premier Słowacji Robert Fico wygłosił kolejne oburzające oświadczenie w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę. Oświadczył, że życie w Kijowie jest „całkowicie normalne”.
Rosjanie trzeci raz w ciągu dnia atakują Charków
Turcja wyraziła zgodę na przystąpienie Szwecji do NATO
Tureccy parlamentarzyści przegłosowali stosunkiem głosów 287 przeciwko 55 zgodę na przystąpienie Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Czytaj więcej
Turecki parlament po debacie i wielomiesięcznej zwłoce zaaprobował wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. Jedynym krajem członkowskim który tego jeszcze nie zrobił, są Węgry.
USA nałożyły sankcje na rosyjskiego hakera zaangażowanego w atak na Medibank w Australii
Departament Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu, w porozumieniu z Australią i Wielką Brytanią, wskazał Alexandra Ermakowa, który odegrał kluczową rolę w ataku w 2022 r. na Medibank Private Limited, australijskiego ubezpieczyciela opieki zdrowotnej
Ermakow jest obywatelem Rosji i cyberprzestępcą. Został ukarany sankcjami za rolę w eksfiltracji i udostępnieniu w darknecie 9,7 miliona rekordów zawierających dane osobowe Australijczyków, w tym imiona i nazwiska, daty urodzenia, numery Medicare i dane wrażliwe z informacji medycznych.
Minister spraw zagranicznych Luksemburga o pomocy dla Ukrainy: Nie będzie łatwo przekonać Orbána
Minister spraw zagranicznych Luksemburga Xavier Bettel powiedział, że na szczycie UE 1 lutego trudno będzie przekonać Węgry do wsparcia zwiększonej pomocy finansowej dla Ukrainy.
- To trudne. Znam dobrze Viktora Orbána… nie będzie łatwo go przekonać. Ale teraz wiemy, że jeśli nie poprzemy Ukrainy, to kto następny stanie w obliczu rosyjskiej inwazji? - mówił Bettel dziennikarzom Reutersa.
Minister stwierdził, że pozostawiło złe wrażenie, gdy w przededniu grudniowego szczytu UE, który wymagał wsparcia Orbána dla akcesji Ukrainy, Komisja Europejska odblokowała dla Węgier 10 miliardów euro, które zostały wcześniej zamrożone w związku z wystąpieniem Budapesztu z UE od demokratycznych zasad Unii.
Sztab Generalny: Rosja uderzyła we wtorek 44 rakietami
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że 23 stycznia rano Rosja wystrzeliła w stronę Ukrainy 44 rakiety, a ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 22 z nich.
Według aktualnych informacji wykryto: 4 rakiety przeciwlotnicze S-300/S-400, 15 rakiet manewrujących Kh-101/Kh-555/Kh-55, 8 rakiet Kh-22, 12 Pociski balistyczne Iskander-M i 5 rakiet wystrzeliwanych z powietrza Kh-59/KhX-31.
Obrona powietrzna zlikwidowała 15 rakiet manewrujących Ch-101/Kh-555/Kh-55, 5 rakiet balistycznych Iskander-M i 2 rakiety Ch-59.
SBU: Rosja wykorzystuje pocztę elektroniczną do siania paniki wśród Ukraińców
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniła rosyjskie operacje psychologiczne, których celem było sianie paniki wśród Ukraińców za pomocą wprowadzających w błąd e-maili. Choć część kont wysyłających e-maile została zablokowana, Służba Bezpieczeństwa zaapelowała do Ukraińców o ostrożność i czujność.
SBU stwierdziła, że rosyjscy agenci wysyłali e-maile z dużej liczby różnych kont e-mail, na które włamali się rosyjscy hakerzy. W mailach obiecują nagrody, jeśli odbiorcy będą współpracować z rosyjskimi tajnymi służbami.
Premier Słowacji o "normalnym życiu w Kijowie"
W przeddzień wizyty w Użhorodzie premier Słowacji Robert Fico wygłosił kolejną skandaliczną wypowiedź w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę, twierdząc, że Kijów prowadzi „całkowicie normalne życie”.
