Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z Joe Bidenem o dalszym wsparciu militarnym USA dla Ukrainy.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Izrael dostanie pociski dla Ukrainy
Amunicja przeznaczona dla Ukrainy stanowiła część amerykańskich zapasów broni przechowywanych w Izraelu w ramach porozumienia między obydwoma krajami.
Czytaj więcej
Pentagon planuje wysłać do Izraela dziesiątki tysięcy pocisków artyleryjskich kal. 155 mm, które kilka miesięcy temu były przeznaczone dla Ukrainy z zapasów awaryjnych USA - podaje portal Axios.
Rosja twierdzi, że przechwyciła brytyjskie samoloty wojskowe nad Morzem Czarnym
19 października rosyjskie Ministerstwo Obrony przekazało, że dwa rosyjskie myśliwce SU-27 przechwyciły dwa myśliwce Typhoon i samolot zwiadowczy RC-135 brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF).
RAF nie skomentowały incydentu.
Wysoki urzędnik sugeruje odebranie obywatelstwa migrantom, którzy odmawiają walki z Ukrainą
Szef Komitetu Śledczego Rosji Aleksander Bastrykin przedstawił propozycję pozbawienia obywatelstwa migrantów, którzy niedawno otrzymali rosyjskie paszporty, w przypadku odmowy wzięcia udziału w wojnie Rosji z Ukrainą.
Ukraina rozpoczyna negocjacje w sprawie gwarancji bezpieczeństwa z Francją
Ukraina rozpoczęła pierwszą rundę negocjacji z Francją w sprawie zawarcia dwustronnej umowy o gwarancjach bezpieczeństwa.
„Na polecenie Prezydenta Ukrainy i Szefa Kancelarii Prezydenta rozpoczęła się pierwsza runda negocjacji z Republiką Francuską w sprawie zawarcia dwustronnej umowy o gwarancjach bezpieczeństwa, jak przewidziano we Wspólnej Deklaracji Poparcia dla Ukrainy” – informuje Kancelaria Prezydenta.
Ukraińskim zespołem negocjacyjnym kierował zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Ihor Żółkiew.
Media: Niemcy przygotowują pakiet pomocy zimowej dla Ukrainy
- Niemcy zobowiązały się do kontynuowania dostaw broni na Ukrainę i już planują zimowy pakiet pomocy wojskowej, który ma pomóc odeprzeć rosyjskie ataki dronów i rakiet - powiedział niemiecki kanclerz Olaf Scholz podczas przemówienia w Bundestagu.
Pakiet miałby obejmować „wszystko, co potrzebne do obrony powietrznej”.
Wcześniej niemiecki rząd ogłosił, że przeznaczy dotację w wysokości 76 mln euro (80 mln dolarów) dla ukraińskiego operatora sieci elektroenergetycznej Ukrenergo na finansowanie ochrony podstacji, nowych urządzeń wysokiego napięcia i modernizacji sieci wzdłuż granicy z Europą. Jak poinformowało Ukrenergo, umowa o dofinansowanie została podpisana 13 października.
Zełenski rozmawiał z Bidenem o wzmocnieniu długoterminowych zdolności Ukrainy
„Rozmawiałem z prezydentem USA Josephem Bidenem i podziękowałem mu za skuteczną realizację naszych ostatnich porozumień obronnych. Ukraińcy byli bardzo zainspirowani otrzymaniem rakiet ATACMS, a nasi żołnierze z powodzeniem wykorzystują je na polu bitwy. Rozmawialiśmy o dalszym wzmacnianiu naszych sił dalekiego zasięgu” – napisał Zełenski w Telegramie.
Podziękował także za owocną wizytę specjalnej przedstawiciel USA Penny Pritzker, podczas której rozpoczęły się produktywne negocjacje w sprawie sposobów wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów.
Ambasadorowie NATO zaniepokojeni zbliżeniem Węgier i Rosji
Podczas spotkania na Węgrzech ambasadorowie Sojuszu Północnoatlantyckiego i Szwecji wyrazili zaniepokojenie rozmowami premiera Węgier Viktora Orbana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
David Pressman, ambasador USA na Węgrzech, potwierdził w rozmowie z Radiem Liberty, że spotkanie odbyło się w czwartek rano w związku z obawami sojuszników z NATO dotyczącymi zbliżenia Węgier z Rosją.
- Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni faktem, że węgierski premier spotkał się z prezydentem Putinem, kiedy Rosja jest w stanie wojny z Ukrainą… Niepokojący jest fakt, że Węgry zdecydowały się na utrzymywanie w ten sposób kontaktu z Putinem. Podobnie jak słowa, którymi premier zwykł opisywać wojnę Putina na Ukrainie - mówił ambasador.
Pressman odmówił komentarza na temat możliwych konsekwencji spotkania ambasadorów Sojuszu na Węgrzech, a także doniesień medialnych o przygotowywanych sankcjach wobec węgierskich urzędników.
Turcja jest przekonana, że Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego może zostać wznowiona
Turcja jest przekonana, że wznowienie Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego jest możliwe i nadal podejmuje wysiłki w tym kierunku, pozostając w kontakcie zarówno z głównymi uczestnikami, jak i tymi, którzy mogą ułatwić ten proces.
- Wierzymy, że Inicjatywa Zbożowa może zostać wznowiona. Nasze wyspecjalizowane działy są w kontakcie ze swoimi odpowiednikami - oświadczył Yağmur Ahmet Güldere, ambasador Turcji na Ukrainie,
- W związku z tym nasze kontakty ze wszystkimi tymi podmiotami są w toku. Utrzymujemy kontakt z innymi stronami, które również mogą odegrać rolę w wznowieniu porozumienia. Tak, jesteśmy obecnie na etapie, na którym niektórzy uważają ten korytarz za „przestarzały”. Uważamy jednak, że tak nie jest i kontynuujemy wysiłki dyplomatyczne, aby go przywrócić - mówił Ambasador w wywiadzie dla ukraińskich mediów.
Pentagon: Chiny wspierają Rosję w wojnie, ale nie jest to relacja równych sobie
Analitycy Departamentu Obrony USA wskazują na polityczne, dyplomatyczne i ograniczone wsparcie militarne Chin dla Rosji w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale dodają, że stosunki Pekinu z Moskwą cechuje strategiczna nieufność.
Z raportu Pentagonu na temat polityki Chin wynika, że decyzja Rosji o rozpoczęciu inwazji na Ukrainę na pełną skalę zaskoczyła Chiny. Na tym tle Pekin zabiegał o utrzymanie bliskich związków z Moskwą, promując jednocześnie własny wizerunek odpowiedzialnej wielkiej potęgi i neutralności.
W tym celu Chiny powtarzają rosyjskie narracje, jeśli zbiegają się one z krytyką Stanów Zjednoczonych, powstrzymują się od potępiania działań Rosji i używania w odniesieniu do nich słowa „wojna”, a także współpracują z Moskwą na platformach międzynarodowych, takich jak ONZ czy BRICS .
W kontekście udzielania Rosji pomocy gospodarczej i wojskowej Chiny, jak czytamy w raporcie, starają się „zrównoważyć swoje strategiczne partnerstwo z Rosją, unikając jednocześnie kosztów reputacyjnych i ekonomicznych”, które mogą powstać w przypadku dostaw broni.
Ambasador Niemiec: Na razie nie będzie dostaw rakiet Taurus na Ukrainę
- W tej chwili nie będzie dostaw rakiet Taurus na Ukrainę – powiedział ambasador Niemiec na Ukrainie .
- Rząd i kanclerz Olaf Scholz dali to jasno do zrozumienia. O tej decyzji szczegółowo poinformowaliśmy ukraiński rząd – powiedział Martin Jaeger, dodając, że to wszystko, co może na ten temat publicznie powiedzieć.
Dwóch Rosjan przetrzymywanych jako zakładnicy w Strefie Gazy
Jak podaje rosyjska agencja informacyjna TASS, dwóch obywateli Rosji jest przetrzymywanych jako zakładników w Strefie Gazy.
Informację przekazała agencji sekretarz prasowa Ambasady Rosji w Izraelu Marina Riazanova.
Powiedziała, że „co najmniej dwóch obywateli Rosji, którzy mają również obywatelstwo izraelskie”, znajduje się na liście zakładników przetrzymywanych przez Hamas.