UE „może pominąć Węgry w sprawie pomocy dla Ukrainy”
Państwa członkowskie Unii Europejskiej rozważają zlekceważenie decyzji Węgier poprzez przedstawienie pakietu pomocowego dla Ukrainy.
Węgry wielokrotnie próbowały blokować wsparcie dla Ukrainy, w tym najnowszy pakiet 500 mln euro z Europejskiego Funduszu Pokoju.
Źródła zaznajomione ze sprawą poinformowały Bloomberga, że państwa członkowskie UE będą gotowe przyjąć pakiet pomocy dla Ukrainy na szczycie w Brukseli 1 lutego, niezależnie od tego, czy Węgry go poprą.
Rozważają także dalsze zastosowanie kar wobec Węgier w przypadku dalszego blokowania pomocy, np. pozbawienie ich prawa głosu. Inną opcją jest możliwość wysyłania przez państwa członkowskie środków na Ukrainę poza procesem budżetu centralnego UE.
Patriarcha Cyryl ogłasza nowy cel tzw. specjalnej operacji wojskowej
Ma to być „ruch oporu przeciwko antychrystowi”.
Czechy proponują ograniczenie przemieszczania się rosyjskich dyplomatów po strefie Schengen
Republika Czeska proponuje, aby UE zbadała ograniczenia w przemieszczaniu się rosyjskich dyplomatów w strefie Schengen.
- Czechy proponują wprowadzenie ograniczenia przemieszczania się personelu rosyjskiej misji dyplomatycznej i członków ich rodzin wyłącznie na terytorium państwa, w którym są akredytowani. Nie jest w porządku, aby rosyjscy dyplomaci wykorzystywali strefę Schengen. Zrobimy, co w naszej mocy aby zapewnić włączenie naszej propozycji do 13. pakietu sankcji” – powiedział minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky, przemawiając we wtorek na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli.
Liczba ofiar ataku na Charków wzrosła do sześciu
Liczba ofiar śmiertelnych w ataku wzrosła do 6, a 46 osób zostało rannych.
Kreml twierdzi, że Rosja „nie uderza w cywilów”.
We wtorek rano Rosja ponownie uderzyła rakietami w Kijów.
Kreml skomentował teraz ataki, powtarzając swoje twierdzenie, że rosyjskie wojsko nie atakuje cywilów, gdy uderza w obiekty na Ukrainie.
Zapytany, czy ataki były odpowiedzią Moskwy na – jak utrzymuje Rosja – ukraiński atak artyleryjski na kontrolowany przez Rosję Donieck w niedzielę, w wyniku którego zginęło 27 osób, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział reporterom: - Nie, nie można tak powiedzieć.
- Kontynuujemy naszą specjalną operację wojskową i nasze wojsko nie uderza w obiekty socjalne i dzielnice mieszkalne, nie uderza w ludność cywilną, jak to miało miejsce w przypadku reżimu w Kijowie — oświadczył Pieskow. - To właśnie zasadniczo odróżnia naszą armię od armii reżimu kijowskiego — dodał.
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła rosyjski pocisk Ch-59 nad obwodem dniepropietrowskim
Informację taką przekazuje Dowództwo Operacyjne „Wschód”.
Przed końcem tygodnia dojdzie do spotkania Władimira Putina z Aleksandrem Łukaszenką
Informację taką przekazał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Aluminium w kolejnym pakiecie sankcji
Bruksela ma nadzieję uzgodnić pakiet sankcji do przypadającej 24 lutego drugiej rocznicy inwazji Rosji na na Ukrainę. Pakiet 13 ma obejmować dodatkowe wykazy, dodatkowe ograniczenia handlowe i położenie kresu dalszej zdolności Moskwy do obchodzenia sankcji zarówno za pośrednictwem krajów trzecich, jak i przedsiębiorstw w samej Unii.