Infrastruktura krytyczna i obiekty energetyczne pod szczególną ochroną
Wołodymyr Zełenski podpisał decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, która przewiduje ochronę i nieprzerwane działanie infrastruktury krytycznej i obiektów energetycznych w czasie wojny.
NSDC poinstruowała rząd, aby w ciągu 10 dni zapewnił zwiększoną ochronę obiektów infrastruktury krytycznej.
Edukacja wojskowa priorytetem Ukrainy na najbliższe lata
Premier Denys Szmyhal napisał o tym w Telegramie po spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Transformacji Cyfrowej i Ministerstwa Finansów, podczas którego omawiano realizację projektów edukacyjnych w kraju.
„Szczególną uwagę zwraca się na edukację wojskową. Jest to priorytet na najbliższe lata. Widzimy także rosnące zapotrzebowanie na kształcenie zawodowe. W przyszłości nasz kraj będzie potrzebował takich specjalistów do odbudowy, dlatego zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby ułatwić im szkolenie” – powiedział Shmyhal.
W Wołczańsku w obwodzie charkowskim dwie osoby zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału
Obwodowa Administracja Wojskowa w Charkowie podaje, że dwóch mężczyzn w wieku 74 i 69 lat odniosło obrażenia od wybuchów min i odłamków w wyniku rosyjskiego ostrzału przygranicznego miasta Wołczańsk.
Ponadto ostrzał spowodował poważny pożar w prywatnym gospodarstwie.
Biden wygłosi przemówienie na temat wojen na Ukrainie i w Izraelu
Prezydent Joe Biden podczas dzisiejszego przemówienia w godzinach największej oglądalności omówi reakcję Stanów Zjednoczonych na wojnę na Ukrainie i wojnę między Izraelem a Hamasem.
Jego telewizyjne wystąpienie, zaplanowane na godzinę 20:00 czasu wschodniego (północ czasu GMT w piątek), będzie miało miejsce w chwili, gdy Kongres utknął w martwym punkcie bez lidera w Izbie Reprezentantów, niezbędnego do uchwalenia przepisów, w tym oczekiwanych wniosków Bidena o finansowanie obu wojen.
Prezydent przekaże narodowi Ukrainy i Izraela przesłanie solidarności, ale także zwróci się do narodu, w tym do kongresmenów, w sprawie skutków konfliktów, zapowiedział zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jon Finer.
Rosjanie aresztowali kolejnego dziennikarza z amerykańskim obywatelstwem
To Alsu Kurmaszewa, dziennikarka programu tatarsko-baszkirskiego Radia Wolna Europa/Radia Liberty.
Czytaj więcej
19 października rosyjskie władze aresztowały Ałsu Kurmaszewę, posiadającą podwójne obywatelstwo rosyjskie i amerykańskie dziennikarkę programu tatarsko-baszkirskiego Radia Wolna Europa/Radia Liberty.
Finlandia blokuje sprzedaż nieruchomości Rosjanom
Ministerstwo Obrony Finlandii zablokowało trzy transakcje sprzedaży nieruchomości w kraju obywatelom Rosji.
Ministerstwo Obrony wyjaśniło, że transakcja „może zakłócać organizację obrony narodowej i ochronę integralności terytorialnej”.
Zaginęło 30 000 ukraińskich cywilów
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie zaginęło około 30 000 cywilów – powiedziała ukraińskiemu dziennikowi „Suspilne news” szefowa Międzynarodowej Komisji ds. Osób Zaginionych (ICMP).
Catherine Bomberger powiedziała portalowi, że przed inwazją od 2014 r. liczba osób zaginionych była już duża, ale „liczby te, choć wysokie, nie były tak wysokie jak obecnie”.
Wczoraj wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Leonid Tymczenko spotkał się z Bomberger w Kijowie, aby omówić wysiłki kraju na rzecz odnalezienia zaginionych.
Warszawa przekazała Kijowowi kolejne wagony metra
Strona ukraińska poinformowała, że Warszawa podarowała stolicy Ukrainy kolejnych 12 z 60 bezpłatnie przekazywanych wagonów metra. Do przewiezienia pozostaje transport 10 wagonów.