Czytaj więcej
Rosyjskie produkty aluminiowe są wśród towarów, które znajdą się w 13 pakiecie sankcji. Wspólnota chce też uniemożliwić dostawy dla rosyjskiej zbrojeniówki komponentów transportowanych w pozornie niewinnych towarach.
We wtorek ukraińskie drony zaatakowały cel w obwodzie kurskim
W związku z atakiem rannych zostało dwóch rosyjskich żołnierzy — podaje kanał ASTRA.
Litwa chce stworzyć batalion czołgów
Będzie to pierwsza jednostka pancerna wchodząca w skład litewskich sił zbrojnych.
Czytaj więcej
Minister obrony Litwy Arvydas Anusauskas poinformował, że jego kraj zdecydował się rozpocząć negocjacje ws. zakupu czołgów Leopard 2 od Niemiec.
Na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny
Alarm został ogłoszony ze względu na poderwanie się z lotniska w Rosji ciężkiego myśliwca MiG-31K.
Nowy bilans ataku rakietowego na Charków
W ataku rakietowym na Charków śmierć poniosło pięć osób, a 57 zostało rannych — podaje MSW Ukrainy.
W ostrzale Chersonia przez Rosjan zginął 70-letni mężczyzna
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.
15 mld euro dla Ukrainy
Bruksela nakłada podatek na zamrożone rosyjskie aktywa.
Czytaj więcej
Ministrowie spraw zagranicznych UE poparli wprowadzenie podatku od nadzwyczajnych zysków (windfall tax) od zamrożonych rosyjskich aktywów. Kwota ta może sięgnąć 15 mld euro. Pieniądze mają trafić na Ukrainę.
MSW Ukrainy publikuje nagranie momentu, gdy ratownicy wydobywają żywą osobę spod gruzów budynku w Charkowie
Charków był w nocy z 22 na 23 stycznia celem ataku rakietowego Rosji.
Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy pokazuje skutki rosyjskiego ataku rakietowego na obwód kijowski
W wyniku rosyjskiego ataku częściowo zniszczone zostały jednorodzinne i wielopiętrowe budynki mieszkalne w rejonach buczańskim i obuchowskim.
Zełenski: Rosyjski atak to celowy terror wobec cywilów
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się w mediach społecznościowych do ostatniego rosyjskiego ataku rakietowego na cele na Ukrainie. Zaznaczył, że trwa akcja ratunkowa. Działania Rosji Zełenski nazwał terrorem. Prezydent Ukrainy przekazał, że według obecnych danych w Kijowie ranne zostały 22 osoby, w Charkowie 5 osób zginęło, a 51 zostało rannych, a w Pawłohradzie zginęła jedna osoba. Wołodymyr Zełenski złożył kondolencje bliskim ofiar oraz podziękował za służbę żołnierzom i ratownikom.
Rosyjski dron atakował Berysław w obwodzie chersońskim
W wyniku ataku ranny został 47-letni mężczyzna.
Japonia i USA będą nadal współpracować w kwestii sankcji wobec Rosji i wspierania Ukrainy
Taka deklaracja padła po spotkaniu zastępcy sekretarza skarbu USA, Wally'ego Adeyemo i japońskiego wiceministra finansów Masato Kandy.
Walki na kierunku tawrijskim
Dowódca ukraińskiego zgrupowania "Tawria" gen. Ołeksandr Tarnawski podał w mediach społecznościowych, że na obszarze operacyjnym jego wojsk siły rosyjskie przeprowadziły w poniedziałek 11 uderzeń z powietrza, brały udział w 39 starciach bojowych i wystrzeliły 836 pocisków artyleryjskich. Według Tarnawskiego, straty wojsk rosyjskich w ciągu doby wyniosły 416 osób i 110 sztuk sprzętu wojskowego, w tym 6 czołgów.
Rosyjska Duma wzywa ONZ i parlamenty państw świata do potępienia ukraińskiego ostrzału Doniecka
Apel Dumy pojawił się w dniu, w którym Rosja przeprowadziła zmasowany atak powietrzny na Ukrainę, w tym m.in. na Kijów (tylko w Kijowie ranne w czasie ataku zostały 22 osoby).
Czytaj więcej
W dniu, w którym Rosja przeprowadziła atak rakietowy na ukraińskie miasta, w tym m.in. na Kijów, rosyjska Duma wzywa świat do potępienia władz w Kijowie.
Liczba rannych w ataku na Kijów wzrosła do 22
Informacje takie przekazuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.
Viktor Orban zaprasza premiera Szwecji, Ulfa Kristerssona do negocjacji ws. członkostwa Szwecji w NATO
Węgry i Turcja to jedyne kraje NATO, które jak dotąd nie ratyfikowały decyzji o rozszerzeniu Sojuszu o Szwecję.
Pieskow o spocie CIA: Ktoś powinien im powiedzieć, że w Rosji serwis VKontakte jest popularniejszy niż X
Rzecznik Kremla zwrócił uwagę, że CIA co roku wykorzystuje media społecznościowe do szukania w Rosji osób chętnych do współpracy. - Ktoś powinien powiedzieć CIA, że w naszym kraju VKontakte jest znacznie popularniejszym serwisem niż zakazany serwis X, liczba użytkowników VKontakte jest znacznie większa — stwierdzi nawiązując do tego, że spot CIA zachęcający Rosjan do współpracy z amerykańskim wywiadem wojskowym pojawił się na platformie X należącej do Elona Muska.
NATO zakupi 220 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej
Część zakupionych przez NATO pocisków zostanie przekazanych Ukrainie — podaje Reuters.
Czytaj więcej
Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, podpisał kontrakt wart 1,1 mld euro na dostawy amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm.
CIA opublikowało trzeci spot skierowany do Rosjan, zachęcający ich do kontaktu z amerykańskim wywiadem
Dyrektor CIA, William Burns stwierdził, że niepokoje wywołane rosyjską inwazją na Ukrainę są „jedną na pokolenie” szansą, by CIA pozyskało agentów w Rosji.
Czytaj więcej
CIA opublikowała w internecie - m.in. w serwisie Telegram, ale także w innych mediach społecznościowych, np. na X i YouTube - spot w języku rosyjskim zachęcający do kontaktowania się z amerykańskim wywiadem.
Jedna osoba zginęła w Pawłogradzie w obwodzie dniepropietrowskim w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego
Informację taką przekazał gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak, na swoim kanale w serwisie Telegram. Ofiara ataku to 43-letnia kobieta — wynika z wpisu Łysaka. Łysak przekazał, że w ataku rakietowym Rosji uszkodzona została miejska infrastruktura, a także dwie szkoły i osiem wielopiętrowych budynków mieszkalnych.
Napięta sytuacja w obwodzie chersońskim
Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe”, poinformowała, że Rosjanie intensyfikują używanie artylerii, lotnictwa, bezzałogowych statków powietrznych na południu Ukrainy co sprawia, że sytuacja w obwodzie chersońskim pozostaje napięta.
Dowództwo Sił Powietrznych podsumowuje nocny atak rakietowy na Ukrainę
W czasie ataku ukraińska obrona przeciwlotnicza miała zestrzelić 15 pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555/Ch-55, pięć rakiet balistycznych Iskander-M i pocisk manewrujący Ch-59. Łącznie Rosjanie mieli użyć do ostrzału Ukrainy 41 środków napadu powietrznego — w tym 4 pocisków S-300/S-400, 15 pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555/Ch-55, 8 pocisków Ch-22, 12 pocisków Iskander-M i dwóch pocisków Ch-59.
Pirotechnicy Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy zdetonowali głowicę rakiety Ch-59, która spadła na cmentarz w dzielnicy Dniepru
Informację na ten temat zamieściła na swoim profilu na Facebooku Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 18,671 mln osób
W ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 17,9 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 18 tys. osób a od 24 lutego 2022 roku — 16,863 mln osób.