Rusłan Szoszyn: Aleksandr Łukaszenko może wykorzystać zmianę władzy w Polsce by zerwać z Kremlem
Aleksandr Łukaszenka pozostał wierny Rosji. Ale na dłuższą metę Putin nie ma dla niego oferty. Nawet kraje Globalnego Południa, które utrzymują kontakty z Moskwą, nie odróżniają Białorusi od regionów Federacji Rosyjskiej. Łukaszenki nie zaproszono do Pekinu na 10-lecie chińskiego projektu „Jeden pas i jedna droga”, ale zaproszenie otrzymali np. talibowie. Białoruś straciła własną politykę zagraniczną powierzając ją resortowi Siergieja Ławrowa.
Czytaj więcej
Białoruski dyktator ma jeszcze szansę pójść drogą gen. Wojciecha Jaruzelskiego, by nie skończyć jak Wiktor Janukowycz. Zacząć musi od uwolnienia Andrzeja Poczobuta.
W przyszłym tygodniu mołdawska armia będzie ćwiczyć z armią USA
Informację taką podało Ministerstwo Obrony Mołdawii. Ćwiczenia o kryptonimie Aurochs Partner - 2023 odbędzie się w dniach 25-31 października. Plan ćwiczenia obejmuje zrzut desantu spadochronowego i strzelania z broni ręcznej. Mołdawia graniczy z Ukrainą i nie jest członkiem żadnego sojuszu wojskowego ze względu na swój neutralny status. W kraju trwa jednak dyskusja na temat tego, czy - wobec agresywnej polityki Rosji - nie odejść od neutralności.
Dmytro Kułeba: Pierwsze F-16 mogą trafić na Ukrainie w pierwszej połowie 2024 roku
Szef MSZ Ukrainy, w programie Telewizji 1+1, wyraził przekonanie, że "przy optymistycznym scenariuszu" pierwsze F-16 mogą pojawić się na Ukrainie w pierwszej połowie 2024 roku. Obecnie trwa szkolenie ukraińskich pilotów oraz obsługi naziemnej z obsługi tych myśliwców.
W obwodzie królewieckim, przed konsulatem Litwy, stanął pomnik kata powstania styczniowego na Litwie
Pierwotnie pomnik miał stanąć na granicy z Litwą.
Czytaj więcej
Przed litewskim konsulatem w Królewcu Rosjanie postawili pomnik generała Michaiła Murawiowa, który krwawymi represjami zmiażdżył powstanie styczniowe na Litwie i zyskał sobie przydomek "Wieszatiel".
Siły Specjalne Ukrainy zniszczyły stację walki radioelektronicznej w rejonie Bachmutu
Do zniszczenia stacji doszło przy użyciu dronów.
Putin: Wykluczenie rosyjskich sportowców to dyskryminacja etniczna
Zakaz udziału rosyjskich sportowców w zawodach międzynarodowych jest dyskryminacją etniczną - ocenił Władimir Putin. - Dzięki niektórym przedstawicielom Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego dowiedzieliśmy się, że zaproszenie na igrzyska nie jest bezwarunkowym prawem najlepszych sportowców, ale swego rodzaju przywilejem, na który można zasłużyć nie wynikami sportowymi, ale niektórymi rodzajami gestów politycznych, które w ogóle nie mają nic wspólnego ze sportem - mówił rosyjski przywódca w czasie forum o nazwie „Rosja jest sportową potęgą”. Według Putina igrzyska stają narzędziem nacisku politycznego na ludzi, którzy z polityką nie mają nic wspólnego. - Faktycznie, to dyskryminacja etniczna Rosjan - przemawiał.
Partyzanci na Krymie twierdzą, że Rosjanie chcą wywozić więźniów politycznych do Rosji
Partyzanci z ruchu "ATESZ" podają, że specjalne pociągi mają wywozić więźniów politycznych do Rosji z okupowanych Symferopola i Sewastopola.
W nocy w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęła obywatelka Ukrainy
Informacje takie przekazał ambasador Ukrainy w Izraelu, Jewhen Kornijczuk.
Siergiej Ławrow spotkał się z Kim Dzong Unem
Spotkanie trwało nieco ponad godzinę. Wcześniej, przebywający z wizytą w Korei Północnej Ławrow, spotkał się z szefową MSZ tego kraju.