Szef MSW Ukrainy podsumowuje skutki porannego ataku rakietowego an Ukrainę
Ihor Kłymenko napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w porannym ataku rakietowym Rosji na Ukrainę zginęło pięć osób, a co najmniej 20 zostało rannych.
W ciągu doby w rosyjskim ostrzale zginęło dwóch mieszkańców obwodu donieckiego
Informację taką przekazał gubernator obwodu donieckiego, Wadim Filaszkin. Z jego komunikatu wynika też, że w ciągu doby w rosyjskim ostrzale rannych zostało pięć osób.
Mer Kijowa informuje o dziewięciu osobach rannych w ataku rakietowym na Kijów
Osiem osób zostało hospitalizowanych.
W rejonie darnickim w Kijowie szczątki rakiety spadły na dach wielopiętrowego budynku
Kijowska Miejska Administracja Wojskowa informuje też o szczątkach rakiety, które w tym samym rejonie spadły na terenie przedszkola.
Obwód chersoński ostrzelany 91 razy w ciągu doby
W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła a dwie zostały ranne — podał gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.
Dowództwo Sił Powietrznych odwołuje alarm powietrzny
W ataku rakietowym na Charków poważnie uszkodzony został budynek mieszkalny
Informacje takie przekazuje mer Charkowa, Ihor Terechow. Z jego komunikatu wynika, że obecnie trwa poszukiwanie ewentualnych ofiar ataku pod gruzami budynku.
Mer Kijowa informuje o jednej rannej osobie w rosyjskim ataku rakietowym na ukraińską stolicę
Ranny miał zostać mieszkaniec rejonu sołomiańskiego.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 377 820 żołnierzy, 6 214 czołgów, 11 548 pojazdów opancerzonych, 8 947 zestawów artyleryjskich, 970 wyrzutni rakiet, 657 zestawów przeciwlotniczych, 331 samolotów, 324 śmigłowce, 6 961 bezzałogowych statków powietrznych, 1 820 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 11 956 pojazdów (w tym cystern) i 1 409 jednostek sprzętu specjalnego.
W obwodzie charkowskim wskutek ataku z użyciem pocisków balistycznych uszkodzony miał zostać gazociąg
Najnowsze doniesienia mówią o co najmniej ośmiu eksplozjach słyszanych rano w samym Charkowie.
Dwie osoby ranne w ostrzale miasta w obwodzie chersońskim przez Rosjan
W nocy Rosjanie mieli ostrzeliwać Bałakliję. W wyniku ostrzału ranne zostały dwie osoby — podaje tamtejsza administracja wojskowa.
W rejonie swiatoszyńskim w Kijowie w płomieniach stanęły zaparkowane samochody
O skutkach ataku rakietowego informuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.
W Charkowie rozległo się pięć eksplozji
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o zagrożeniu atakiem z użyciem pocisków balistycznych wschodnich i północno-wschodnich obwodów Ukrainy.
Polskie Dowództwo Operacyjne informuje o "intensywnej aktywności lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej"
"Aktywowano polskie i sojusznicze lotnictwo, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu, zwłaszcza w południowo-wschodnim obszarze kraju" - czytamy w komunikacie DO.
Czytaj więcej
Rankiem Rosja przeprowadza atak powietrzny na Ukrainę. Eksplozje rozległy się m.in. w Kijowie.
W Kijowie rozlegają się eksplozje
W mieście aktywna ma być obrona przeciwlotnicza.
Ochrona dla ukraińskich uchodźców wojennych zapisana w polskiej ustawie, która wygasa 4 marca, zostanie przedłużona o pół roku
W tym czasie zostaną wypracowane nowe zasady pomocy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Czytaj więcej
Polska wydłuży pomoc dla ukraińskich uchodźców w naszym kraju tylko do końca września – dowiedziała się „Rz”
Ukraińcy gotowi są do rozmów z polskim rządem i do wprowadzenia systemu zezwoleń eksportowych na wzór obowiązującego z Bułgarią i Rumunią
Rząd PiS taką ofertę odrzucił, obecny minister rolnictwa Czesław Siekierski jest zaś w stałym kontakcie z Kijowem w tej sprawie i chce wspólnie wprowadzić mechanizm chroniący polskich rolników. Oprócz Polski przeciw przedłużaniu rozporządzenia KE opowiadały się dotąd tylko Węgry i Słowacja, państwa otwarcie antyukraińskie i prorosyjskie.
Czytaj więcej
Premier Donald Tusk obiecał Ukraińcom wsparcie. Musi jednak – z UE – bronić polskich interesów gospodarczych.
Rosyjskie bombowce Tu-95MS w rejonie Morza Kaspijskiego kilkukrotnie wystrzeliwały pociski manewrujące w stronę Ukrainy
Informacje takie przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nagranie ilustrujące przebieg 698 dnia wojny
Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.
Siły Powietrzne Ukrainy informują o rakietach nad obwodem kijowskim
Trwa atak rakietowy Rosji na Ukrainę.
Alarm powietrzny w Kijowie
Rosjanie przeprowadzają atak powietrzny na Ukrainę z użyciem dronów-kamikadze, bombowców Tu-95 i bombowców Tu-22.
Wołodymyr Zełenski podsumował wizytę Donalda Tuska na Ukrainie
- Premier Polski Tusk odwiedził Ukrainę. I była to jego pierwsza wizyta w kraju poza UE — poza (Unią) na razie — po objęciu przez niego urzędu — mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Zełenski mówił, że wizyta była „owocna”. Zapowiedział, że Polska przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocy militarnej, mówił też, że rozmawiał z Tuskiem o wspólnej produkcji broni i „zwiększeniu możliwości Ukrainy w zakresie korzystania z polskiego sprzętu i systemów uzbrojenia”. - Oczywiście rozmawialiśmy szczegółowo o współpracy politycznej. O tym, że wszystkie problemy między Ukrainą a Polską mogą być przezwyciężone dwustronnie — na poziomie naszych państw. Jestem pewien, że poradzimy sobie z krytyczną sytuacją na granicy — blokadą, która znacząco godzi dzić w solidarność i znajdziemy pragmatyczne rozwiązania — mówił też ukraiński prezydent.
Od początku wojny władze miasta w obwodzie chmielnickim przekazały ukraińskiej armii 250 dronów-kamikadze
Dotychczasową pomoc dla ukraińskiej armii podsumował Komitet Wykonawczy Rady Miejskiej miasta Niecieszyn w obwodzie chmielnickim.
W nocy Rosjanie ostrzelali Charków
W wyniku ostrzałów uszkodzona została infrastruktura cywilna. Rosjanie mieli trafić w jeden z budynków mieszkalnych w mieście — przekazuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.
We wschodnich i południowych obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny
Zagrożenie ma być związane z możliwym wystrzeleniem pocisków manewrujących przez bombowce strategiczne Tu-95.
Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 698 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 698 dniu wojny
Szef MSZ Rosji rozmawiał z szefem MSZ Iranu o sytuacji na Morzu Czerwonym i w Strefie Gazy
Siergiej Ławrow i Hosejn Amir Abdollahijan "wymienili poglądy w sprawie aktualnych kwestii na Bliskim Wschodzie" - podaje rosyjski MSZ w komunikacie. Ministrowie mieli opowiedzieć się za zawieszeniem broni w Strefie Gazy i stworzeniem warunków do dostarczenia pomocy humanitarnej mieszkańcom enklawy. Wyrazili też zaniepokojenie napiętą sytuacją na Morzu Czerwonym, która - jak czytamy w komunikacie - gwałtownie się pogorszyła "w wyniku nieodpowiedzialnych działań USA i kilku innych krajów, które wsparły je w atakach na Jemen".
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Siergiej Ławrow przyleciał do USA, by wziąć udział w debatach organizowanych w ramach RB ONZ.