Rosjanie mają problem po pojawieniu się na Ukrainie pocisków ATACMS
W związku z przekazaniem Ukrainie przez USA pocisków ATACMS Rosjanie muszą wycofywać swoje magazyny i lotniska w głąb kontrolowanego przez nich terytorium, co utrudnia im zaopatrywanie armii - stwierdził rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz. Ukraińcy przeprowadzili już ataki - m.in. w obwodzie ługańskim - przy użyciu pocisków precyzyjnych otrzymanych z USA, których zasięg wynosi 165 km.
Rosjanie rzucili kolejnych więźniów do walki w rejonie Ługańska
Gubernator obwodu ługańskiego, Artiom Łysogor poinformował, że na kierunku kupiańskim pojawiło się 45 nowych żołnierzy rosyjskich jednostek "Szturm-Z", złożonych z więźniów.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało ponad 16,43 mln osób
W ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 23,3 tys. osób. Tyle samo osób, w ciągu ostatniej doby, wyjechało z Polski na Ukrainę - podaje Straż Graniczna. Od początku wojny z Polski na Ukrainę wyjechało 14,64 mln osób.
W Chersoniu rozległy się eksplozje
Informację o ostrzale miasta przez Rosjan podał Roman Mroczko, szef chersońskiej miejskiej administracji wojskowej.
Ławrow w Pjongjangu składa kwiaty pod pomnikami Kim Ir Sena i Kim Dzong Una
Szef MSZ Rosji złożył kwiaty pod dwoma brązowymi posągami stojącymi na wzgórzu w pobliżu Muzeum Koreańskiej Rewolucji.
Rankiem Rosjanie dwa razy ostrzelali Awdijiwkę
Na razie nie ma informacji o ofiarach. O ostrzale poinformował Witalij Barabasz, szef miejskiej administracji wojskowej Awdijiwki. Ostrzelane miały zostać stara część miasta oraz jego centrum. Rosjanie ostrzeliwali miasto z artylerii i z wyrzutni rakiet.
Obwód chersoński ostrzelany 105 razy w ciągu doby
W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne - poinformował gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 290 680 żołnierzy, 4 992 czołgi, 9 437 pojazdów opancerzonych, 6 983 zestawy artyleryjskie, 818 wyrzutni rakiet, 548 zestawów przeciwlotniczych, 320 samolotów, 324 śmigłowce, 5 318 bezzałogowych statków powietrznych, 1 534 pociski manewrujące, 20 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 9 337 pojazdów (w tym cystern), 985 jednostek sprzętu specjalnego.
Rankiem nad rejonem krzyworoskim zestrzelono rosyjską rakietę
O zestrzeleniu rakiety poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak.
Rosjanie wysłali samolot z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy
Ił-76 z 27 tonami pomocy humanitarnej na pokładzie został wysłany do Strefy Gazy - informuje rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Samolot przewozi mąkę, cukier, ryż, makaron. Pomoc ma zostać przekazana Egipskiemu Stowarzyszeniu Czerwonego Półksiężyca i trafić do Strefy Gazy.
W nocy Rosjanie atakowali cele na Ukrainie przy użyciu sześciu dronów-kamikadze
Trzy drony zostały strącone - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W ciągu doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało 15 zgrupowań rosyjskich wojsk i sprzętu
Ukraińskie samoloty zaatakowały też trzy rosyjskie zestawy przeciwlotnicze. Nad Ukrainą strącono też w ciągu doby dwa rosyjskie samoloty Su-25 i pięć dronów.
Ukraińcy otrzymali od USA pociski ATACMS i już niszczą nimi cele na zapleczu frontu
Władimir Putin bagatelizuje jednak pojawienie się na froncie nowej broni.
Czytaj więcej
Ukraińcy niszczą rosyjskie lotniska, tymczasem prezydent Putin to bagatelizuje.
Białoruś: Nie ustaje nagonka na posiadaczy Kart Polaka
Skąd reżim dowiaduje się o posiadaczach Kart Polaka i członkach prześladowanego ZPB? – Polacy na Białorusi nadal składają wnioski o polską wizę poprzez centra wizowe. Przekazują te wnioski do zatrudnionych tam pracowników, obywateli białoruskich. Boją się, że te dane później trafią w ręce władz. To niebezpieczne w kraju totalnej inwigilacji i stwarza dla nas duże ryzyko. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że władze zmuszają do zgłaszania posiadania Karty Polaka w MSW i jeszcze nie wiemy, z jakimi sankcjami będziemy musieli się zmierzyć – mówi „Rzeczpospolitej” jeden z wieloletnich działaczy ZPB.
Biały Dom chce od Kongresu dodatkowych 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy
Wniosek o pomoc dla Ukrainy będzie połączony z wnioskami o pomoc dla Izraela, Tajwanu i wnioskiem o środki na wzmocnienie ochrony granicy USA z Meksykiem.
Czytaj więcej
Do parlamentarzystów Kongresu USA zaczynają docierać szczegóły dotyczące nowego pakietu finansowego, o który Biały Dom ma poprosić Kongres jeszcze w tym tygodniu - informuje NBC News.
Rosjanie mieli zwiększyć liczbę patroli w rejonie okupowanego Melitopola
Takie informacje przekazuje ukraiński mer okupowanego miasta, Iwan Fedorow. Melitopol jest celem na jednej z osi na której Ukraińcy prowadzą kontrofensywę.
Korea Północna grozi Rosji sankcjami
Minister ds. Zjednoczenia Korei, Kim Yung-ho oświadczył, że jeśli Rosja dostarczy technologie wojskowe Korei Północnej, wówczas Seul będzie zmuszony nałożyć sankcje na Moskwę. Słowa te padły w momencie, gdy z wizytą w Pjongjangu przebywa szef resortu spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow.
W sieci pojawiło się nagranie ilustrujące ostrzał prowadzony przez Ukraińców przy użyciu zestawu HIMARS
Na nagraniu widać wystrzelenie sześciu rakiet, jedna po drugiej.
Wołodymyr Zełenski mówi o zmianach w Ministerstwie Obrony Ukrainy
W swoim wieczornym wystąpieniu Zełenski mówił o spotkaniu z ministrem obrony Ukrainy, Rustemem Umerowem. - Zaprezentował swój zespół i swój program. Zespół Ministerstwa został odnowiony. Zostały już podjęte pierwsze kroki, by zareagować na kwestie podniesione przez armię. Redukcja biurokracji, uproszczenie pracy papierkowej, wszystkich procedur, danie dowódcom więcej czasu na walkę, zamiast na pracę papierkową. Będzie więcej cyfryzacji i więcej transparentności w zaopatrywaniu jednostek - zapowiedział Zełenski.
W nocy w Mikołajowie rozległy się dwie eksplozje
Eksplozje w mieście potwierdził jego mer, Ołeksandr Sienkiewicz. Zanim w Mikołajowie rozległy się eksplozje, Siły Powietrzne Ukrainy informowały o groźbie ataku z użyciem pocisków balistycznych wschodu i południowego-wschodu Ukrainy.
Na forum OBWE Ukraina wyjaśniała, dlaczego pilnie potrzebuje broni przeciwlotniczej i przeciwrakietowej
Daniło Kubaj, pierwszy sekretarz stałej misji Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu, w czasie spotkania Forum Współpracy Bezpieczeństwa OBWE, wyjaśniał, że Ukraina pilnie potrzebuje nowych dostaw zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, by bronić ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej przed rosyjskimi atakami w okresie zimowym.
Warszawa przekaże Charkowowi trzy składy metra w ramach pomocy humanitarnej
Charkowska rada miejska pisze o przekazaniu miastu przez Warszawę łącznie 18 wagonów metra.
Siergiej Ławrow: Relacje Rosji z Koreą Północną osiągnęły nowy, strategiczny poziom
Przebywający z wizytą w Pjongjangu szef rosyjskiej dyplomacji, w czasie spotkania z szefową MSZ Korei Północnej, Choe Son Hui stwierdził, że relacje między Rosją a Koreą Północną osiągnęły "nowy poziom". - Po historycznym szczycie między prezydentem Władimirem Putinem a przewodniczącym państwa Kim Dzong Unem na kosmodromie Wostocznyj 13 września, możemy z pewnością powiedzieć, że te relacje osiągnęły jakościowo nowy, strategiczny poziom - mówił Ławrow na początku spotkania. Szef MSZ Rosji przypomniał, że 75 lat temu ZSRR był pierwszym państwem, który uznał istnienie Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 17 na 18 października Rosjanie ostrzelali budynki mieszkalne w Zaporożu. Są ofiary śmiertelne.